Australian Open: zwycięski początek Kubota i Matkowskiego

/ Tomasz Krasoń , źródło: australianopen.com/własne, foto: AFP

Od zwycięstwa w trzech setach rozpoczęli deblowy Australian Open Łukasz Kubot i Marcin Matkowski. Rozstawieni z "dziesiątką" Polacy pokonali 6:1, 6:7(2), 6:3 Guillermo Garcię-Lopeza i Davida Marrero.

Początek spotkania w wykonaniu naszej reprezentacyjnej pary był wręcz kapitalny. W pierwszym secie Polacy zupełnie zdominowali Hiszpanów, pozwalając im na zdobycie tylko jednego gema. Nasi bardzo dobrze serwowali, a do tego dwukrotnie przełamali rywali, wychodząc na prowadzenie 5:1. Zamknięcie seta przy własnym podaniu było więc formalnością, której Kubot i Matkowski dopełnili po 25 minutach gry.

Druga odsłona pokazała z kolei jak przewrotne i loteryjne bywają spotkania deblowe. Kubot i Matkowski nie musieli bronić w niej ani jednego break pointa (jak zresztą w całym meczu), a w sześciu gemach serwisowych stracili tylko 8 punktów. Z kolei przy podaniu Garcii-Lopeza i Marrero Polacy mieli szanse – trzy break pointy w pierwszym i dwa w piątym gemie. Przełamania zdobyć się nie udało i konieczne stało się rozegranie tiebreaka. W nim Kubot i Matkowski nieoczekiwanie przegrali dwa punkty przy własnym podaniu już na samym początku, przez co Hiszpanie błyskawicznie objęli prowadzenie 5-0. Straty tej nie udało się już zniwelować i o awans trzeba było walczyć w trzeciej partii.

Na szczęście w decydującej odsłonie takich nerwów już nie było. Do stanu 4:3 dla Polaków rywalizacja toczyła się według zasady gem za gem. W ósmym gemie Kubot i Matkowski przełamali rywali (wykorzystali jedynego w tym secie break pointa) i po chwili zakończyli spotkanie przy własnym podaniu. Cały mecz trwał 1 godzinę i 58 minut.

Trudne zadanie czekać będzie Polaków w drugiej rundzie. Spotkają z rutyniarzami światowych kortów, 43-letnim Danielem Nestorem i 37-letnim Radkiem Stepankiem. Kanadyjczyk i Czech nie zostali w Melbourne rozstawieni, ale na pewno mogą być bardzo groźni. W pierwszej rundzie wygrali 6:1, 7:5 z Cheng-Peng Hsiehem i Tsung-Hua Yangiem z Tajwanu.

Pierwsza runda debla:
Ł. Kubot, M. Matkowski (Polska, 10) – G. Garcia-Lopez, D. Marrero (Hiszpania) 6:1, 6:7(2), 6:3