Roland Garros: sensacyjna porażka Radwańskiej!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Nie będzie polskiego meczu w drugiej rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Niespodziewanie z turnieju odpadła już Agnieszka Radwańska, przegrywając 2:6, 6:3, 1:6 z Niemką Anniką Beck.

Choć ten rok jest w wykonaniu Polki słaby, to po losowaniu mogliśmy być optymistami. Po zwycięstwie Pauli Kani z Moną Barthel wydawało się, że dojdzie do polskiego pojedynku w drugiej rundzie turnieju. Najpierw Radwańska musiała uporać się jednak z Anniką Beck, która wcześniej wygrała w tym roku tylko trzy mecze, ponosząc 13 porażek.

Ten pojedynek rozpoczął się jednak w najgorszy możliwy sposób. Już po kilkunastu minutach odważnie grająca Beck prowadziła 4:0 i tę przewagę utrzymała do końca partii. Po kolejnych pewnie wygranych gemach przy własnym serwisie Niemka triumfowała w partii otwarcia 6:2.

W drugim secie było już lepiej. Beck częściej myliła się z linii końcowej, bała się grać kątowo, a Radwańska jako pierwsza przełamała rywalkę. Co prawda po chwili straciła serwis, lecz później zdobyła jeszcze jednego breaka i wygrała 6:3. Przed trzecią partią byliśmy więc optymistami.

Niestety, tutaj powtórzył się scenariusz z pierwszego seta. Beck zaczęła od prowadzenia 2:0. Potem Radwańska zerwała się jeszcze na chwilę, przełamując rywalkę, ale to było wszystko, na co było dziś stać Polkę. W kolejnych gemach to Beck dyktowała warunki gry, a bezradna Radwańska była coraz bardziej zrezygnowana. Kilkanaście minut później było już po meczu – Beck triumfowała 6:2, 3:6, 6:1.

Dla Agnieszki Radwańskiej to dopiero trzecia porażka w pierwszej rundzie Wielkiego Szlema – ostatni taki przypadek miał miejsce w Australian Open 2009. Ten rok nie jest dla Polki dobry i dzisiejszy występ tylko to potwierdził. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że swoją koleżankę pomści Paula Kania.

Zapis relacji "na żywo":

1:6 KONIEC! Kompletnie bez wiary przystąpiła Polka do tego gema i obudziła się tak naprawdę dopiero w momencie, gdy musiała bronić trzech meczboli. Pierwsze dwa obroniła, ale po trzecim to Beck cieszyła się ze zwycięstwa. Nici z polskiego meczu, teraz Radwańską spróbuje pomścić Paula Kania.

1:5 Błędy Radwańskiej, winner Beck i przełamanie do zera. Teraz Niemka będzie serwowała na zwycięstwo w meczu. Czy można to jeszcze odwrócić?

1:4 Trzy niewymuszone błędy Radwańskiej i świetny skrót Beck sprawiają, że Niemka wygrywa gema do 15 i jest coraz bliżej awansu do drugiej rundy.

1:3 Kolejne przełamanie… Przy 30-30 Beck zepchnęła Polkę daleko za linię końcową (praktycznie na samą bandę) i wywalczyła break pointa, a po chwili wykorzystała go po dobrym minięciu. Sytuacja Radwańskiej robi się coraz trudniejsza.

1:2 Break błyskawicznie odrobiony! Po znakomitym winnerze z bekhendu zrobiło się 15-30, a po błędzie Beck Polka miała dwie szanse na przełamanie. Dzięki kolejnemu dobremu atakowi wykorzystała już pierwszą, przywracając nadzieję na wygraną.

0:2 Niestety, powtarza się scenariusz z pierwszego seta… Po bekhendzie w linię i udanym skrócie było 15-30, a później Radwańska popełniła dwa niewymuszone błędy. Przełamanie na początku partii to najgorszy możliwy scenariusz.

0:1 Szkoda tego gema. Po niewymuszonych błędach Beck Polka miała break pointa, ale przy nim Niemkę uratował serwis. Później Radwańskiej nie udał się dropszot, a na koniec Beck zanotowała winnera, wygrywając na przewagi.

6:3 Jest set dla Radwańskiej! Polka wreszcie zdążyła do zagranego przez Beck skrótu i po dobrym odegraniu miała dwie piłki setowe. Przy pierwszej popełniła co prawda niewymuszony błąd, ale przy drugiej zmusiła już do pomyłki rywalkę. Za chwilę trzecia partia!

5:3 Kolejny break! Najpierw nieco pomogła rywalka, bo po podwójnym błędzie serwisowym Beck zrobiło się 0-30. Chwilę później po kolejnej pomyłce rywalki Radwańska miała dwa break pointy i pierwszego z nich wykorzystała dzięki winnerowi z returnu.

4:3 Beck odrabia straty. Znakomity gem Niemki, która wygrywa na przewagi. Wszystkie pięć punktów w tym gemie, w których lepsza była Beck, kończyło się winnerami. Radwańska była bezradna.

