Shenzhen: Radwańska w finale i z awansem w rankingu!

Agnieszka Radwańska bez straty seta awansowała do finału Shenzhen Open. W półfinale krakowianka wygrała z Anną-Leną Friedsam 6:2, 6:4 i o tytuł zmierzy się z Alison Riske.

Przebieg meczu nie zaskoczył. Friedsam starała się podejmować maksymalne ryzyko, ale grała znacznie mniej precyzyjnie i powtarzalnie od naszej tenisistki. Radwańska imponowała poruszaniem się po korcie i solidnie serwowała.

Już w trzecim gemie krakowianka doprowadziła do przełamanie, a drugie dołożyła w siódmym gemie. W drugiej partii emocji było trochę więcej. Radwańska wygrała dwa pierwsze gemy, ale Friedsam zdołała doprowadziła do stanu 2:2. W piątym gemie Niemka gładko oddała jednak serwis (m.in. dwa podwójne błędy) i tych strat już nie zdołała zniwelować. Mecz trwał godzinę oraz 15 minut.

Dla Agnieszki Radwańskiej jest dwudziesty piąty finał WTA w karierze. Bez względu na jego rozstrzygnięcie Polka w poniedziałek znajdzie się na czwartej pozycji rankingu (wyprzedzi Marię Szarapową), co ma kluczowe znaczenie w kontekście rozstawienia w Australian Open.

Tak relacjonowaliśmy mecz Agnieszki Radwańskiej z Anną-Leną Friedsam:

6:4 Agnieszka Radwańska w finale turnieju Shenzhen Open i z awansem na czwarte miejsce rankingu WTA! Na koniec krakowianka wygrywa podanie na sucho, kończąc mecz asem!

5:4 Koniec był bliski. Friedsam przy 30-40 wybroniła meczbola ryzykownym drugim podaniem i w grze na przewagi, wykorzystała drugą piłkę gemową. Na koniec Niemka popisała się precyzyjną akcją skrót – lob.

5:3 Bardzo ważny gem dla Radwańskiej, wygrany na przewagi. Krakowianka wykorzystała trzecią piłkę gemową, przy której Friedsam zupełnie nie wyszedł skrót.

4:3 Niemka wciąż w grze. Przy 30-40 Friedsam broni break point piorunującym winnerem z bekhendu i wygrywa także dwa kolejne punkty. Na koniec zupełnie nieudany dropszot Agnieszki.

4:2 Koncertowy gem w wykonaniu Radwańskiej, wygrany na sucho, zakończony ładną akcją przy siatce.

3:2 Na taką reakcję liczyliśmy! Friedsam przełamana na sucho. Niemka mocno w tym pomogła, notując dwa podwójne błędy.

2:2 Radwańska po raz pierwszy w meczu traci serwis. Niestety trochę na własne życzenie – na początku podwójny błąd, a na koniec wyrzucony w aut forhend.

2:1 Friedsam przerwała serię pięciu kolejno przegranych gemów. Niemka wybroniła break point potężnym forhendem i wygrała także dwie kolejne akcje. Przy piłce gemowej świetny smecz Anny-Leny.

2:0 Od stanu po 30 Radwańska wygrywa dwa kolejne punkty, kończąc gema pewnym drajw-wolejem. Wydaje się, że wszystko jest pod kontrolą.

1:0 Zaczynamy drugiego seta od przełamania. Od stanu 30-15 trzy kolejne błędy Niemki, na koniec wyrzucony w aut potężny bekhend.

6:2 Set dla Agnieszki Radwańskiej! Polka wygrywa podanie do 15, kończąc partię świetnym wyrzucającym forhendem i winnerem z forhendu. Duże brawa za tą pierwszą partię!

5:2 Koncertowa gra Agnieszki, która doprowadza do drugiego przełamania! Od stanu 30-15 trzy kolejne punkty dla krakowianki. Niemka wyraźnie nie wytrzymuje fizycznie tempa meczu i długich wymian. Na koniec potężny błąd z forhendu Anny-Leny.

4:2 Radwańska przy własnym podaniu na razie bardzo pewnie. Polka wygrała jak dotąd wszystkie dziewięć punktów po pierwszym podaniu (po drugim trzy z sześciu). Gem wygrany do 15, zakończony skutecznym forhendem po linii.

3:2 Tym razem Friedsam znacząco poprawiła celność. Świetny gem w wykonaniu Niemki, wygrany do 15.

3:1 Bardzo regularna i precyzyjna gra Agnieszki. Podanie wygrane do 15, na koniec Niemka pakuje bekhend w pół siatki.

2:1 Jest pierwsze przełamanie! Niemka odnotowała serię błędów i przegrała podanie do 15. Przy pierwszym breka pointcie podwójny błąd Friedsam.

1:1 Pewny pierwszy gem serwisowy Agnieszki. Przy 40-0 Niemka wygrała co prawda punkt (wymuszony błąd z bekhendu Polki), ale następnie zepsuła prosty z pozoru smecz.

0:1 Tego można było się spodziewać – Friedsam na pełnym ryzyku. Od 15-30 Niemka wygrywa trzy kolejne punkty (as, winner z bekhendu i na koniec wygrywający forhend).

7:06 Spotkanie serwisem rozpocznie Niemka.

7:03 Tenisistki są już na korcie, trwa rozgrzewka.

7:01 Dzisiaj w nocy awans do drugiej eliminacji turnieju w Hobart zapewniła sobie Urszula Radwańska (więcej o meczu TUTAJ). W pierwszej rundzie przegrała niestety Katarzyna Piter. W pierwszej rundzie eliminacji w Sydney Magda Linette nie sprostała z kolei Lucie Hradeckiej (3:6, 3:6).

6:55 Jeśli 26-letnia krakowianka wygra dzisiejszy półfinał, to przeskoczy w rankingu Marię Szarapową i awansuje na czwarte miejsce. To ważne w kontekście Australian Open – zapewniłoby bowiem Polce rozstawienie w grupie numerów 1-4.

6:53 Friedsam w drodze do półfinału pokonała Bojanę Jovanovski (6:0, 6:3), rozstawioną z trójką Irinę-Camelię Begu (7:5, 3:2 i krecz Rumunki) oraz wczoraj Katerinę Siniakovą (6:0, 6:4). Radwańska nie straciła jeszcze w turnieju seta, eliminując kolejno Aleksandrę Krunić (6:4, 6:3), Shuai Zhang (6:1, 7:5) oraz Qiang Wang (6:3, 6:2).

6:50 Za nami już pierwszy półfinał Shenzhen Open. Alison Riske wygrała z Timeą Babos 6:2, 6:4 (więcej o meczu piszemy TUTAJ). Za chwilę na korcie pojawią się Polka oraz Niemka. Będzie to pierwszy mecz pomiędzy tymi tenisistkami.