Paryż: koniec sezonu dla Janowicza

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto:

Jerzy Janowicz nie zdołał przerwać znakomitej serii Sama Querreya i przegrał z Amerykaninem w pierwszej rundzie turnieju ATP Masters 1000. Querrey zwyciężył 6:7(5), 6:2, 6:4.

Pierwszy set tego pojedynku był bardzo wyrównany. Gra obu tenisistów opierała się głównie na bardzo dobrym serwisie. Tylko Janowicz miał chwilę słabości w czwartym gemie, kiedy musiał bronić break pointa. Querrey nie dał Polakowi ani jednej szansy na przełamanie, więc losypartii rozstrzygnęły się dopiero w tie breaku. Dwa dobre returny dały Janowiczowi prowadzenie 6-3 i trzy piłki setowe, lecz później Polak popełnił podwójny błąd i wyrzucił forhend. W decydującym momencie naszemu reprezentantowi pomógł rywal – Querrey również popełnił podwójny błąd i Janowicz zwyciężył dzięki temu 7-5.

Druga odsłona rozpoczęła się jednak dla Polaka w najgorszy możliwy sposób. Chwila dekoncentracji i proste błędy kosztowały Janowicza stratę serwisu, a później Querrey jeszcze powiększył przewagę. Polak miał co prawda trzy break pointy, lecz nie wykorzystał żadnego, a sam dwukrotnie dał się przełamać i przegrał 2:6.

W decydującym secie także pewniejszy był Querrey, którego w decydujących momentach nie zawodziło podanie i nie musiał ani razu bronić się przed przełamaniem. Janowicz grał natomiast w kratkę i jeden ze słabszych momentów zakończył się breakiem dla Amerykanina. Dzięki temu Querrey w całym meczu zwyciężył 6:7(5), 6:2, 6:4.

Janowicz w smutnych okolicznościach zakończył więc nieudany sezon. Dziś zawiódł go drugi serwis, po którym wygrywał zaledwie co trzecią piłkę. W rankingu ATP Polak z pewnością spadnie, straci bowiem nieco punktów – w zeszłym roku w Paryżu odpadł w trzeciej rundzie.

Zapis relacji "na żywo":

4:6 Koniec! Do 15 wygrywa swój serwis Querrey, wykorzystując pierwszego w tym gemie meczbola. Amerykanin po raz pierwszy w karierze pokonuje Janowicza. Polak może się już natomiast skupić na przygotowaniach do kolejnego sezonu.

4:5 Polak prowadził w tym gemie 40-15, później opuścił go pierwszy serwis i Querrey miał piłkę meczową. Przy niej Janowicz dobrze poszedł do siatki, później zaserwował asa, a na koniec zmusił rywala do błędu. Decydujący gem jednak dopiero przed nami.

3:5 Przy takiej dyspozycji serwisowej Querreya ciężko będzie myśleć o odrobieniu strat. Głównie dzięki podaniu Amerykanin wygrywa do 15 i już tylko jeden gem dzieli go od zwycięstwa w całym meczu.

3:4 Dobrze mijał w tym gemie Querrey, miał 15-30, ale później Janowicz zanotował dwa wygrywające serwisy, a także zagrał dobry skrót.

2:4 Querrey dzięki trzem dobrym serwisom wyszedł na prowadzenie 40-0. Później Amerykanin wyrzucił bekhend, popełnił podwójny błąd, a Janowicz posłał wygrywający return. Przy równowadze to Querrey jednak dobrze zaatakował, a gema skończył asem.

2:3 Nowymi piłkami Janowicz wygrywa błyskawicznie. Gem "na sucho" dla Polaka, zakończony asem serwisowym.

1:3 Całkiem nieźle grał w tym gemie Janowicz, przy długich wymianach zmuszał Querreya do biegania, ale jedyne co udało mu się wywalczyć, to dwie równowagi. Później Amerykanin zaserwował dwa asy i było po sprawie.

1:2 Janowicz traci serwis… Zaczęło się od udanego returnu Querreya, lecz Polak odpowiedział dwoma asami i prowadził 30-15. Później wpakował jednak piłkę w siatkę, popełnił podwójny błąd, a przy break poincie wyrzucił bekhend w korytarz deblowy.

1:1 Do 30 wygrywa również Querrey. Wydaje się, że to Amerykanin na początku trzeciego seta jest nieco pewniejszy.

1:0 W kratkę gra Janowicz, ale co najważniejsze wygrywa gema. Po asie przydarzył się Polakowi podwójny błąd, zrobiło się 30-30, lecz później "Jerzyk" dobrze zachował się przy siatce, a na koniec skutek przyniósł serwis na ciało.

2:6 Po dwóch prostych błędach rywala (w tym jednym podwójnym) Janowicz miał dwa break pointy, ale przy pierwszym Querrey dobrze trafił z bekhendu, a przy drugim Polak nie trafił returnem. Kolejny dobry bekhend i as serwisowy dały Amerykaninowi zwycięstwo w drugim secie.

2:5 Janowicz wygrywa do 15, kończąc gema asem. Obaj tenisiści skupiają się już jednak chyba na trzeciej partii.

1:5 Querrey zaczął od asa, ale po dobrej grze Janowicza to Polak miał pierwszego w tym meczu break pointa. Przy nim popełnił jednak błąd, później zagrał niepotrzebny skrót, a na koniec Querrey dobrze zaatakował z bekhendu. Amerykanin jest o krok od zwycięstwa w secie.

