Madryt: drugi triumf Dżokovicia

/ Jacek Pachucki , źródło: własne, foto: AFP

Rozstawiony z numerem jedenN ovak Dżoković wygrał w finale turnieju Mutua Madrid Open z Andy Murray’em (nr 2) 6:2, 3:6, 6:3. Lider światowego rankingu powtórzył zatem swój wyczyn z 2011 roku.

W historii bezpośrednich pojedynków obu zawodników „Nole” wygrywał aż 22 razy, a dodając do tego niedzielny mecz 23. Murray zwycięstwo odnosił tylko dziewięciokrotnie.

Finałowe spotkanie obu panów trwało ponad dwie godziny. W pierwszym secie Dżoković był nie do ruszenia. Dwa razy przełamał serwis Murray’a, a sam nie dopuścił rywala do nawet jednej szansy na break’a. Serb zapisał na konto 85 procent piłek po pierwszym podaniu i szybko wygrał tę partię 6:2.

W drugiej odsłonie meczu role się odwróciły. Urodzony w Glasgow Murray zaserwował 4 asy, wykorzystał jednego z dwóch break’ów i wygrał 6:3. W tym secie to Serb nie miał ani jednej szansy na przełamanie serwisu rywala.

Trzecia partia obfitowała w większą ilość break pointów. Łącznie było ich jedenaście. Szkot miał ich 8, a przełamał Dżokovicia tylko raz… Serb natomiast z trzech szans wykorzystał dwie i to on zwyciężył w ostatnim secie 6:3 i tym samym odniósł swój drugi tryumf w stolicy Hiszpanii.
Dla lidera rankingu była to 29. wygrana w turnieju rangi ATP Masters 1000 a także 64. tytuł w karierze. „Nole” w tym roku wygrał już pięć turniejów – wcześniej także w Katarze, Indian Wells, Miami i Australian Open. Umocnił się on na pierwszym miejscu w zestawieniu tenisistów. Pokonany Murray spadł w rankingu z drugiego miejsca na trzecie, a na fotelu wicelidera zasiadł Roger Federer.

Finał singla:
Novak Dżoković (Serbia, 1) – Andy Murray (Wielka Brytania, 2) 6:2 3:6 6:3

Finał debla:
J. Rojer H. Tecau (Holandia, Rumunia, 3) – R. Bopanna F. Mergea (Indie, Rumunia, 6) 6:4 7:6 (5)