Roland Garros: Janowicz w drugiej rundzie

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Jerzy Janowicz w meczu z Maximem Hamou nie miał łatwej przeprawy. Ostatecznie Polak pokonał jednak młodego Francuza 6:7(4), 6:3, 6:4, 6:4 i awansował do drugiej rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

Choć Polak w tym roku na nawierzchni ziemnej nie wygrał przed Roland Garros żadnego meczu, to w pojedynku z notowanym w trzeciej setce Maximem Hamou był faworytem. Początek meczu pokazał jednak, że spotkanie przeciwko Francuzowi nie będzie dla Janowicza łatwe. Choć łodzianin dwukrotnie zyskiwał przewagę przełamania, to później ją tracił i wszystko rozstrzygnęło się w tiebreaku. W nim nasz reprezentant popełnił dwa podwójne błędy serwisowe i głównie przez to przegrał 4-7.

Później było na szczęście już lepiej. W drugim secie Janowicz szybko zyskał przełamanie i wyszedł na prowadzenie 4:1. Później przegrał co prawda dwa gemy, ale znów przełamał rywala i wygrał dzięki temu 6:3.

W trzeciej odsłonie Janowicz bardzo dobrze serwował i wszystkie gemy przy własnym podaniu wygrywał bardzo pewnie. Przy serwisie Hamou gra często toczyła się natomiast na przewagi, między oboma tenisistami często iskrzyło, a o wszystkim zdecydował przedostatni, dziewiąty gem trzeciej partii. Francuz nie wykorzystał w nim dwóch okazji na zwycięstwo, a Janowicz wykorzystał czwartego break pointa, po chwili pieczętując triumf 6:4 przy własnym serwisie.

Podobny przebieg miał ostatni, czwarty set. Jedno przełamanie, tym razem w siódmym gemie, wystarczyło Janowiczowi na wygranie całego spotkania. Po ponad prawie trzech godzinach walki Polak triumfował 6:7(4), 6:3, 6:4, 6:4 i mógł cieszyć się z awansu do drugiej rundy.

W niej rywalem Janowicza będzie Leonardo Mayer lub Jirzi Vesely.

Zapis relacji "na żywo":

6:4 Koniec, Jerzy Janowicz w drugiej rundzie Rolanda Garrosa! Początkowo Polak uparł się w ostatnim gemie na skróty. Dwa pierwsze zostały odegrane, ale i tak przyniosły mu punkty. Trzeci wylądował w siatce, a po podwójnym błędzie łodzianina zrobiło się 30-30. Później serwis funkcjonował już jednak jak należy i nasz reprezentant zakończył mecz przy pierwszej okazji.

14.03 Hamou dostał chyba tylko jakieś środki przeciwbólowe. Wracamy już do gry.

14:02 Zanim to się stanie, będziemy mieli jednak przerwę medyczną dla Hamou. Francuz ma jakiś problem z lewym udem.

5:4 Seria błędów łodzianina i gem do zera na koncie Francuza. Za chwilę to Janowicz będzie jednak serwował na wygraną w meczu.

5:3 Już tylko jeden gem dzieli Polaka od wygranej w tym meczu. Swojego gema serwisowego Janowicz rozpoczął co prawda od nieudanego skrótu, ale później wygrał cztery kolejne punkty. Hamou wyraźnie puszczają już nerwy.

4:3 Jest przełamanie dla Polaka! Zaczęło się od dwóch błędów Hamou i 0-30 i choć dwie kolejne akcje padły łupem Francuza, to później popełnił on dwa błędy i cisnął rakietą o kort. Janowicz spojrzał natomiast na rywala z zaciśniętą pięścią.

3:3 Kolejny szybki gem bez większej historii. Janowicz nadal bardzo dobrze serwuje i utrzymuje podanie do 15.

2:3 Trzy błędy łodzianina i dobra akcja Hamou sprawiły, że Francuz wygrał gema "na sucho. Rozegranie pięciu gemów zajęło tenisistom 18 minut – szybko toczy się nam ten set.

2:2 Janowiczowi przydarzył się w tym gemie podwójny błąd serwisowy, ale ogółem podanie funkcjonowało bardzo dobrze. Polak wygrał do 15, kończąc gema asem.

1:2 Na początek gema obaj panowie wymienili się winnerami, ale później na korcie dominował już Hamou. Francuz utrzymał podanie do 15.

1:1 Bardzo dobry serwis daje Janowiczowi pewnie wygranego gema – Polak nie stracił nawet punktu.

0:1 Była szansa na znakomite rozpoczęcie tego seta. Janowicz miał dwa break pointy, ale Francuz za każdym razem bronił się dobrym serwisem i ostatecznie to on triumfował na przewagi. Atmosfera na korcie robi się coraz bardziej gorąca – Hamou co chwilę wykonuje jakieś gesty w stronę łodzianina.

