Puchar Hopmana: wygrana Janowicza, finał Polski!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Dzięki wygranej Jerzego Janowicza z Benoitem Paire 6:4, 7:6(6) Polska zapewniła sobie awans do finału Pucharu Hopmana. Jutro czeka nas mecz z USA!

Już przed rozpoczęciem meczu wiadomo było, że może nam dać on awans do finału bez względu na miksta i mecz Wielkiej Brytanii z Australią. Aby tak się stało, Janowicz musiał wygrać mecz z Paire w dwóch setach.

Zaczęło się świetnie, bo od przełamania serwisu rywala. Później Janowicz uzyskał jeszcze jednego breaka i wysz edł na prowadzenie 4:1, by po chwili na własne życzenie stracić serwis. Resztę przewagi Polak utrzymał jednak do końca pierwszego seta, wygrywając go 6:4.

Druga odsłona przez długi czas była niemal identyczna. Janowicz wygrał cztery gemy z rzędu, prowadził 4:1 z przewagą podwójnego przełamania i… stracił podanie. Co gorsza nie wykorzystał również serwisu na mecz i wszystko skończyło się dopiero w tie breaku. W nim od stanu 6-2 zmarnował cztery kolejne meczbole, ale dwa atomowe forhendy dały mu zwycięstwo w całym pojedynku 6:4, 7;6(6).

O wyniku meczu z Francją zdecyduje mikst. Niezależnie od niego Polska zagra jednak w jutrzejszym finale z USA.

Zapis relacji "na żywo":

7:6 POLSKA W FINALE PUCHARU HOPMANA! Janowicz wykorzystuje piątą piłkę meczową, posyłając dobry forhend. Nieoczekiwanych i niepotrzebnych emocji było sporo. Najważniejsze, że udało się awansować do finału!

TB 7-6 Atomowy forhend Janowicza, kolejny meczbol.

TB 6-6 Return Polaka w aucie, niewiarygodne,,,

TB 6-5 Kolejna siatka po zagraniu Janowicza, choć świetnie zagrał teraz Paire.

TB 6-4 Skrót Janowicza w siatce.

TB 6-3 Paire broni się serwisem.

TB 6-2 Świetny atak Polaka, cztery meczbole.

TB 5-2 As Janowicza!

TB 4-2 Paire zagrywa forhend w pół siatki.

TB 3-2 Francuz świetnie podgrywa skróta.

TB 3-1 Skrót Paire w siatce!

TB 2-1 Świetny drugi serwis Polaka.

TB 1-1 Serwis i smecz Janowicza.

TB 0-1 Dobry serwis i bekhend Paire.

6:6 Dobry gem serwisowy Janowicza, wygrana do 15. Przed nami tie break!

5:6 Paire uwierzył w siebie i jest na fali. Zaczął od prostego błędu wolejowego, ale później posłał cztery znakomite serwisy i błyskawicznie wygrał do 15.

5:5 Przełamanie, gramy dalej. Na własne życzenie przegrał tego gema Janowicz, popełniając sporo błędów. Paire miał dwa break pointy i wykorzystał drugiego z nich, oczywiście po pomyłce Polaka.

5:4 Huśtawka Paire’a. Przegrywał 0-30, by błyskawicznie wygrać trzy piłki, a przy równowadze posłać dwa asy. Przed nami gem przy serwisie Janowicza. Gem na wagę finału.

5:3 Błyskawiczny gem dla Janowicza. Seria wygrywających serwisów i zwycięstwo do zera… w 44 sekundy!

4:3 Paire łatwo wygrywa gema, ale Polak nadal ma przewagę przełamania. Na razie w drugim secie mamy praktycznie kalkę z pierwszego. Oby skończyło się tak samo!

4:2 Powtarza się sytuacja z pierwszego seta – Janowicz znów traci część przewagi na własne życzenie. Brak pierwszego podania, sporo błędów i Polak przełamany do 15.

07:12 Z okazji Pucharu Hopmana Tenisklub ma dla Was specjalny konkurs. Wystarczy wytypować liczbę gemów w podanym meczu, a w Wasze ręce może wpaść terminarz tenisisty. Więcej o konkursie dowiecie się TUTAJ.

