Australian Open: pewne otwarcie Radwańskiej

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Agnieszka Radwańska swój dziewiąty udział w wielkoszlemowym Australian Open rozpoczęła zgodnie z planem. Polka pokonała w pierwszej rundzie Kurumi Narę 6:3, 6:0 po nieco ponad godzinie gry.

Pierwszy mecz w turnieju był dla Agnieszki Radwańskiej dobrą rozgrzewką. Wyrównana gra toczyła się tylko w kilku początkowych gemach. Polka jako pierwsza straciła podanie, ale po tym jak uzyskała szybkiego rebreaka jej tenis zaczął prezentować się coraz lepiej. Z dużą dozą cierpliwości i odpowiednio wyważonym ryzykiem krakowianka szybko zmierzała w stronę zwycięstwa. Pierwszą partię wygrała 6:3, a w drugiej, momentami całkowicie bezradna Nara, nie zdobyła już ani jednego gema.

Trzeba przyznać, że trwający 63 minuty występ Agnieszki Radwańskiej był bardzo solidny. Polka błędy popełniała w zasadzie tylko przy próbach ataku, a i tak uzyskały pozytywny bilans 17 kończących zagrań do 12 pomyłek. Dobrze funkcjonował także serwis naszej tenisistki – odnotowała ona 6 asów i wygrała 79 procent punktów po pierwszym podaniu.

Kolejną rywalką Agnieszki Radwańskiej będzie zwyciężczyni spotkania Johanny Larsson z Ałłą Kudriawcewą. Zarówno Szwedka, jak i Rosjanka, to tenisistki, które nie powinny sprawić Polce więcej problemów niż pokonana dziś Kurumi Nara.

Zapis relacji "na żywo":

6:0 Koniec meczu! Po dobrym ataku Nara miała co prawda break pointa i szansę na honorowego gema w drugim secie, ale trzy kolejne punkty padły łupem Radwańskiej. Po niemrawym początku Polka wygrywa swój pierwszy mecz bardzo pewnie. Na takie otwarcie liczyliśmy!

5:0 Polce wychodzą teraz returny, wyjścia do siatki, woleje. Ten mecz powinien się zaraz zakończyć – po dwóch błędach Nary mamy kolejne przełamanie i za chwilę Radwańska będzie serwować po to, aby zakończyć to spotkanie.

4:0 W tym gemie mieliśmy skróty, loby i niemal pełną kontrolę Radwańskiej nad wydarzeniami na korcie. Od stanu 40-0 Nara zdobyła co prawda dwa kolejne punkty returnami, ale później Polka zanotowała kolejny wygrywający serwis.

3:0 Kolejny gem dla Radwańskiej. Tym razem było sporo błędów z obu stron, ale dobre returny Polki sprawiły, że więcej robiła ich Nara. Po grze na przewagi nasza reprezentantka powiększyła przewagę i jest coraz bliżej szybkiego zakończenia meczu.

2:0 Jeden dobry atak Japonki to zdecydowanie za mało na bardzo dobrze serwującą Radwańską. Polka wygrywa gema do 15. Swojego gema serwisowego wygrał też Janowicz, który prowadzi 3:0.

08:59 Jerzy Janowicz bardzo dobrze zaczął natomiast trzeciego seta. Przełamał Moriyę i prowadzi obecnie 2:0.

1:0 Świetny początek drugiego seta w wykonaniu Radwańskiej, Polka uzyskała już przełamanie. Dobra i cierpliwa gra Polki zza linii końcowej i precyzyjny atak dały jej break pointa, a przy nim pomyliła się Nara, pakując piłkę w siatkę.

6:3 Pierwszy set dla Radwańskiej! U Polki znów bardzo dobrze funkcjonował serwis, wygrała do 15 i zakończyła seta asem. Jednocześnie partię przegrał Jerzy Janowicz – w drugiej odsłonie Moriya wygrał 6:2. W pojedynku Polaka z Japończykiem jest więc remis 1-1.

5:3 Tym razem seria dobrych ataków Nary i gem wygrany przez Japonkę łatwo, do 15. Radwańska serwuje teraz jednak na wygraną w pierwszym secie.

