Katowice: Cibulkova drugą finalistką

/ Tomasz Krasoń , źródło: Korespondencja z Katowic, foto: Antoni Cichy/Tenisklub

Dominika Cibulkova została drugą finalistką Katowice Open. Słowaczka pokonała Pauline Parmentier 7:5, 6:0 i o tytuł zagra w niedzielę z Camilą Giorgi.

Choć Cibulkova z Parmentier grały dotychczas czterokrotnie (bilans 3-1 dla Słowaczki), to na początku meczu trochę się sprawdzały. Do pierwszego przełamania doszło w szóstym gemie, kiedy to breaka zdobyła rozstawiona z "ósemką" Słowaczka. Wydawało się, że dzięki niemu Cibulkova pewnie wygra seta otwarcia, ale przy stanie 5:2 przytrafił jej się kryzys. Parmentier odrobiła stratę przełamania, doprowadziła do stanu 5:5 i nawet miała wówczas trzy break pointy. 26-letnia Słowaczka udowodniła jednak, że jest wielką wojowniczką. Przezwyciężyła słabszy okres w grze i wyszła z opresji. Po chwili przełamała Parmentier i zgodnie z oczekiwaniami wygrała seta.

Drugi set miał już jednostronny przebieg. Cibulkova obrała ten sam scenariusz co w piątkowym ćwierćfinale z Francescą Schiavone. Po wyrównanej walce w pierwszej partii całkowicie zdominowała kolejną odsłonę. Już gdy na tablicy wyników widniał rezultat 3:0 trudno było oczekiwać zwrotu akcji. Szczególnie, że Słowaczka nie zamierzała się zatrzymywać. Ku uciesze trzymających jej stronę kibiców w Spodku w końcówce pokazała naprawdę dobry tenis. Zmęczona Parmentier nie mogła zagrozić Cibulkovej nawet swoim firmowym forhendem. Finalistka Australian Open 2014 w drugiej partii pozwoliła rywalce na zdobycie zaledwie 9 punktów. Po 1 godzinie i 23 minutach gry Słowaczka zwyciężyła 7:5, 6:0.

Dla debiutującej w Katowice Open Dominiki Cibulkovej będzie to 13. finał w rozgrywkach WTA. Na razie 26-letnia Słowaczka ma na koncie cztery tytuły. W 2011 roku wygrała w Moskwie, w 2012 w Carlsbadzie, w 2013 w Stanford, a w 2014 w Acapulco. Pochodząca z Bratysławy tenisistka od ponad 2 lat pozostaje więc bez turniejowego zwycięstwa.

W Spodku Cibulkova zagra o tytuł z Camilą Giorgi. Dla Włoszki będzie to już trzecie podejście do triumfu w Katowicach. 2 lata temu przegrała batalię o tytuł z Alize Cornet, a w poprzednim sezonie z Anną Karoliną Schmiedlovą. Bilans bezpośrednich pojedynków Słowaczki i Włoszki przemawia za tą drugą. Giorgi wygrała oba mecze, ale miały one wyrównany przebieg.