Katowice: Jegiołka lepsza od rozstawionej rywalki

/ Tomasz Krasoń , źródło: Korespondencja z Katowic, foto: katowiceopen.com

Justyna Jegiołka awansowała do drugiej rundy eliminacji turnieju WTA Katowice Open. Po długim, trwającym 2 godziny i 42 minuty meczu, 23-letnia Polka pokonała 5:7, 6:2, 6:3 rozstawioną z "ósemką" Risę Ozaki.

Jegiołka na co dzień rywalizuje w turniejach cyklu ITF. W tym roku zdecydowała się na debiut w katowickiej imprezie WTA i od razu pokazała się polskim kibicom z dobrej strony. 23-letnia Polka wygrała bowiem z notowaną na 171. miejscu w rankingu WTA Risą Ozaki, czyli rywalką znajdującą się ponad 200 miejsc w światowej hierarchii.

Od początku spotkania gra z wyżej klasyfikowaną Japonką była zacięta. W pierwszym secie Jegiołka miała szanse, aby doprowadzić do tiebreaka, ale ostatecznie przegrała 5:7. Później było już tylko lepiej – z każdym kolejnym gemem nasza tenisistka wyraźnie wchodziła w uderzenie. Grała szybko i płasko, notując znacznie więcej kończących uderzeń od stawiającej na regularność Ozaki. Dodatkowo sporo punktów przynosiły Jegiołce skuteczne wypady do siatki i niezły serwis. Jak się okazało, taka mieszanka wystarczyła na pokonanie rozstawionej z "ósemką" Japonki. W drugim secie Polka szybko zdobyła breaka, później kolejnego i nie pozwoliła rywalce na nawiązanie walki w tej części meczu. Decydująca partia rozpoczęła się od przełamania na rzecz Jegiołki i jej prowadzenia 2:0. W trzecim gemie Japonka obroniła się przed kolejną stratą podania, ale był to efekt kilku błędów ze strony naszej tenisistki. Obraz gry się nie zmieniał – atakowała Jegiołka i to ona pewnie zmierzała do zwycięstwa, pokazując niekiedy naprawdę ciekawe akcje. Oczywiście gdy przyszło do kończenia meczu, pojawiły się problemy – serwując przy stanie 5:2 Polka dała się przełamać po raz pierwszy od końcówki pierwszego seta. W kolejnym gemie Jegiołka zmarnowała dwa meczbole, a jej boks otrzymał upomnienie za próby porozumiewania się z zawodniczką. Na szczęście trzeci meczbol, wywalczony po bardzo długiej wymianie, okazał się ostatnim. Ozaki popełniła błąd, a Jegiołka mogła cieszyć się z awansu do drugiej rundy eliminacji.

W drugiej rundzie eliminacji Jegiołka spotka się z Aną Bogdan, która w pierwszym sobotnim meczu pokonała w trzech setach Katarzynę Kawa. Polka zdobyła już w Katowicach 10 punktów do rankingu WTA i po dodaniu punktów za niedawny finał turnieju ITF w Oslo powinna awansować o około 40 miejsc.