Singapur: Radwańska przegrywa dramatyczny mecz

/ Antoni Cichy, Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Agnieszka Radwańska przegrała 6:4, 3:6 i 4:6 trzymający w napięciu pojedynek z Marią Szarapową. W trzecim secie Polka rzuciła się do odrabiania strat przy stanie 2:5, ale nie wykorzystała dwóch break pointów na 5:5.

Nadzieja na zwycięstwo przed tym meczem miała prawo mieszać się z obawą przed historią. Krakowianka walczyła dopiero o trzecią wygraną z rosyjską carycą tenisa. Do początku drugiego seta wszystko układało się fantastycznie. Radwańska wygrała pierwszą partię bez straty podania, po przełamaniu w samej końcówce. Odpierała skutecznie potężne ataki Szarapowej – jednym słowem, zniwelowała zagrożenie.

Niestety, wygrana partia podziała na naszą najlepszą tenisistkę źle. Po trzech gemach przegrywała już 0:3. Prawie udało jej się doścignąć rywalkę. Właściwie to doścignęła, bo doprowadziła do przełamania powrotnego na 3:4, ale nie potwierdziła tego wygranym gemem serwisowym. Dała się przełamać na 3:5 i skończyło się 3:6.

Decydująca partia rozgrywała się według podobnego scenariusza. Zaczęła się jednak decydowanie lepie, bo od utrzymanego na sucho podania przez Radwańską. Krakowianka mogła objąć prowadzenie 2:0, ale po blisko 14-minutowym gemie Szarapowa wyrównała stan rywalizacji. A po chwili dorzuciła do tego breaka. Nie trudno było o deja vu, kiedy Masza prowadziła 5:2, a "Isia" zaczęła odrabiać straty. Wygrała dwa gemy z rzędu, a w dziesiątym remis miała na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło wykorzystać 1 z 2 break pointów na 5:5. Zwłaszcza tego pierwszego, ale piłka po woleju Radwańskiej poleciała akurat tam, gdzie stała Szarapowa. Losów tego spotkania nie udało się już obrócić.

Przed Polką jeszcze dwa spotkania fazy grupowej – z Simoną Halep oraz Flavią Pennettą. To wtorkowe będzie niezwykle ważne. Zwycięstwo pozwoli wrócić do gry. Porażka tylko przy szczęśliwym zbiegu okoliczności nie przekreśli szans na awans.

Zapis relacji live:
4:6 Koniec meczu.. Nieprawdopodobny gem, ale Polka nie wykorzystała dogodnych sytuacji… Szarapowa zaczyna bardzo źle – od podwójnego błędu serwisowego. Myli się też w kolejnej akcji. Po dłuższej wymianie uderza w siatkę. Niestety, Radwańska podejmuje złą decyzją przy stanie 30-0. Gra slice’a i Rosjanka zdobywa punkt. Ale kolejna piłka dla Polki i ma dwa break pointy! Niesamowite… Agnieszka posyła potężnego woleja, ale wprost na rakietę Maszy i dostaje kontrującego loba. Drugiego break pointa Szarapowa też broni. A znakomitym drop shotem wypracowuje sobie piłkę meczową. Popełnia podwójny błąd serwisowy! Ale wygrywa dwie następne piłki…

październik 25, 2015

4:5 Robi się coraz ciekawiej! Radwańska utrzymuje podanie, ale co równie ważne, gra bardo dobrze. Wygrywa po pięknej akcji piłkę na 30-0, następnie zdobywa punkt na wagę trech piłek gemowych. Wykorzystuje drugą.

3:5 To jeszcze nie koniec! Agnieszka odrabia jedno przełamanie! Szarapowa zaczyna źle. Radwańska gra swobodniej, a Rosjanka podejmuje ryzyko. Uderza bardzo mocno i trzykrotnie w siatkę! Polka ma aż trzy break pointy. Świetny serwis powala Maszy obronić pierwszego, ale przy kolejnym wyrzuca piłkę w aut.

2:5 Szarapowa o krok od wygranej. Przełamuje… Polce nie idzie, po autowym uderzeniu Szarapowa ma dwa break pointy. Pierwszego marnuje, wyrzucając piłkę w aut. Przy drugim Radwańska przejmuje inicjatywę dobrym serwisem, gra bardzo agresywnie i doprowadza do równowagi udanym wolejem. Wydaje się, że Rosjanka będzie miała kolejnego break pointa po aucie Agnieszki. Ale Polka sprawdza i okazuje się, że trafiła w linię. Wygrywa powtórzony punkt. Niestety, popełnia dwa niewymuszone błędy, a to skutkuje break pointem dla Szarapowej. Masza od razu zyskuje prewagę świetnym returnem i wygrywa akcję. Za chwilę będzie serwowała na zwycięstwo.

