Pekin: Vinci eliminuje Radwańską

/ Krzysztof Sawala , źródło: własne, foto: AFP

Agnieszka Radwańska na drugiej rundzie zakończyła udział w turnieju China Open w Pekinie. Krakowianka po dziwnym spotkaniu uległa we wtorek w dwóch setach Włoszce Robercie Vinci.

Polka nie może odnaleźć zagubionej w ciągu obecnego sezonu stabilnej dyspozycji. Pierwszy pojedynek w stolicy Chin, co prawda, Radwańskiej udało się wygrać – 6:4 6:3 z Amerykanką Coco Vandeweghe – ale już druga przeszkoda okazała się dla naszej reprezentantki zbyt trudna. Rozstawiona z „piątką” 25-latka, po trwającym niemal dokładnie 100 minut meczu, musiała uznać wyższość Vinci, 44. tenisistki rankingu WTA.

Wtorkowe spotkanie rozpoczęło się po myśli półfinalistki z Pekinu sprzed 12 miesięcy. Radwańska przełamała rywalkę już przy pierwszej okazji i szybko wyszła na prowadzenie 2:0. Włoszka jednak błyskawicznie wróciła do stanu równowagi w tej części gry, zdobywając breaka w trzecim gemie, a później wygrywając swój serwis. Kluczowy moment otwierającej partii przyszedł w gemie numer siedem. Radwańska rozpoczęła od 0:30 i nie zdołała obronić podania. Break, dwa wygrane gemy przy podaniu Włoszki, po których Vinci mogła zapisać seta na swoje konto.

Bliźniaczo do pierwszej odsłony rozpoczęła się druga partia. Radwańska ponownie dobrze wystartowała, przełamała 31-latkę, i zrobiło się 2:0. Ta część gry to prawdziwa parada breaków. Polka natychmiast oddała Włoszce podanie w trzecim gemie, ale równie szybko zdobyła kolejne przełamanie w czwartym gemie. Przewaga 3:1 również okazała się niewystarczająca, bowiem Krakowiankę dopadł dziwny przestój. Włoszka wygrała 10 kolejnych punktów, odrobiła straty, a w siódmym gemie zadała decydujący cios. Przełamanie na 4:3, a chwilę później podwyższenie prowadzenia po maratońskim gemie, w którym Radwańska miała dwa break pointy na 4:4, podcięło turniejowej „piątce” skrzydła. W dziesiątym gemie Vinci wygrała włąsny serwis "na sucho" i zamknęła spotkanie.

To dopiero drugie zwycięstwo Włoszki w dziewiątym starciu z Radwańską. Doświadczona tenisistka z zdołała pokonać Polkę dotąd tylko raz – przed dwoma laty w czwartej rundzie US Open – a w siedmiu porażkach z „Isią” zapisała na swoje konto tylko dwa sety. Teraz poprawiła tę statystykę, a w nagrodę zagra w Pekinie o ćwierćfinał. Jej przeciwniczką będzie Jekaterina Makarowa.

Roberta Vinci (Włochy) – Agnieszka Radwańska (Polska, 5) 6:4, 6:4