Orlean: tytuł nie dla Janowicza

Jerzy Janowicz przegrał w finale challengera w Orleanie (pula nagród 106 500 euro) z Janem-Lennardem Struffem 7:5, 4:6, 3:6. W przyszłym tygodniu łodzianin wystąpi w kolejnej imprezie tej rangi, w belgijskim Mons.

25-letni Struff (136 ATP), który w połowie września wygrał challenger w Szczecinie, okazał się rewelacją turnieju we Francji – w ćwierćfinale pokonał najwyżej rozstawionego Serhija Stachowskiego, w półfinale reprezentanta gospodarzy Kenny De Schepperea, a dzisiaj wygrał „wojnę nerwów” z Janowiczem.

Łodzianin dobrze wszedł w finałowe spotkanie – w jedenastym gemie doprowadził do przełamania, a po zmianie stron pewnie utrzymał podanie. W drugim secie doszło do swoistej „ruletki”. Obaj tenisiści mieli spore problemy z serwisem (łodzianin odnotował pięć podwójnych błędów). Janowicz dwukrotnie zdobywał przewagę przełamania, ale Struff stratę za każdym razem natychmiast odrabiał. Do tego nasz tenisista wdawał się w dyskusję z arbitrem i w kluczowych momentach nie potrafił utrzymać koncentracji. Przy 4:5 Niemiec doprowadził do trzeciego breaka (ze sporą „pomocą” Janowicza), wyrównując tym samym stan rywalizacji.

W decydującym secie Struff poszedł za ciosem, wygrał trzy pierwsze gemy i przewagę przełamania pewnie utrzymał do końca. Mecz trwał godzinę oraz 50 minut.

Za finał challengera w Orleanie Jerzy Janowicz otrzyma 9000 euro oraz 75 punktów rankingowych, co pozwoli mu przesunąć się w zestawieniu ATP z 67. na 61. pozycję. W przyszłym tygodniu łodzianin wystartuje w kolejnym challengerze z pulą nagród 106 500 euro. W Mons także został rozstawiony z numerem dwa, a rywalizację rozpocznie od konfrontacji z doświadczonym Ivanem Dodigiem.