2:4 Blisko, blisko, ale Szarapowa wciąż bliżej zwycięstwa. Radwańska zaczyna gema w nieprawdopodobny sposób – wspaniałym lobującym drop shotem. Rosjanki z tropu to nie zbija i z kolejnych 3 piłek wygrywa 2. Krakowianka doprowadza do równowagi, ale kolejne dwa punkty dla rywalki.

2:3 Radwańska wraca do gry. Pewnie utrzymuje podanie. Wygrywa trzy pierwsze akcje i prowadzi 40-0. Szarapowa broni pierwszą piłkę gemową, ale przy drugiej bardo dobrze zachowuje się Agnieszka. Podchodzi do siatki i zmusza przeciwniczkę do błędu. Masza próbuje ją ominąć, co kończy się autowym uderzeniem.

1:3 Szarapowa nabiera wiatru w żagle. Pewnie utrzymuje podanie. Co prawda do 30, ale gra solidnie, agresywnie i bardzo mocno.

1:2 Szarapowa przełamuje… Kolejny bardzo zacięty gem. Punkt za punkt. Radwańska prowadzi 30-15, ale gra zbyt wysoko i rywalka doprowadza do stanu po 30. Szarapowa przejmuje inicjatywę po serwisie krakowianki i po jej autowym bekhendzie ma break pointa. Wykorzystuje go za sprawą potężnego, wygrywającego returnu.

1:1 Co za gem! 13 minut 41 sekund! Niestety, bez przełamania. Szarapowa ma piłkę gemową przy 40-30, ale jej nie wykorzystuje. Popełnia za to podwójny błąd serwisowy, po którym jest break point dla krakowianki. Rosjanka broni go, drugiego break pointa kilka minut później też broni. Popełnia jeszcze dwa podwójne błędy serwisowe. Agnieszka wypracowuje sobie kapitalną akcją i potężnym smeczem trzeciego break pointa, ale Szarapowa doprowadza do siódmej równowagi! I wygrywa kolejne dwie piłki.

1:0 Bardzo dobre otwarcie trzeciego seta. Radwańska jako pierwsza w całym meczu utrzymuje podanie bez straty punktu.

14:32 O tym, która tenisistka dołączy do Simony Halep, zwyciężczyni meczu z Flavią Pennettą, zadecyduje trzecia partia. Zanim się zacznie, zapraszamy do przeczytania wypowiedzi Rumunki – TUTAJ.

3:6 Będzie trzeci set. Szarapowa utrzymuje pewnie podanie, serwując na seta. Nie przeszkadza jej w tym nawet siódmy podwójny błąd serwisowy. Po wykorzystanym setboli głośny okrzyk – w jej stylu.

3:5 Szarapowa odpowiada przełamaniem… Wygrywa pierwsze dwie piłki, a następnie zdobywa punkt na 40-15 i ma dwa break pointy. Pierwszego Radwańska broni, ale przy drugim Rosjanka szybko przejmuje inicjatywę i kończy winnerem.

3:4 Przełamanie powrotne! Szarapowa zaczyna zdecydowanie słabiej, a Radwańska zdecydowanie lepiej. Wychodzi na prowadzenie 40-0 i ma trzy break pointy. Pierwszego Rosjanka broni za sprawą dobrego serwisu. Drugiego też, ale pomaga krakowianka, która returnuje w siatkę. Ale trzeci już wykorzystany! Dłuższa wymiana, Radwańska gra bardzo płasko, co sprawia kłopoty Maszy i trafia w siatkę!

2:4 Coraz większe emocje, Radwańska wygrywa bardzo ważnego gema. Przy równowadze Polka lobuje Szarapową i wydaje się, że piłka wpada w kort. Sędzia uważa inaczej, a krakowianka nie sprawdza i jest break point. Na szczęście Masza uderza w aut. Drugiego break pointa też marnuje. Agnieszka w końcówce popisuje się dwoma winnerami i wreszcie kończy gema.

1:4 Szarapowa wciąż nie dopuszcza do sytuacji, w której Radwańska mogłaby ją przełamać. Po raz kolejny w tym spotkaniu marnuje piłki gemowe – najpierw popełnia podwójny błąd serwisowy, po chwili uderza w aut – ale utrzymuje podanie. Kończy imponującym, bardzo mocnym winnerem po prostej i piekielnie głosnym okrzykiem.