4:2 Jest przełamanie! Po dwóch niewymuszonych błędach Beck zrobiło się 15-40, dzięki czemu Polka miała dwa break pointy. Pierwszego rywalka jeszcze obroniła, ale przy drugim po długiej akcji wpakowała piłkę w siatkę. To pierwszy break na korzyść Radwańskiej w tym meczu.

3:2 Po dwóch świetnych akcjach Beck zrobiło się 15-30, ale w decydujących momentach to Radwańska grała lepiej. Polka wygrała niezwykle ważnego gema po grze na przewagi i w drugim secie wciąż nie mamy przełamań.

2:2 Przy serwisie Beck Radwańska wciąż nie ma jednak nic do powiedzenia. Niemka świetnie spisywała się teraz zarówno na linii końcowej, jak i przy siatce. W efekcie wygrała swój serwis "na sucho".

14:34 Statystyka z pewnością nie jest po stronie Radwańskiej. W Roland Garros ośmiokrotnie przegrywała pierwszego seta – ani razu nie wygrała meczu.

2:1 Beck zaczęła teraz popełniać zdecydowanie więcej błędów, z których skwapliwie korzysta Polka. Głównie dzięki pomyłkom rywalki Radwańska wygrywa do 15.

1:1 Bardzo dobrze serwowała w tym gemie Beck i efekt mógł być tylko jeden – Niemka utrzymała podanie do 15 i wyrównała stan seta.

1:0 Ważny i dobry początek drugiego seta. Zaczęło się od 0-15, lecz później Radwańska wygrała trzy punkty z rzędu. Przy pierwszej piłce na gema Polka popełniła podwójny błąd, ale przy drugim dobrze zaatakowała przy siatce i utrzymała podanie.

2:6 Błyskawiczny gem dla Beck. Trzy błędy Radwańskiej i jeden winner Niemki sprawiają, że utrzymuje ona serwis "na sucho" i wygrywa pierwszego seta. Polka musi się jak najszybciej obudzić i zacząć grać chociaż na swoim średnim poziomie…

2:5 Pierwszy gem serwisowy naszej reprezentantki, w którym nie musiała bronić się przed przełamaniem. Po błędach rywalki zrobiło się 40-15, lecz później Beck zanotowała winnera, a gdy Radwańska trafiła w siatkę, mieliśmy równowagę. Wówczas Niemka wyrzuciła dwie piłki w aut i Polka wygrała gema.

1:5 Nadal to Beck dyktuje warunki gry. Po dwóch winnerach Niemki zrobiło się 30-15, a potem Radwańska popełniła dwa niewymuszone błędy, wyrzucają piłki w aut.

1:4 Jest pierwszy gem dla Radwańskiej. Po dwóch winnerach Beck miała co prawda piłkę na 5:0, ale wówczas zepsuła return, a w kolejnych dwóch akcjach Radwańska zepchnęła rywalkę do defensywy i zmusiła do błędów. Oby był to zwiastun lepszego wyniku i przede wszystkim lepsze gry w wykonaniu Polki.

0:4 Coraz gorzej się to układa. Beck na początku zepsuła bekhend, ale później szczęśliwie wygrała punkt, gdy piłka prześlizgnęła się po taśmie. Niemka wykorzystała druga piłkę na zwycięstwo w gemie, a zaskakuje styl tej wygranej – akcje przy siatce, dropshoty i passingshoty sprawiają, że Polka jest bezradna.

0:3 Sytuacja robi się poważna. Od stanu 40-30 Radwańska przegrywa trzy kolejne punkty. Przy break pointcie wygrywając return Beck. Niemka z piłki na piłkę gra coraz pewniej, świetnie porusza się po korcie i na razie prawie na wszystko ma odpowiedź.

0:2 Już na początku robi się nerwowo. Beck wygrywa podanie do 30, wykorzystując drugą piłkę gemową. Na koniec wymuszony błąd z forhendu naszej tenisistki. Pogoda w Paryżu się psuje – coraz mocniej wieje i niebo robi się coraz ciemniejsze.

0:1 Zaskakujący (i zły) początek. Agnieszka gładko przegrywa podanie, pakując przy 15-40 bekhend w pół siatki.

13:46 Rozgrzewka zakończona. Mecz serwisem rozpoczyna Agnieszka.

13:45 Nim rozpoczniemy emocje sportowe przypominamy jeszcze o konkursie, w którym do wygrania jest moneta z podobizną Jerzego Janowicza oraz książki o tematyce sportowej. Szczegóły TUTAJ.

13:44 Zwyciężczyni tego spotkania zagra w drugiej rundzie z Paulą Kanią. Sosnowiczanka w pięknym stylu pokonała Monę Barthel. Relację z tego meczu możecie przeczytać TUTAJ.

13:40 Agnieszka i Annika rozpoczęły już rozgrzewkę. Miejmy nadzieję, że spotkania nie przerwie deszcz. Prognozy mówią, iż przelotny opady mogą mieć miejsce po godzinie 14.

13:37 Polka i Niemka już za moment pojawią się na korcie numer sześć. Pełną zapowiedź tego spotkania możecie przeczytać TUTAJ.