Montpellier: krecz Janowicza, w finale bez punktu!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Takiego obrotu spraw w Montpellier chyba nikt się nie spodziewał. W finale z Richardem Gasquetem Jerzy Janowicz przegrał 14 kolejnych piłek i poddał pojedynek.

Janowicz miał w Montpellier powalczyć o swój pierwszy tytuł w turnieju ATP World Tour i zrewanżować się Richardowi Gasquetowi za porażkę w zeszłorocznym półfinale tego turnieju.

Cały pojedynek trwał jednak niespełna dziesięć minut. Janowicz wyrzucał kolejne piłki, a przy serwisie rywala tylko bezradnie obserwował jak ten notuje kolejne asy. Po czternastu przegranych punktach przy stanie 0:3, 0-30 nasz reprezentant poddał pojedynek.

Powodem prawdopodobnie była choroba i wysoka gorączka Polaka, który rozchorował się już przed półfinałem. O ile wczoraj zdołał dojść do siebie, to dziś choroba okazała się zbyt silna i uniemożliwiła mu normalną grę.

Gasquet zdobył dzięki temu swój drugi tytuł w Montpellier. Janowicz szybko opuścił kort, a Francuz zagrał jeszcze pokazowe spotkanie z Artemem Sitakiem z Nowej Zelandii.

Zapis relacji "na żywo":

15:20 W Montpellier jednak zagramy, ale mecz pokazowy. Rywalem Richarda Gasqueta będzie deblista, Nowozelandczyk Artem Sitak. Powodem kreczu Janowicza była prawdopodobnie choroba i wysoka gorączka.

15:17 Mała ciekawostka:

Finals finished by rets. at 3:0: #Agassi d #Ivanisevic (#KeyBiscayne ’96 points: 17-5), #Gasquet d #Janowicz (#Montpellier ’15 points: 14-0)

— Voo de Mar (@VoodeMar) luty 8, 2015

15:15 Na pocieszenie mamy lepsze wieści z Grenoble, gdzie Magda Linette wygrała pierwszego seta z Terezą Martincovą 7:6(2). Polka przegrywała już 3:5 i wybroniła wówczas dwie piłki setowe.

15:12 Po poddaniu pojedynku Polak wykonał przepraszający gest w kierunku kibiców. Na razie nie mamy więcej informacji o tym, co dolega Janowiczowi. Nasz reprezentant udał się do szatni, na ceremonię dekoracji chyba nieco poczekamy.

15:06 Tego nie spodziewał się chyba nikt… Janowicz robi dwa błędy i poddaje pojedynek przy stanie 0:3, 0-30. Miał być piękny finał, a nie potrwało to nawet 10 minut. Polak nie zdobył nawet punktu i na swoje pierwsze trofeum będzie musiał jeszcze poczekać.

""

0:3 Seria czterech (!) asów w wykonaniu Gasqueta, choć do ostatniej piłki Polak nawet się nie ruszył. Publiczność gwiżdże, Janowicz nadal nie zdobył punktu, a teraz poprosił o wizytę doktora.

0:2 Nie jest dobrze, Janowicz nie wygrał w tym gemie ani jednego punktu. Francuz bez problemu dobiega do średniej jakości skrótów Polaka, a z głębi kortu gra Janowiczowi wyraźnie nie idzie.

0:1 Błyskawiczny początek Francuza. Zaczął mecz od asa serwisowego, później dwa błędy popełnił Janowicz, a na koniec Gasquet dobrze zaatakował z forhendu, wygrywając do zera.

14:58 Zaczynamy! Serwuje Gasquet.

14:57 Dzisiejszy finał jest trzecim w karierze Janowicza na poziomie ATP World Tour. W 2012 roku Polak przegrał w Paryżu, niespełna rok temu w Winston-Salem. Do trzech razy sztuka?

14:55 A oto droga Janowicza:

""

14:53 Zobaczcie jak radził sobie w drodze do finału Richard Gasquet.

""

14:51 Obaj tenisiści są już na korcie. Właśnie rozpoczęła się rozgrzewka.

14:50 O porażce Janowicza przed rokiem już wspominaliśmy, ale Polak z Gasquetem grał już trzykrotnie. Wygrał jeden, rozgrywany na ziemi. Na kortach twardych przegrał natomiast dwukrotnie.

""

14:45 W tym roku w Montpellier historia w pewien sposób zatacza koło. Dwanaście miesięcy temu Gasquet ograł bowiem Janowicza w półfinale, ale w meczu o tytuł przegrał z Gaelem Monfilsem. Tym razem Francuz ograł swojego rodaka w półfinale. Czy finał także ułoży się odwrotnie?

14:42 Obaj tenisiści na korcie powinni pojawić się za około trzy minuty, a my spoglądamy na to, co dzieje się w innym miejscu Francji – w Grenoble. W finale turnieju ITF z pulą nagród 25 tys. dolarów walczy bowiem Magda Linette. Na razie Polka przegrywa z Terezą Martincovą z Czech 3:4.