6:4 Jest set dla Jerzego Janowicza! Polak zaczął od prezentu dla rywala, ale później dobrze serwował i kończył akcje przy siatce, wygrywając do 15. Hamou wyraźnie przybity – czy Francuz podniesie się jeszcze po tym secie?

5:4 Jest przełamanie! Janowicz dobrą grą zepchnął rywala do defensywy i zmusił do błędów, dzięki czemu miał break pointa. Francuz obronił go w świetnym stylu, a potem nie wykorzystał dwóch okazji na wygraną w gemie. Ostatecznie Janowicz wykorzystał czwartą szansę na przełamanie, korzystając z dwóch niewymuszonych błędów Hamou.

4:4 Hamou zaczął od akcji wygranej smeczem, ale później popełniał błędy. Janowicz wygrał natomiast jedną z najładniejszych akcji meczu, znakomicie odgrywając loba. Na korcie między oboma tenisistami zaczyna też iskrzyć.

3:4 Zdecydowanie najdłuższy gem w tym secie. Przy po 30 wygrana wymiana z głębi kortu przez Janowicza. Hamou wybronił break point wygrywającym forhendem. Dalej mieliśmy grę na przewagi i wykorzystaną przez Francuza piątą piłkę gemową (Polak więcej break pointów nie miał).

3:3 Kolejny gem bez większej historii. Od stanu 30-15 dwa asy Janowicza (dziesiąty i jedenastym w meczu). Coraz mocniej wieje w Paryżu.

2:3 Hamou także bez problemu utrzymuje podanie. Przy 40-0 co prawda prosty błąd Francuza z forhendu, ale przy drugiej piłce gemowej nie było już wątpliwości (na koniec pewny smecz po koźle Maxime).

2:2 Drugi z rzędu szybko wygrany gem serwisowe Janowicza. Pierwsze podanie znacząco w tym pomogło.

1:2 Przy po 15 fantastyczny punkt wygrany przez Janowicza (kombinacyjna akcja, zakończona bekhendem w sam narożnik). Trzy kolejne punkt wygrał jednak Hamou, finalizują gema wygrywającym bekhendem po linii.

1:1 Bardzo dobry gem Janowicza, wygrany na sucho, zakończony wygrywającym serwisem. Dobrze byłoby utrzymać taką dyspozycję serwisową.

0:1 Przy po 30 Francuz nieznacznie pomylił się z fohrnedu. Hamou wybronił break point serwisem. Łodzianin doprowadził do drugiej okazji (winner z forhendu), ale i tym razem się nie udało (precyzyjny odwrotny kros z forhendu Hamou).

Dwa kolejne punkty także dla reprezentanta gospodarzy.

Statystyki po dwóch pierwszych setach:

""

Jerzy Janowicz na chwilę opuścił kort.

6:3 Set dla Janowicza! Na szczęście obyło się już bez dramatyczny zwrotów. Przy 40-15 łodzianin wyrzucił co prawda forhend w aut, a przy drugim setbolu potężny forhend po linii zagrał Hamou, ale zy równowadze wygrywajac serwis Jerzyka, a na koniec doskonały winner z bekhendu.

5:3 Kolejne przełamanie dla Janowicza! Przy 0-40 Francuz wybronił się potężnym forhendem, następnie wygrywającym serwisem. Przy trzecim break pointcie świetna akcja Janowicza, zakończona skutecznym wolejem z bekhendu.

4:3 Hamou odrabia stratę przełamanie. Po udanym skrócie i asie serwisowym Janowicz prowadził co prawda 40-30, lecz później Francuz ładnie skończył dwie akcje, a przy break poincie łodzianin wyrzucił piłkę w aut.

4:2 Dobry gem serwisowy Hamou. Francuz wygrywa do 15, zanotował pierwszego asa, po raz pierwszy zaserwował też ponad 200 hm/h.

4:1 Kolejny bardzo ważny gem dla Janowicza. Zaczął od podwójnego błędu serwisowego, a po pomyłce z forhendu było 0-30. Gdy Hamou wygrał akcję przy siatce, miał dwa break pointy, ale w kluczowych momentach Francuz popełniał proste błędy i to nasz reprezentant wygrał na przewagi.

3:1 Jest przełamanie dla Polaka! Po dobrych atakach zrobiło się 0-30, a po podwójnym błędzie Hamou 15-40. Przy pierwszym break poincie mieliśmy długą wymianę, którą lepiej wytrzymał Janowicz, czekając na błąd rywala.

