Miami: Goffin lepszy od Janowicza

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

To nie był dobry dzień dla polskich tenisistów w Miami. Z turnieju oprócz Agnieszki Radwańskiej odpadł Jerzy Janowicz. Polak po słabym meczu przegrał z Davidem Goffinem 4:6, 3:6.

Ten mecz nie zaczął się dobrze dla naszego reprezentanta. Janowicz zaczął go bowiem od starty serwisu i sporej liczby niewymuszonych błędów, a kilkanaście minut później przegrywał już 2:5 z podwójnym przełamaniem.

Wówczas niespodziewanie sporą ilość błędów zaczął popełniać Goffin. Poskutkowało to przełamaniem na korzyść Polaka, który był bliski odrobienia całości strat. W kluczowym momencie nie wykorzystał jednak dwóch break pointów i przegrał ostatecznie 4:6.

Drugą partię łodzianin zaczął niestety tak samo źle jak pierwszą – od przegranego "na sucho" podania. Tym razem natychmiast odrobił jednak straty. Co z tego, skoro przy stanie 3:3 kłócił się z sędzią o net, popełnił podwójny błąd serwisowy, a po chwili przegrał "na sucho",

Dyskusja trwała jeszcze w przerwie, Polak zarzucił arbitrowi kłamstwo, a ten odebrał mu punkt. Do końca meczu Janowicz nie był już w stanie się skoncentrować, znów dał się przełamać i przegrał całe spotkanie 4:6, 3:6.

W całym meczu Polak wygrał tylko 28% piłek po swoim drugim podaniu, a przy 14 winnerach zanotował aż 26 niewymuszonych błędów. Niestety, z takimi statystykami o grze w czwartej rundzie turnieju w Miami można tylko pomarzyć.

Zapis relacji "na żywo":

3:6 Seria błędów Janowicza i winnerów Goffina sprawia, że Belg po raz kolejny przełamał łodzianina i zakończył to spotkanie. Na czwartą rundę w Miami Janowicz musi jeszcze poczekać.

3:5 Janowicz całą przerwę kłócił się z sędzią nt. neta z poprzedniego gema. Nazwał go kłamcą, a arbiter odebrał mu punkt. Goffin wygrał za to do 15 i jest już tylko o jednego gema od zwycięstwa w meczu.

3:4 Niestety, po raz drugi w tym secie Janowicz nie zdobywa nawet punktu. Przy 0-15 Polak długo dyskutował z sędzią na temat wywołanego neta, by popełnić podwójny błąd serwisowy. Potem to Goffin grał dobrze i agresywnie, zasłużenie zdobywając przełamanie.

3:3 Belg zaczął od podwójnego błędu serwisowego, lecz później bardzo dobrze atakował i przyspieszał grę. Efekt to kolejny gem do 15 dla serwującego.

3:2 Gdy Janowicz dobrze serwuje, to łatwo wygrywa swoje gemy serwisowe. Tym razem znów triumfował do 15, kończąc asem.

2:2 Do 15 wygrywa również Goffin. Na koniec Belg lepszy w znakomitej wymianie. To co może cieszyć, to fakt, że wreszcie mamy nieco mniej błędów, a więcej dobrych zagrań z obu stron.

2:1 W pierwszym punkcie Janowicz znów ruszył do siatki, lecz tym razem rywal skarcił go passing shotem. Kolejne cztery piłki padłu jednak łupem Polaka, który wydaje się rozkręcać. Oby tak dalej!

1:1 Straty błyskawicznie odrobione! Po błędzie Goffina było 30-30, a później Janowicz dwukrotnie znakomicie zachował się przy siatce, dzięki czemu przełamał rywala.

0:1 Drugi set także zaczyna się fatalnie. Janowicz przy własnym serwisie nie wygrał teraz ani jednego punktu, choć głównie jest w tym zasługa Goffina. Belg zagrał w tym gemie kilka znakomitych piłek.

4:6 Set dla Goffina! Belg prowadził już 40-15, gdy Janowicz popisał się dobrym returnem, a po chwili rywal popełnił podwójny błąd. Przy równowadze Goffin wyrzucił piłkę w aut, lecz Janowicz także odwdzięczył się pomyłką. Ostatecznie nie wykorzystał żadnego z dwóch break pointów, a Belg zakończył seta przy trzeciej okazji.

4:5 Wreszcie dobry i pewny gem serwisowy Janowicza, wygrany do 15. Czy przełoży się to na jeszcze jedno przełamanie?

3:5 Na razie gramy dalej! Błędy Goffina pozwoliły Janowiczowi wywalczył dwa break pointy w grze na przewagi, a przy drugim Belg znów się pomylił.

2:5 Chyba jest już po secie. Po kolejnym zupełnie niepotrzebnym skrócie zrobiło się 0-30, a po dobrym ataku Goffina rywal miał trzy break pointy. Pierwszego Polak wybronił asem, drugiego także serwisem, lecz przy trzecim wpakował prostą piłkę w siatkę.

2:4 Zaczęło się od błęd Goffina, ale później to Belg wygrał cztery kolejne punkty. Przy jednej znów miał sporo szczęścia, gdy piłka przetoczyła się po taśmie.

2:3 Ważny gem dla łodzianina. Znów musiał bronić się przed przełamaniem, lecz przy break poincie uratował go serwis. Później pomógł Goffin, pakując smecza w siatkę i to Janowicz wygrał na przewagi po kolejnym błędzie rywala.

1:3 "Na sucho" wygrywa tego gema Goffin. Przy pierwszym punkcie Belg miał sporo szczęścia, gdy piłka przetoczyła się po taśmie, ale później w pełni kontrolował wydarzenia na korcie.

1:2 Zaczęło się od kolejnego niepotrzebnego skrótu, ale później to Janowicz wygrał na szczęście cztery kolejne piłki. Dropszoty nie są jednak najlepszym pomysłem – Belg dochodzi do nich bez problemu, choć przy jednym zdarzył mu się błąd.

0:2 Fatalnie to wygląda. Było 15-30, lecz tylko dzięki temu, że Goffin popełnił dwa podwójne błędy serwisowe. Poza tym mieliśmy cztery niewymuszone błędy Polaka.

0:1 Najgorszy możliwy początek Janowicza… Zaczęło się co prawda od wygrywającego podania, ale potem pierwszego serwisu bardzo brakowało. Efekt to cztery break pointy i przełamanie po grze na przewagi.

19:32 Zaczynamy! Jako pierwszy serwuje Polak.

19:29 Obaj tenisiści grali ze sobą dwukrotnie. W zeszłym sezonie w Winston-Salem triumfował Janowicz, Goffin wziął rewanż już w tym sezonie – w Marsylii.

19:25 Janowicz i Goffin są już na korcie. Trwa rozgrzewka.

19:23 Jerzy Janowicz mecz z Davidem Goffinem rozegra na korcie numer jeden – tym samym, na którym przegrała przed chwilą Agnieszka Radwańska. Więcej na temat tej porażki piszemy TUTAJ.