Szanghaj: Matkowski i Paes zgodnie z planem

/ Krzysztof Sawala , źródło: własne, foto: AFP

Marcin Matkowski i Leander Paes pewnie awansowali do drugiej rundy turnieju z cyklu Masters 1000 w Szanghaju. Na otwarcie rywalizacji w imprezie Polak i Hindus ograli w dwóch setach reprezentantów gospodarzy.

Mao-Xin Gong i Zhe Li dostali od organizatorów dziką kartę, ale w losowaniu szczęścia nie mieli. Trafili bowiem na parę rutynowanych deblistów, którzy na dodatek ledwie kilkanaście dni temu triumfowali podczas turnieju w Kuala Lumpur. Matkowski Paes to para „wynaleziona” w tym sezonie, jednak z każdym meczem widać, że ich współpraca przynosi znakomite efekty.

Spotkanie pierwszej rundy Shanghai Rolex Masters ogromnej dramaturgii nie miało, a polsko-hinduska dwójka zwyciężyła dość spokojnie. Matkowski i Pael nieco leniwie rozpoczęli, co prawda, pojedynek, bo w pierwszym gemie meczu stracili swoje podanie, mimo że prowadzili 40:0. Nietypowa sytuacja miała miejsce od stanu 30:30 przy prowadzeniu Chińczyków 3:1. Nie chce się wierzyć, ale właśnie wtedy Gong i Li zdobyli ostatni punkt w pierwszej odsłonie. Matkowski i Paes wygrali dwa następne punkty w piątym gemie, a później cztery kolejne gemy „na sucho”. 18 punktów z rzędu dało faworytom wygranie seta.

Druga odsłona miała już bardziej „klasyczny” przebieg. Oba duety przez dziesięć gemów wygrywały swoje serwisy, choć Polak i Hindus mieli w międzyczasie trzy szanse na przełamanie. Udało im się tej sztuki dokonać jednak dopiero przy czwartej okazji, a break dał im kluczowe prowadzenie 6:5. Chwilę później Matkowski i Paes wyserwowali sobie awans do kolejnej rundy.

Przeciwników polsko-hinduskiej pary w walce o ćwierćifnał turnieju w Szanghaju wyłoni starcie Ernests Gulbis/Dominic Thiem kontra Eric Butorac/Raven Klaasen.