Wiedeń: cenna wygrana Janowicza

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Jerzy Janowicz awansował do drugiej rundy turnieju ATP World Tour 500 w Wiedniu. Polak dość nieoczekiwanie pokonał rozstawionego z "piątką" reprezentanta gospodarzy Dominika Thiema 2:6, 7:6(5), 6:4.

Dla Janowicza turniej w Wiedniu jest pierwszym startem po zabiegu kolana. Na szczęście dzisiejszy mecz udowodnił, że problemy zdrowotne 24-letniego łodzianina nie są zbyt poważne. Polak rozegrał dobre, trwające 2 godziny spotkanie i pokonał 19. na świecie Dominika Thiema.

Mecz z 22-letniem Austriakiem nie zaczął się jednak po myśli Janowicza. W pierwszej partii Janowicz miał spore problemy z podaniem, przez co w trzecim i piątym gemie dał się przełamać, co sprawiło, że przegrywał 1:4. Strat odrobić się nie udało i Thiem zwyciężył w pierwszej partii 6:2. Na szczęście dalsza część spotkania przebiegała według innego scenariusza. Janowicz pewniej prezentował się we własnych gemach, a do tego w końcu znalazł sposób na podanie Austriaka. Przewagi wywalczonego w szóstym gemie przełamania nie utrzymał do końca seta, gdyż stracił podanie, serwując po zwycięstwo przy stanie 5:4. Doszło do tiebreaka, w którym Janowicz ponownie wypuścił z rąk przewagę (było 4-2 i 5-3), ale ostatecznie zwyciężył 7-5.

Decydująca odsłona była już popisem Janowicza. Polak już w pierwszym gemie gładko przełamał faworyta gospodarzy, a następnie rozpoczął festiwal fantastycznych serwisów. W całej trzeciej odsłonie przegrał zaledwie trzy punkty przy własnym podaniu – to oczywiście wystarczyło do utrzymywania przewagi i wygrania decydującej partii w stosunku 6:4.

W drugiej rundzie rywalem Jerzego Janowicza będzie Steve Johnson. Notowany obecnie na 47. miejscu Amerykanin w pierwszym meczu pokonał w trzech setach Ołeksandra Dołgopołowa. Janowicz za występ w Wiedniu zapewnił już sobie 45 punktów do rankingu ATP oraz 22 230 euro.

Jerzy Janowicz (Polska) – Dominic Thiem (Austria, 5) 2:6, 7:6(5), 6:4