4:1 Kolejny break! Dzięki świetnemu returnowi Janowicza i podwójnemu błędowi Francuza Polak miał dwa break pointy. Zamienił je na kolejne przełamanie po nieudanym skrócie rywala. Finał jest już niezwykle blisko!

3:1 Powiększa się przewaga polskiego tenisisty. Paire po prostym błędzie na początku gema połamał ze złości rakietę, ale na niewiele mu się to zdało. Od stanu 30-30 Janowicz bardzo dobrze rozegrał jednak dwie kolejne akcje i wygrał gema.

07:05 Jak wynika z naszych obliczeń, wygrana Jerzego Janowicza 2-0 daje Polsce awans do finału niezależnie od wyniku miksta i meczu Wielkiej Brytanii z Australią.

2:1 Jest przełamanie! Dziwny gem, sporo błędów z obu stron, ale ostatecznie w końcówce więcej popełniał ich Paire, a Janowicz dobrze zagrał z głębi kortu, Coraz bliżej wygranego meczu i… awansu do finału.

1:1 Łatwo wygrany gem serwisowy przez Janowicza. Polak zwycięża do 15, głównie dzięki dobremu serwisowi.

0:1 Dziwny to jest mecz. Zaczęło się od dobrego returnu Janowicza, ale potem zrobiło się 40-15. Po dwóch błędach Paire’a mieliśmy równowagę, lecz potem Polak dwa razy wpakował piłkę w pół siatki.

6:4 Jest set dla Polaka! Zaczęło się co prawda od podwójnego błędu Janowicza, ale później pomógł Paire, który mylił się w prostych sytuacjach. Janowicz wygrywa gema do 15 i przybliża naszą drużynę do finału!

5:4 Seria niewielkich autów ze strony Polaka i Paire łatwo utrzymuje serwis, wygrywając do 15. Za chwilę najważniejszy gem tego seta.

5:3 W tym gemie Janowicz bardzo dobre akcje przeplatał prostymi błędami. Przez to zrobiła się równowaga, ale później Polak rozegrał dwa dobre punkty i wygrał przy swoim serwisie. Nasz reprezentant gem od seta.

4:3 Dziwny mecz, jeden i drugi grają bardzo nierówno. Przy 40-15 dwa potężne błędy Francuza z bekhendu

Przy równowadze Paire podkręcił jednak tempo, wygrał dwa kolejne punkty, kończąc gema asem.

4:2 Dekoncentracja Janowicza, który nie trafiał w tym gemie pierwszy serwisem. Przy po 30 Jerzyk odnotował podwójny błąd, a przy break pointcie wyrzucił forhend w aut.

4:1 Od stanu 40-30 Janowicz wygrywa trzy kolejne punkty! Ten ostatni to w zasadzie sam przegrał Francuz, znów notując podwójny błąd; wcześniej jednak bardzo dobra gra Jerzyka.

3:1 Janowicz wciąż bez straconej piłki przy podaniu. Tego gema wygrywa praktycznie samym serwisem. Brawo, dobrze to na początku wygląda.

2:1 Pierwszy gem dla Paire’a. Przy 40-0 Janowicz popisuje się wysokiej klasy returnem, przy kolejnej akcji zagrywa winner z forhendu, ale trzecią okazję, po dobrym serwisie, wykorzystuje Francuz.

2:0 Bardzo dobry początek łodzianina, pewny serwis i bezbłędna gra z linii końcowej. Z kolei ze strony Francuza sporo tych błędów.

1:0 Znakomicie się ten mecz dla nas zaczyna. Francuz jakby mało skoncentrowany przystąpił do rywalizacji. Przy 15-30 Francuz notuje podwójny błąd.

Przy pierwszym break pointcie Jerzyk zagrywa bekhend w pół siatki, ale następnie Paire znów notuje podwójny błąd.

6:15 Francja, aby wyprzedzić Polskę potrzebuję zwycięstwa w całym meczu 3-0. Polska musi wygrać 2-1, aby nie oglądać się w ostatnim pojedynku na Wielką Brytanię.

6:12 Janowicz i Paire zagrają ze sobą po raz drugi. W 2011 roku, w challengerze w Salzburgu Francuz wygrał 7:6(6), 2:6, 6:3.

6:08 Losowanie wygrał łodzianin i wybrał rozpoczęcie meczu odbiorem serwisu.

6:06 Polak i Francuz pojawili się przed momentem na korcie w Perth.