Polska ukarana za… niewłaściwą nawierzchnię

/ Antoni Cichy , źródło: własne/daviscup.com, foto: AFP

Grzywna, strata punktów i prawa do wyboru kortu to kara nałożona przez Komisję Pucharu Davisa za nawierzchnię niespełniającą norm podczas marcowego meczu z Argentyną. Polsce przysługuje prawo odwołania od tej decyzji.

Według Komisji Pucharu Davisa Polska złamała przepis określający, jak szybki ma być kort podczas rozgrywek zarówno Pucharu Davisa, jak i Pucharu Federacji. Nieoficjalnie wiadomo, że nawierzchnia, na której Polacy rywalizowali w Gdańsku z Argentyńczykami, była zbyt szybka.

Komisja podczas spotkania w Zagrzebiu nałożyła na Polskę całą serię kar. Najboleśniejsze wydaje się decyzja o odebraniu 2000 rankingowych punktów. Jeśli do tego dojdzie, nasza reprezentacja spadnie z 17. na 37. miejsce. Tuż przed Barbados. Kolejne dwie kary to grzywna oraz strata prawa do wyboru kortu, na jakim zostanie rozegrany pierwszy mecz, którego Polska będzie gospodarzem.

Zapis w regulaminie mówiący o określonej szybkości kortów (tyczy się tylko kortów twardych) został wprowadzony w 2008 roku przez Komisję Pucharu Davisa oraz Departament Naukowy i Techniczny Międzynarodowej Federacji Tenisowej,żeby wykluczyć ekstremalne warunki rywalizacji:

Szybkość używanych kortów, nie licząc nawierzchni trawiastej oraz mączki, powinna mieścić się pomiędzy 24 a 50 włącznie ze skali ITF Court Pace Rating przy użyciu piłki meczowej. Jeśli testy dowiodą, że kort nie spełnia wymogów, gospodarz zostanie objęty jedną lub większą liczbą następujących kar ustalonych przed Komisję Pucharu Davisa

1) Odjęcie punktów w Rankingu Pucharu Davisa
2) Grzywna
3) Niedostępność wobec całości lub części płatności na rzecz krajów
4) Przepadnięcie możliwości wyboru gospodarza przy następnej lub kolejnej okazji, kiedy tylko kraj ma prawo wyboru
5) Relegacja do niższej klasy rozgrywkowej

W 2014 roku zbyt szybka była nawierzchnia, na której Czeszki grały w finale Fed Cup z Niemkami. Zostały ukarane grzywną oraz stratą rankingowych punktów, ale decyzja …nie została w ogóle ogłoszona.

Werdykt Komisji Pucharu Davisa nie jest ostateczny. W praktyce oznaczy to, że Polski Związek Tenisowy ma prawo odwołać do Zarządu Międzynarodowej Federacji Tenisowej.