Szczecin: porażki Koniusza i Kowalczyka

/ Maciej Pietrasik , źródło: Korespondencja ze Szczecina, foto: pekaoszczecinopen.pl

Przejście kwalifikacji to wszystko, na co w Pekao Szczecin Open stać było Błażeja Koniusza i Mateusza Kowalczyka. Ten pierwszy przegrał 1:6, 6:7(9) z Ołehsandrem Niedowiesowem, drugi uległ 4:6, 3:6 Adamowi Pavlaskowi.

Mecz Koniusza z Niedowiesowem miał dwa oblicza. W pierwszym secie reprezentant Kazachstanu bezlitośnie punktował naszego tenisistę. Koniusz w pierwszym swoim gemie serwisowym popełnił trzy podwójne błędy, a po zaledwie kilkunastu minutach Niedowiesow prowadził 5:0. Wygranie 6:1 zajęło obrońcy tytułu 21 minut.

Na początku drugiej partii wydawało się, że mecz zakończy się przed upływem godziny. Reprezentant Kazachstanu natychmiast przełamał Koniusza, ale później nie serwował już tak dobrze i Polak miał wiele okazji na odrobienie strat. W pewnym momencie przegrywał jednak 3:5 i 0-40. Trzy meczbole Koniusz zdołał obronić, a później sam przełamał rywala i wszystko zakończyło sie dopiero w tie breaku.

W nim naszemu reprezentantowi zabrakło nieco chłodnej głowy i szczęścia. Dobra gra i ryzyko dały mu przewagę mini breaka, a przy stanie 5-4 i serwisie Niedowiesowa Koniusz nie wykorzystał dwóch doskonałych okazji i po chwili musiał bronić piłki meczowej. Udało mu się to, a przy stanie 6-7 obronił jeszcze jednego meczbola, tym razem przy serwisie rywala. Później Polak sam prowadził 8:7 i miał własny serwis, ale nie zdołał wykorzystać łącznie dwóch okazji na zwycięstwo w secie i to Niedowiesow triumfował ostatecznie 6:1, 7:6(9).

Swój mecz z Adamem Pavlaskiem od przełamania i prowadzenia 2:0 rozpoczął Mateusz Kowalczyk. Były to jednak miłe złego początki, bo Polak przegrał w pierwszej partii 4:6. O jedno przełamanie okazał się gorszy również w drugiej odsłonie i Pavlasek triumfował 6:4, 6:3.

Ołehsandr Niedowiesow (Kazachstan, 3) – Błażej Koniusz (Polska, Q) 6:1, 7:6(9)
Adam Pavlasek (Czechy) – Mateusz Kowalczyk (Polska, Q) 6:4, 6:3