5:2 Nara zaczęła od wygrywającego returnu, ale później była bezradna. Dobre ataki Polki i kolejny as sprawiły, że Radwańska wygrała do 30 i jest już bardzo bliska zwycięstwa w pierwszym secie.

08:43 Do zera rywala przełamał także Janowicz. Na korcie numer siedem wynik jest jednak odwrotny do tego na korcie numer dwa. Polak przegrywa 2:4.

4:2 Wydaje się, że Polka ma już kontrolę na tym meczem. Po raz drugi z rzędu Radwańska przełamuje rywalkę do zera, zmuszając ją do kolejnych błędów dobrą i cierpliwą grą.

08:40 Nie jest dobrze u Jerzego Janowicza. Polak przegrywa w drugim secie już 1:4, a Hiroki Moriya ma przewagę podwójnego przełamania.

3:2 To był trzeci gem serwisowy Radwańskiej i trzeci raz Polka musiała bronić się przed przełamaniem. Po dobrych atakach Nara miała break pointa, ale przy nim popełniła błąd w długiej wymianie. Gema zakończyły natomiast dwa asy serwisowe Radwańskiej.

2:2 Tym razem ataki Polki były już skuteczne, a rywalka pomogła serią błędów. Efekt to przełamanie Japonki "na sucho".

1:2 Przełamana także Radwańska. Polka nie może na razie znaleźć recepty na odgrywającą kolejne piłki rywalkę. Nasza reprezentantka stara się atakować, ale robi to bez powodzenia, popełniając kolejne błędy. Przy break poincie po raz kolejny nie udało się jej wyjście do siatki.

08:28 Jerzy Janowicz dał się właśnie przełamać Japończykowi i w drugim secie przegrywa 1:2.

1:1 Oglądamy sporo długich wymian, ładnych akcji, ale i prostych błędów. Gdyby nie zepsuty prosty wolej i wpakowany w siatkę skrót, Radwańska mogłaby myśleć o przełamaniu. Tak nie było nawet break pointa.

1:0 Początek nie był łatwy dla Radwańskiej. Po dobrym ataku Nary Polka musiała bronić break pointa, przy którym rywalka się pomyliła. Po chwili Radwańska miała już piłkę na wygraną gema, gdy Japonka wyrzuciła kolejną piłkę w aut.

08:16 Jerzy Janowicz wygrał w tie breaku pierwszego seta z Hiromim Moriyą 7-5!

08:13 Zaczynamy! Jako pierwsza serwuje Radwańska.

08:10 Radwańska i Nara już się rozgrzewają. Polka i Japonka grały ze sobą do tej pory raz. Przed rokiem w Cincinnati Radwańska wygrała 6:2, 6:2.

08:08 Jerzy Janowicz po raz drugi natychmiast traci przewagę przełamania w meczu z Hirokim Moriyą. O losach pierwszego seta zdecyduje więc tie break.

08:06 Agnieszka Radwańska i Kurumi Nara pojawiły się właśnie na korcie. Zaraz rozpoczną rozgrzewkę, a my zachęcamy do przeczytania naszej zapowiedzi tego meczu. Znajdziecie ją TUTAJ.

08:04 Jerzy Janowicz wywalczył właśnie przełamanie i tylko jeden gem dzieli go od zwycięstwa w pierwszym secie z Hirokim Moriyą!

08:02 Na korcie numer 2 pojawili się właśnie sędziowie liniowi.

07:59 Na korcie numer siedem z Hirokim Moriyą walczy Jerzy Janowicz. Polak miał przewagę przełamania w pierwszym secie, ale aktualnie jest remis 5:5.

07:56 Dzisiaj w Australii zakończyło się już sporo spotkań. Na podsumowanie pierwszych dzisiejszych pojedynków kobiet zapraszamy TUTAJ. O meczach turnieju mężczyzn przeczytacie natomiast pod TYM LINKIEM.

07:55 Mecz Polki i Japonki został zaplanowany jako ostatni na korcie numer dwa. Obie tenisistki powinny się na nim pojawić za kilka minut.