Wuhan: Williams zatrzymała Radwańską

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Agnieszka Radwańska nie wytrzymała szaleńczego tempa i przegrała z Venus Williams w pierwszej rundzie turnieju WTA Premier 5 w Wuhan. Amerykanka zwyciężyła 6:1, 7:6(4).

Polka jeszcze wczoraj była w Tokio, gdzie wygrała 15. w karierze turniej WTA. Następnego dnia Agnieszka musiała już rozpocząć zmagania w Wuhan, gdzie już w pierwszej rundzie trafiła na bardzo wymagającą rywalkę, Venus Williams. Niestety trudy podróży i brak czasu na przyzwyczajenie się do warunków panujących na korcie w Chinach wyraźnie rzutowały na postawę Radwańskiej.

W pierwszym secie Radwańska miała spore problemy z timingiem, popełniała sporo błędów i nie była w stanie przeciwstawić się Williams. 35-letnia Amerykanka grała z kolei pewnie, mocno i jak na siebie zadziwiająco regularnie. Gemy były wprawdzie dość wyrównane, ale ostatecznie trafiały na konto Williams. Radwańska zaistniała na tablicy wyników dopiero przy stanie 0:5, gdy na marzenia o odwróceniu losów seta było już za późno.

Druga odsłona zaczęła się podobnie. Radwańska szybko straciła podanie i przy stanie 1:2 poprosiła o pomoc medyczną. Przerwa trwała długo, krakowianka była opatrywana w szatni i na kort wróciła z bandażem na udzie. Nie wybiło to z rytmu Williams, która w kolejnym gemie pewnie utrzymała podanie, ale wraz z upływem czasu Radwańska spisywała się coraz lepiej. Potrafiła zmusić rywalkę do popełniania błędów, czasem sama zaskakiwała udaną akcją i co najważniejsze – Radwańska w końcu zaczęła wygrywać gemy. Te serwisowe. Przy podaniu Venus Williams wciąż była bezradna. Tak było do stanu 4:5. Serwująca po zwycięstwo w meczu Williams popełniła w dziesiątym gemie dwa podwójne błędy i Radwańska po raz pierwszy w tym spotkaniu zdobyła przełamanie. Po chwili doszło do tiebreaka. Polka zaczęła go dość dobrze, prowadziła z minibreakiem 2:1. Później jednak przegrała dwie akcje przy swoim podaniu i przewaga Williams stała się znacząca. Straty odrobić się nie udało i Amerykanka zwyciężyła 7-4.

Porażka Radwańskiej już w pierwszej rundzie turnieju w Wuhan komplikuje Polce walkę o awans do kończących sezon mistrzostw WTA. Oczywiście nie można mieć o nią pretensji do krakowianki, która miała bardzo mało czasu, aby przygotować się występu w Chinach. Dla krakowianki najważniejszy jest teraz turniej Premier Mandatory w Pekinie. Dobry występ w China Open (który Polka wygrała w 2011 roku) może otworzyć Radwańskiej drogę do Singapuru. A teraz czasu na odpoczynek i odpowiednie przygotowanie będzie już sporo.

Venus Williams (USA) – Agnieszka Radwańska (Polska, 10) 6:1, 7:6(4)