2:1 Ważny gem dla łodzianina. Popełniał w nim sporo prostych błędów, dwukrotnie bronił się przed przełamaniem, ale w kluczowym momencie pomógł mu serwis.

1:1 Po błędach Janowicza szybko zrobiło się 40-0 dla Hamou, potem dwie piłki wygrał Polak (w tym jedną szczęśliwie, po taśmie), ale później udaną akcję serwis+forhend zanotował Francuz.

1:0 Dobry początek drugiego seta w wykonaniu Polaka. Dobry serwis, pewnie utrzymane podanie i wygrana do 15.

6:7 Podwójny błąd serwisowy Janowicza kończy tego seta. Hamou niespodziewanie wygrywa pierwszą partię, mimo że dwukrotnie miał stratę przełamania.

TB 4-6 Niewymuszony błąd Hamou.

TB 3-6 Zepsuty return łodzianina.

TB 3-5 Dłuższa wymiana i forhend w linię Francuza.

TB 3-4 Dobry serwis Janowicza i winner z forhendu.

TB 2-4 Podwójny błąd serwisowy Polaka.

TB 2-3 Atak Janowicza i winner z forhendu. Minibreak odrobiony.

TB 1-3 Świetna akcja Hamou, zakończona winnerem z forhendu.

TB 1-2 Dobry serwis Janowicza.

TB 0-2 Długa wymiana i zepsuty forhend Polaka.

TB 0-1 Wygrywający serwis Hamou.

6:6 Zabrakło w tym gemie pierwszego serwisu Janowicza, ale na szczęście nie wpłynęło to na jego rezultat. Polak wygrywa do 15, przed nami tiebreak!

5:6 Po błędzie Hamou zrobiło się 15-30, ale później to Polak się mylił, oddając rywalowi trzy punkty z rzędu. Teraz będzie chciał doprowadzić do tiebreaka.

5:5 Szybki gem dla Polaka. Janowicz wygrał go dobrym serwisem i skrótami, utrzymując podanie "na sucho".

4:5 Janowicz zaczął od dobrego ataku, ale później rozdawał prezenty rywalowi (psując między innymi prostego smecza). Francuz wygrał gema do 15 i jest tylko o jednego gema od wygrania pierwszej partii.

4:4 Po dobrym returnie Hamou i dwóch błędach Polaka szybko zrobiło się 0-40. Pierwsze dwa break pointy Janowicz obronił serwisem, ale później zabrakło pierwszego podania i to Francuz zaatakował, wyrównując stan spotkania.

4:3 Tym razem dobrze serwował Hamou, który wyszedł na powadzenie 40-0 i wykorzystał drugą piłkę na wygranie gema, zmuszając Polaka do błędu.

4:2 Dzięki dobrym serwisom Janowicz szybko wyszedł na prowadzenie 40-0. Później popełnił jednak podwójny błąd, rywal zanotował winnera, a później dobiegł do skrótu. Przy równowadze Janowicz zepsuł prosty forhend, lecz przy break poincie Hamou pomylił się przy odegraniu skrótu, a później Polaka uratował serwis, który dał mu dwugemowe prowadzenie.

3:2 Jest drugie przełamanie dla Janowicza! Hamou grał w tym gemie nerwowo, popełniał niewymuszone błędy i szybko zrobiło się 15-40. Przy break poincie Polak zepchnął rywala daleko za linię końcową i skończył akcję skrótem.

2:2 Bardzo dobry gem serwisowy Janowicza. Podanie zapewniło mu trzy punkty i wygrał "na sucho".

1:2 Jest pierwszy gem dla serwującego. Hamou zaczął od 30-0, ale później Polak w dobrym stylu wygrał dwie akcje. Przy kolejnych dwóch punktach piłki po uderzeniach Janowicza i taśmie lądowały jednak w korytarzu deblowym.

1:1 Hamou błyskawicznie odrabia straty. Po dobrym skrócie i akcji przy siatce było co prawda 40-15, ale później Janowicz popełnił dwa błędy, przy równowadze Francuz zagrał winnera, a przy break poincie bez problemu dobiegł do słabego skrótu Polaka.

1:0 Na początek Polak przełamuje rywala. Zaczął od dobrej akcji, a później Hamou popełnił dwa niewymuszone błędy. Francuz wybronił trzy break pointy, ale później znów wyrzucił dwie piłki i stracił tym samym podanie.

11:10 Zaczynamy! Jako pierwszy serwuje Hamou.

11.06 Jeszcze przed rozpoczęciem meczu zachęcamy do przeczytania jego zapowiedzi. Znajdziecie ją TUTAJ.

11:03 Hamou i Janowicz są już na korcie. Za nami losowanie, zaczynamy rozgrzewkę.