1:4 Wydaje się, że jest już po secie, Janowicz przełamany po raz drugi. Zaczęło się od dobrego returnu Querreya, później był błąd Polaka i dobry atak Amerykanina. Od 0-40 Janowicz zanotował trzy wygrywające serwisy, ale później popełnił podwójny błąd i wyrzucił forhend.

1:3 Polak nawiązał teraz walkę z rywalem przy jego serwisie, mieliśmy nieco dłuższych wymian, ale nie było nawet break pointa. Querrey wygrywa do 30.

1:2 Janowicz zaczął gema asem i asem też go skończył. Polakowi znów przytrafiły się proste błędy, ale dobry serwis dał wygraną do 30.

0:2 A Querrey wciąż w świetnej dyspozycji serwisowej. Amerykanin wygrywa gema do 15 i powiększa prowadzenie w drugiej partii.

0:1 Bardzo źle zaczyna się ten drugi set… Już na początku Janowicz robi serię błędów, Querrey ma dzięki temu dwa break pointy. Przy pierwszym Polak jeszcze się broni, przy drugim znów się jednak myli i traci swój serwis.

7:6 Pomógł teraz Amerykanin Janowiczowi! Querrey popełnia podwójny błąd, a nasz reprezentant wygrywa dzięki temu seta. Niespodziewanie nerwowa końcówka tie breaka, na szczęście z happy endem!

TB 6-5 Wyrzuca forhend Janowicz, serwuje Querrey.

TB 6-4 Podwójny błąd serwisowy Janowicza…

TB 6-3 Kolejny znakomity return Janowicza, trzy piłki setowe!

TB 5-3 Dobry return Polaka i błąd Querreya. Jest minibreak!

TB 4-3 Kolejny dobry forhend Polaka.

TB 3-3 Z forhendu atakuje Janowicz, Querrey wyrzuca trudny bekhend.

TB 2-3 Forhendowy atak Amerykanina wymusza błąd u Polaka.

TB 2-2 As Querreya.

TB 2-1 Dobra forhendowa akcja Janowicza wymusza błąd rywala.

TB 1-1 Świetny wolej Polaka po próbie minięcia.

TB 0-1 Querrey dobrze wytrzymuje bekhendową wymianę, błąd Polaka.

6:6 Wygrana przez Janowicza do 30. Przed nami tie break!

5:6 Złapał Janowicz rytm z forhendu, dzięki czemu mimo dwóch asów serwisowych Polak zdołał doprowadzić do równowagi. Przy niej nasz reprezentant popełnił jednak niewymuszony błąd z bekhendu, a na koniec wyrzucił forhend.

5:5 Kolejny szybki gem. Dobry serwis i forhendowe winnery dały Janowiczowi zwycięstwo do 15. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli tie breaka.

4:5 Jeden wygrywający return to za mało, aby zagrozić dobrze serwującemu Querreyowi. Amerykanin notuje w tym gemie trzy asy.

4:4 Seria błędów Querreya daje Janowiczowi gema wygranego do 15. Obaj tenisiści robią na razie więcej niewymuszonych błędów niż notują winnery. Źle wygląda przede wszystkim statystyka Janowicza, który ma trzy wygrywające piłki (z czego dwa to asy) i dziewięć niewymuszonych błędów.

3:4 Gem wygrany przez Querreya do 15, zakończony asem serwisowym. Po przerwie Janowicz serwował będzie nowymi piłkami.

3:3 Janowicz zaczął od asa, prowadził 30-0, lecz później popełnił dwa proste błędy (w tym jeden podwójny). Ostatnie dwie akcje padły jednak jego łupem, wciąż bez przełamań.

2:3 Querrey wciąż bez najmniejszych problemów przy własnym podaniu. Amerykanin mądrze rozrzuca Janowicza po korcie i kończy wymiany winnerami. W międzyczasie przydarzył mu się co prawda podwójny błąd, ale i tak wygrał do 15.

2:2 Querrey zaczął od dwóch błędów, ale później przejął kontrolę nad wydarzeniami na korcie i wywalczył break pointa. Wówczas Janowicz bardzo dobrze wytrzymał długie bekhendowe wymiany, zmusił rywala do błędów i wygrał dzięki temu trzy punkty z rzędu i całego gema.

1:2 To powinien być bardzo szybki mecz. Janowicz kompletnie nie może wstrzelić się na razie returnem Dwa proste błędy forhendowe Querreya sprawiły, ze zrobiło się 40-30, lecz przy trzeciej okazji Amerykanin skończył gema.

1:1 Janowicz zaczął równie dobrze. Dwa asy, dwa zagrania rywala w siatkę i błyskawiczny gem do zera na koncie Polaka.

0:1 Querrey zaczął od wygrywającego forhendu, a gema skończył asem. Amerykanin wygrał do 15, popełniając po drodze jeden prosty błąd.

13:08 Zaczynamy, serwuje Querrey.

13:07 Querrey z Janowiczem spotkali się do tej pory dwukrotnie i oba mecze wygrał Polak. Emocjonujący półfinał tegorocznego turnieju w Winston Salem był jednym z najlepszych meczów Janowicza w tym roku. Oby dziś było podobnie!

13:05 Querrey notuje obecnie imponującą serię 17 zwycięstw z rzędu. Amerykanin wygrał trzy challengery w swoim kraju, a w Paryżu przeszedł przez eliminacje. Janowicz w zeszłym tygodniu w pierwszej rundzie turnieju w Bazylei ugrał tylko dwa gemy.

13:04 Obaj Panowie są już na krocie i kończą rozgrzewkę. Zaraz zaczynamy!