Wimbledon: czarna sobota dla Polaków

/ Tomasz Krasoń , źródło: , foto: AFP

Łukasz Kubot i Jerzy Janowicz odpadli w trzeciej rundzie z Wimbledonu. Po emocjonujących zaciętych spotkaniach lepsi od Polaków okazali się odpowiednio Milos Raonic i Tommy Robredo.

Zapis relacji live:

3:6 Koniec. Janowicz odpada w trzeciej rundzie. Walczył do samego końca, obronił dwa meczbole, ale przy trzecim pomylił się, uderzając z forhendu.

3:5 Nadzieja jeszcze jest. Dobry gem w wykonaniu Janowicza. Po niewymuszony błędzie skuteczny smecz i as.

2:5
Robredo zbliża się do zwycięstwa. Przy 30-30 kończacy forhend, potem wymuszony błąd Janowicza. Polak pod ścianą.

2:4 Gem dla Janowicza. Zaczyna się źle, bo od podwójnego błędu serwisowego. Potem zdecydowanie lepiej – cztery piłki wygrane przez Polaka.

Na Korcie 6 robi się szaro. Nie pomaga to Janowiczowi, który gra w szkłach kontaktowych.

1:4 Robredo odpowiada również dwoma asami. Głasko wygrany gem serwisowy przez Hiszpana.

1:3 Może to będzie przełomowy gem. Janowicz utrzmuje podanie i zalicza dwa asy.

0:3 Upadek odcisnął piętno na grze Janowicza. Polak ugrywa tylko punkt przy serwisie Robredo. Nie wygląda to już tak dobrze.

0:2 Janowicz przełamany… Polak przegrywa trzy pierwsze piłki. Wygrywa na 15-40, ale Robredo kończy gema za drugim break pointem.

0:1 Świetnie zaczyna się pierwszym gem piątej partii dla Janowicza. Polak prowadzi 30-0, ale przy wygrywającym passing shocie upada. Potem ttraci punkt na 30-15, a Robredo przejmuje inicjatywę i ostatecznie utrzymuje podanie.

6:4 Janowicz wygrywa swojego drugiego seta! Polak podchodzi do siatki i wolejem zdobywa punkt na 30-15. Robredo odpowiada kończącym forhendem, ale Jerzyk wyprowadza miażdżącą ripostę – winner z woleja i kończący bekhend.

5:4 Zacięty gem. Od 30-30 dwa wygrywające forhendy Robredo. Za chwilę na seta będzie serwował Janowicz.

5:3 Janowicz potrzebuje już tylko gema, by doprowadzić do remisu w całym spotkaniu. Polak bez problemów utrzymuje podanie, kończąc asem.

4:3 Przełamanie! Dla Janowicza! Znakomita walka w końcówce gema. Robredo popełnia podwójny błąd serwisowy i Jerzyk ma break pointa. Hiszpan doprowadza do równowagi, a następnie zmusza Janowicza do błędu i ma przewagę. Polak odpowiada i znów jest po 40. Jerzyk smeczuje na kolejnego break pointa. Po wymuszonym błędzie Robredo wygrywa gema.

3:3 Kolejny emocjonujący gem serwisowy Janowicza. Przy 15-30 Polak zdobywa dwa punkty po błędach Robredo. Kończy gema forhendowym winnerem.

2:3
Robredo pewnie. Janowicz przy serwie rywala zdobywa tylko punkt po wygrywającym bekhendzie.

2:2 Nerwowo, nerwowo… Robredo prowadzi 40-15. Janowicz doprowadza do równowagi po dwóch wymuszonych błędach z bekhendu Robredo. Kolejna piłka i znów nieudany bekhend Hiszpana. Przy piłce gemowej as. Uff…

1:2 Kolejny gem serwisowy wygrany do zera. To już trzeci w tym secie, a drugi na koncie Robredo.

1:1 Jerzyk również utrzymuje podanie na sucho. Cztery wymuszone błędy Robredo.

0:1 Robredo błyskawicznie wygrywa gema otwarcie czwartej partii. Dwa asy Hiszpana.

Tie break:
7-5 Kończacy forhend! Janowicz wygrywa trzeciego seta!
1-1 Teraz to Hiszpan zmusza Polaka do błędu
1-0 Po uderzeniu Janowicza nieudany forhend Robredo.

6:6 Robredo wygrywa gema na sucho. Przed nami tie break o być albo nie być Janowicza w Wimbledonie.

6:5 Utrzymane podanie Janowicza. Polak popełnia podwójny błąd serwisowy na 30-15, ale po dwóch wymuszonych błędach Robredo wygrywa.

21:00 Jerzy Janowicz remisuje 5:5 w trzecim secie spotkania z Tommym Robredo. Za chwilę przełączamy się na pojedynek "Jerzyka".

