Katowice: Linette i Cornet w półfinale

/ Antoni Cichy , źródło: Korespondencja z Katowic, foto: Antoni Cichy/Tenisklub

Magda Linette i Alize Cornet w znakomitym stylu awansowały do półfinału Katowice Open. Polka i Francuzka po emocjonującym meczu pokonały 7:5, 7:5 czeską parę Koukalova/Siniakova.

Turniej w Katowicach jest trzecim, w którym Cornet i Linette grają razem w deblu. W ich przypadku powiedzenie „do trzech razy sztuka” może być trafne, bo są na dobrej drodze, by po raz pierwszy sięgnąć po tytuł. W czwartek pokonały mocne przeciwniczki, a co równie ważne, pokazały hart ducha, będąc nawet w bardzo trudnym położeniu.

Polsko-francuska para nie weszła najlepiej w mecz – od razu straciła serwis. Czeszki także nie potrafiły utrzymać podania, a po czterech gemach oba deble miały na koncie po dwa przełamania. Kolejne gemy, choć breaków nie przyniosły, również trzymały w napięciu do ostatniej piłki.

W pewnym momencie wydawało się, że szalę zwycięstwa przechylą na swoją korzyść Koukalova i Sinikova, które przełamały na 5:4. Linette i Cornet uciekły jednak spod noża, zaliczając breaka powrotnego. Następnie utrzymały podanie, stawiając rywalki pod ścianą. Przy stanie 6:5 znów doprowadziły do przełamania – już na wagę wygranej w pierwszym secie.

Obie pary w drugiej partii to, co najlepsze, zostawiły na koniec, tworząc w ten sposób niezwykle emocjonujące widowisko. Dramaturgi dodał też fakt, iż w pewnym momencie Cornet z grymasem bólu na twarzy złapała się za okolice pachwiny i mięśnia czworogłowego. Przez chwilę utykała, przed każdym serwisem starała się rozruszać nogę.

A sytuacja na korcie zmieniała się niczym w kalejdoskopie. Koukalova i Sinikova, choć miały przewagę jednego przełamania, nie były w stanie utrzymać podania dwa razy z rzędu, dzięki czemu obrończyni tytułu w singlu serwowała przy stanie 5:4 na zwycięstwo. Polsko-francuski duet miał już nawet meczbola, jednak Czeszki wybrnęły z presji.

W samej końcówce powtórzyła się sytuacja sprzed kilkudziesięciu minut. Cornet i Linette wygrały gema serwisowego na 6:5, a rywalki znalazły się na musiku. I tak jak w pierwszym secie, Polka z Francuzką przysłowiową kropkę nad „i” postawiły przy podaniu Koukalovej i Sinikovej.

Półfinałowymi rywalkami pary Cornet/Linete będą Ysaline Bonaventure i Demi Schuurs.