Korespondencja ze Szczecina: Z rodziną najlepiej poza kortem

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: pekaoszczecinopen.pl

Czterech Polaków awansowało do finału eliminacji Pekao Szczecin Open. Ta sztuka nie udała się niestety Michałowi Dembkowi, któremu w końcówce wyraźnie zabrakło doświadczenia.

Ze Szczecina, Maciej Pietrasik

W drabince eliminacji znalazło się jedynie 20 tenisistów, przez co w sobotę została rozegrana zarówno pierwsza, jak i druga runda. Wśród czterech pojedynków pierwszej rundy zdecydowanie najciekawszy był ten między Michałem Dembkiem, a Czechem Janem Kuncikiem. 18-latek idealnie zaczął to spotkanie – od prowadzenia 2:0. Przewagi nie oddał już do samego końca seta otwarcia i wygrał 6:4.

Później było już niestety dużo gorzej. Od stanu 2:3 w drugiej partii Polak przegrał pięć kolejnych gemów. Po chwili przełamał rywala, ale sam znów stracił serwis. U Dembka kompletnie nie funkcjonowało pierwsze podanie – raz udało mu się zaserwować asa, ale potem popełnił trzy podwójne błędy z rzędu. Gdy zrobiło się 1:5, kort opuściła matka naszego reprezentanta. – Nie mogę na to patrzeć – usłyszeliśmy od zdenerwowanej kobiety.

Gdy matka opuściła kort, Dembek… zaczął grać. Efekt był taki, że kilkanaście minut później zamiast wyniku 1:5 na tablicy widniał remis, a Kuncik musiał bronić kolejnego break pointa. Czech wyszedł z opresji i o wszystkim decydował niezwykle zacięty tiebreak. W nim od stanu 5-4 tenisiści zdobyli 15 kolejnych punktów przy własnym serwisie. Gdy było 12-12, minibreaka zdobył Dembek, ale zamiast zakończyć mecz przy podaniu, przegrał trzy kolejne piłki. W kluczowych momentach Polakowi zabrakło chłodnej głowy – popełniał proste błędy, szczególnie z bekhendu, marnując pięć piłek meczowych. Wygląda na to, że z rodziną najlepiej wychodzi się nie na zdjęciach, ale przede wszystkim poza tenisowym kortem.

W pierwszej rundzie ciekawie było też w meczu szczecinianina Rafała Teurera z Costinem Pavalem. Polak prowadził w pierwszej odsłonie 4:2, gdy rywal wygrał trzy kolejne gemy i serwował na wygranie seta. Wówczas nasz reprezentant zebrał się do walki, łatwo wygrał trzy kolejne gemy, ale w kolejnych partiach przegrał 0:6, 4:6. Rumun miał natomiast spore problemy z rakietami – w pierwszej partii wypróbował aż cztery. Jak się okazało, przyniosło to ostatecznie skutek.

W bardzo dobrym stylu awans do finału eliminacji wywalczył Maciej Rajski. Polak pierwszą partię z Bastianem Wagnerem wygrał zaledwie w 20 minut. Drugi set był już dużo bardziej zacięty, choć miały na to wpływ głównie stosunkowo proste błędy Rajskiego, który wyraźnie się rozluźnił. Gdy trzeba było znów się spiąć – w tiebreaku – nasz reprezentant nie oddał Niemcowi ani jednego punktu, wygrywając 6:1, 7:6(0). W niedzielę zagra z Filipem Dawidienką, który dziś długo męczył się z Adrianem Andrzejczukiem.

Po raz drugi z rzędu do turnieju głównego awansować może Mateusz Kowalczyk, który w singlu grywa rzadko, ale w Szczecinie jest bardzo skuteczny. Dziś ograł 6:1, 6:1 Marco Neubau, a kolejnym jego rywalem będzie Kuncik. Czech spędził dziś łącznie na korcie ponad 4,5 godziny, w ostatnim meczu dnia sensacyjnie pokonując najwyżej rozstawionego Arthura De Greefa. W pierwszym secie tego meczu Kuncik znów wypuścił z rąk prowadzenie 5:1, aby triumfować w tiebreaku. W samej końcówce korzystał z błędów rywala – po dwóch zepsutych serwisach i wyrzuconym w aut smeczu Czech zwyciężył 7:6(5), 1:6, 6:4.

Dwa mecze miał też dziś za sobą Paweł Zawisza. Najpierw pokonał 6:0, 6:2 młodziutkiego Filipa Ambrożego, później sam ugrał tylko jednego gema w starciu z Karolem Drzewieckim. Drzewiecki w niedzielę postara się o niespodziankę w meczu z Artemem Smirnowem. Bez niespodzianek mógłby zakończyć się mecz Andrieja Kapasia z Robinem Kernem – to ostatnia para eliminacyjna, w której faworytem niewątpliwie będzie Polak.