1:3 Pierwszy gem na koncie Radwańskiej. Krakowianka początkowo zdobywa punkty tylko po błędach Szarapowej. Przy 40-30 ma znakomitą okazję do skończenia gema, ale po fatalnie przestrzelonym woleju jest równowaga. Końcówka zdecydowanie lepsza. Agnieszka posyła dwie wygrywające piłki i utrzymuje podanie.

0:3 Szarapowa zaczyna odjeżdżać w tym secie. Ponownie pewnie utrzymuje podanie. Oddaje teraz tylko jedną piłkę Radwańskiej. Gra agresywnie i solidnie.

0:2 Szarapowa przełamuje. Kolejny słabszy gem Polki. Popisuje się dobrym serwisem przy 15-30, ale w kolejnej akcji myli się i Rosjanka ma break pointa. Radwańska popełnia niewymuszony błąd i uderza w siatkę…

0:1 Szkoda tego gema. Radwańska wygrywa dwie pierwsze piłki. Kolejne cztery piłki zdecydowanie gorsze jej w wykonaniu, a Szarapowa się budzi i utrzymuje podanie.

Pierwszy set w liczbach:
""

6:4 Pierwszy set dla Radwańskiej! Już pierwsza piłka w jej wykonaniumistrzowska – przepiękny wygrywający bekhend w sam narożnik. Szarapowa odpowiada równie pięknym forhendowym winnerem. Kolejne dwie piłki Rosjanka posyła w siatkę – raz zmusza ją do tego agresywnie grająca Polka. Przy piłce setowej wyraźnie podenerwowana Szarapowa uderza daleko w aut.

5:4 Jest przełamanie! Radwańska pięknym winnerem obejmuje prowadzenie 30-15, a po piątym podwójnym błędzie serwisowym Szarapowej znów ma dwa brak pointy. Rosjanka broni pierwszego asem – dokładnie tak jak w siódmym gemie. Drugia okazja już wykorzystana przez Polkę. Dłuższa wymiana kończy się uderzeniem Maszy w siatkę. Za chwilę Agnieszka będzie serwować na seta.

4:4 Radwańska doprowadza do remisu bez większych kłopotów. Dość wyrównany gem, ale z przewagą Polki. Przy 40-30 Szarapowa wyrzuca piłkę w aut.

3:4 Szarapowa znów utrzymuje podanie mimo wielkich problemów. Po genialnym lobie zagranym tyłem Radwańska ma dwa break pointy! Rosjanka dwoma bardzo mocnymi serwisami doprowadza jednak do równowagi. I wygrywa dwie kolejne piłki. Przy przewadze zabrakło kilku centymetrów, żeby piłka uderzona przez krakowiankę przeszła na drugą stronę.

3:3 Zdecydowanie krószy gem. Radwańska popisuje się nieprawdopodobnym drop shotem przy 15-0. Szczęście pomaga jej też przy piłce gemowej, ale podanie utrzymuje pewnie.

2:3
Kolejny emocjonujący gem. Przy 15-15 Szarapowa popisuje się niesamowitym zagraniem, ale minimalnie chybi. Kłóci się z sędzią, choć jak pokazuje powtórka, nie ma racji. Szybko odgrywa się i zdobywa punkt na 30-30 potężnym uderzeniem. Nie może jednak skończyć gema, choć ma na to aż trzy piłki. Czwartą okazję już wykorzystuje, posyłając winnera w bekhendowy narożnik Radwańskiej.

Aga just being Aga!październik 25, 2015

2:2 Można odetchnąć z ulgą. Bardzo trudny gem na szczęście dla Radwańskiej. Polka fantastycznie broni się i wygrywa dwie pierwsze akcje. Trzy słabsze serwisy są jednak niczym woda na młyn dla Szarapowej, która obejmuje prowadzenie 40-30 i ma break pointa. Agnieszka go broni po długiej wymianie z głębi kortu i autowym bekhendzie rywalki. W końcówce znów lepiej serwuje, a Masza uderza mniej celnie.

1:2 Zaczynają się wielkie emocje! Prawie 10-minutowy, niezwykle zacięty gem pada łupem Szarapowej. Rosjanka nie daje Polki okazji do przełamania, ale kilkukrotnie mamy równowagę, a podająca nie wykorzystuje kilku piłek gemowych. W końcu dwa razy z rzędu uderza mocno i celnie i kończy gema.

1:1 Radwańska także utrzymuje podanie do 15.

0:1 Pewne otwarcie tego seta w wykonaniu Szarapowej. Oddaje Polce tylko jedną piłkę.

12:44 Zaczynamy! Jako pierwsza serwuje Maria Szarapowa.