Poznań: niecodzienny wyczyn Łomackiego

/ Michał Jaśniewicz , źródło: talexopen.pl/własne, foto: talexopen.pl

Na kortach AZS Poznań rozpoczął się dzisiaj turniej ITF z pulą nagród 15 tys. dolarów. Pierwszy dzień zmagań okazał się wyjątkowo udany dla polskich tenisistów.

W pierwszej kolejności rozegrano dziś finałowe mecze eliminacji. Na osiem przepustek do turniej głównego sześć wywalczyli biało-czerwoni (Mateusz Kowalczyk, Rafał Teurer, Maciej Rajski, Mikołaj Szmygała, Bartosz Wojnar i Maciej Romanowicz).

Sto procent zwycięstw odnieśli biało-czerwoni w poniedziałkowych meczach pierwszej rundy. Na uwagę zasługuje szczególnie osiągnięcie 18-letniego Piotra Łomackiego, który wygrał z notowanym o ponad 500 pozycji wyżej Wilsonem Leite.

Spotkanie miało niezwykłą dramaturgię. Rozstawiony z numerem cztery Brazylijczyk wygrał pierwszego seta 7:5, a w drugim prowadził 5:1. Reprezentant KS Warszawianka zdołał jednak odwrócić losy tej konfrontacji, wybronił sześć meczboli i triumfował 5:7, 7:5, 6:3!

Z roli faworytów w meczach pierwszej rundy świetnie wywiązali się Andriej Kapaś oraz Marcin Gawron. Pierwszy z nich wygrał z Ryanem Agarem 6:3, 6:1; a drugi z Romanem Czasanowem 6:4, 6:0.

W pojedynku z Romanem Czasanowem zagrałem dobrze. W pierwszym secie raz przełamałem przeciwnika i to wystarczyło. W drugiej partii dominowałem na korcie – relacjonował Gawron.

Na jutro zaplanowano pozostałe mecze pierwszej rundy turnieju Talex Open, w których wystąpi aż piętnastu polskich tenisistów.