Wrocław: tytuł dla Chiudinellego

/ Maciej Pietrasik , źródło: Korespondencja z Wrocławia, foto: Wrocław Open 2016

Szwajcar Marco Chiudinelli okazał się najlepszy w tegorocznej edycji challengera Wrocław Open. W finale pokonał czeskiego kwalifikanta, Jana Hernycha, 6:3, 7:6(9).

Finał wrocławskiego turnieju był chyba jednym z „najstarszych” finałów w historii całego ATP Challenger Tour. Zmierzyli się w nim 34-letni Marco Chiudinelli i o dwa lata starszy Jan Hernych.

Początek meczu był lepszy w wykonaniu Szwajcara. Bardzo dobrze serwował i dużo pewniej grał zza linii końcowej. Hernych popełniał proste błędy (szczególnie przy wolejach) i w szóstym gemie pozwolił się przełamać, choć wcześniej wyszedł ze stanu 0-30. Jeden break point w grze na przewagi wystarczył Chiudinellemu do wywalczenia breaka, dzięki któremu wygrał w partii otwarcia 6:3.

Drugi set był dużo bardziej zacięty. Przy stanie 4:4 Chiudinelli miał co prawda dwa break pointy, lecz w decydujących momentach Hernych dobrze się bronił i wszystko zakończyło się w tiebreaku. W nim Szwajcar jako pierwszy mógł skończyć mecz – przy stanie 6-5 miał piłkę meczową. Hernych znów się obronił, a później miał trzy szanse na doprowadzenie do trzeciego seta (w tym jedną przy własnym serwisie). To się mu jednak nie udało i po chwili musiał bronić drugiego meczbola. Tym razem już nie wytrzymał – popełnił podwójny błąd serwisowy i Marco Chiudinelli triumfował 6:3, 7:6(9), wygrywając turniej rangi ATP Challenger Tour po siedmiu latach przerwy.

– To był bardzo trudny mecz. Byłem dużo bardziej zdenerwowany niż we wcześniejszych rundach. Myślę, że popełniałem więcej błędów i nie grałem tak dobrze jak wcześniej, ale nadal grałem bardzo solidnie. W pierwszym secie nie było zbyt wielu wymian, ale pod koniec obaj podnieśliśmy poziom i rozegraliśmy znakomitego tiebreaka. W końcówce miałem trochę więcej szczęścia, przy setbolu pomogła mi piłka po taśmie. Ale szczęście też jest czasem potrzebne, jestem szczęśliwy, że wygrałem w dwóch setach – powiedział po meczu Szwajcar.

Wcześniej w Hali Orbita został rozegrany także finał debla. Pierre-Hugues Herbert i Albano Olivetti wygrali w nim z Nikolą Mekticiem I Antonio Sanciciem 6:3, 7:6(4).

Finał singla:
Marco Chiudinelli (Szwajcaria) – Jan Hernych (Czechy, Q) 6:3, 7:6(9)

Finał debla:
P-H. Herbert, A. Olivetti (Francja) – N. Mektić, A. Sancić (Chorwacja, 3) 6:3, 7:6(4)