Madryt: Janowicz odpada w pierwszej rundzie

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Jerzy Janowicz już na pierwszej rundzie zakończył swój udział w turnieju ATP w Madrycie. Polak poniósł porażkę w meczu ze "szczęśliwym przegranym" z eliminacji, Joao Sousą, 4:6, 5:7.

Janowicz z Sousą mierzyli się do tej pory trzykrotnie i w każdym ze wcześniejszych meczów górą był nasz reprezentant. Ostatnie starcie między tymi tenisistami miało miejsce w tym roku w Montpellier, gdzie Polak triumfował w trzech setach.

Portugalczyk do turnieju głównego przebijał się przez eliminacje. W ich finale przegrał co prawda z Alejandro Gonzalezem, ale i tak dostał się do turnieju jako "szczęśliwy przegrany". Pierwszy set był bardzo wyrównany, lecz w końcówce to Sousa okazał się skuteczniejszy. W dwóch ostatnich gemach serwisowych Janowicza Portugalczyk miał po jednym break poincie i wykorzystał drugą z tych szans. Dzięki temu wygrał partię otwarcia 6:4.

Janowicz w pierwszym secie nie miał ani jednego break pointa, ale w drugiej odsłonie miał już trzy szanse na przełamanie, w tym dwie przy stanie 5:5. Portugalczyk zdołał się jednak wybronić, a po chwili sam miał dwie okazje na breaka, będące jednocześnie piłkami meczowymi. Sousa wykorzystał drugą z nich i wygrał w całym meczu 6:4, 7:5. W drugiej rundzie zagra dzięki temu ze Stanem Wawrinką.

Janowicz nieźle dziś serwował – zanotował 10 asów przy czterech podwójnych błędach. O losach meczu zaważyły akcje po drugim podaniu. Polak wygrał tylko niespełna połowę z nich, Sousa miał natomiast w tym elemencie skuteczność na poziomie 63%.

Joao Sousa (Portugalia, LL) – Jerzy Janowicz (Polska) 6:4, 7:5