20:50 Tymczasem mamy sensację. Serena Williams żegna się z Wimbledonem. Amerykankę eliminuje Alize Cornet.

6:2 Koniec meczu. Raonic wygrywa. Seria nieudanych wolejów Kubota. Kanadyjczyk kończy wygrywającym bekhendem.

5:2 Raonic coraz bliżej wygranej. Zaczyna asem, oddaje jeden punkt, ale na więcej pomyłek już sobie nie pozwala. Trzykrotnie zmusza do błędu Kubota.

4:2 Źle zaczyna się gem dla Kubota, który po forhendowym winnerze Raonica i podwójnym błędzie serwisowym przegrywa 0-30. Cztery kolejne piłki dla Polaka. Kończy asem.

20:20 Jerzy Janowicz zalicza przełamanie powrotne w trzecim secie. "Jerzyk" przegrywał 1:2. Na szczęście odrobił stratę.

4:1 Nie ma mocnych na Raonica przy jego serwisie. Utrzymuje podanie do 15 i pewnie zmierza do zwycięstwa.

20:35 Coraz gorzej wygląda sytuacja Sereny Williams. Amerykanka przegrywa już 2:5 z Alize Cornet. Francuzka serwuje na zwycięstwo.

3:1 Pierwsze przełamanie w tym meczu. Niestety, jego autorem Milos Raonic. Przy przewadze Kubot popełnia drugi podwójny błąd serwisowy w gemie. Raonic zdobywa kolejnego break pointa po nieudanym woleju Polaka i znów podwójny błąd serwisowy Kubota.

20:30 Na Korcie 1 Alize Cornet przełamała Serenę Williams na 3:2.

2:1 Kolejny niesamowity gem w wykonaniu Raonica. Zaczyna świetnym passing shotem z forhendu. Dokłada do tego kolejne dwa asy. Znów utrzymuje podanie na sucho.

1:1 Pierwszy od dawna tak wyrównany gem. Na szczęście Kubot utrzymuje podanie. Od stanu po 30 dwukrotnie wymusza błędy rywala.

1:0 Raonic zaczyna trzeciego seta od bombowego gema serwisowego. Cztery asy. Nic dodać, nic ująć.

20:20 Fantastyczna walka na Korcie 1. Serena Williams remisuje 2:2 z Alize Cornet. Obie zawodniczki miały już po kilka szans na przełamanie.

20:18 Bardzo niemiłe wieści z Kortu 6. Jerzy Janowicz przegrał drugiego seta 4:6. Robredo prowadzi już 2:0 w meczu.

0-1 Kubot wygrywa punkt serwisowy po nieudanym bekhendzie Raonica

6:6 Raonic doprowadza do tie breaka. Po jego błędzie robi się 15-15, jednak dwa asy w odpowiednim momencie ratują Kanadyjczyka.

20:09 Zaczął się już trzeci set meczu Sereny Williams z Alize Cornet. Francuzka wygrała drugą partię 6:3 i mogła przełamać Amerykankę już na początku decydującego seta. Pierwsza rakieta świata obroniła kilka break pointów i prowadzi 1:0.

5:6 Kubot w lepszej sytuacji. Znów wygrywa do 0 i jest o gema od zwycięstwa w tym secie. Raonic nie ma wyjścia, musi utrzymać podanie.

5:5 Błyskawiczna wygrana Raonicia. Aż trzy asy Kanadyjczyka. Kubot nie ma zbyt wiele do powiedzenia.

4:5 Kubot dostosowuje się do tempa narzuconego przez rywala. Podobnie jak on utrzymuje podanie do 0. Kolejny as na koncie Polaka.

20:00 Janowicz trzyma się Robredo i przekracza w drugim secie barierę 2 gemów. Po 3 i Polak serwuje na 4:3.

4:4 Na razie bez przełamań. Raonic podkręca tempo i wygrywa na sucho.

3:4 Kubot się nie wyłamuje. Równie pewnie wygrywa gema serwisowego i notuje jednego asa.

3:3 Gem za gem. Obaj zawodnicy bezbłędni przy serwisie. Raonic posyła dwa asy i utrzymuje podanie do 15.

19:54 W drugim secie u Janowicza jest 2:2. Pewna poprawa – Polak zaczyna nawiązywać walkę z Robredo.

2:3 Kubot utrzymuje podanie. Na korcie numer 2 bez żadnych zmian.

2:2 Teraz z kolei popis serwisowy Raonica. Trochę wieje nudą.

1:2 Znów bardzo szybki gem dla serwującego. Dłuższe wymiany w tym meczu można zliczyć na palcach jednej ręki.

1:1 Teraz bez straty punktu gema wygrywa Raonic. Kubot szuka swojej szans, wiele ryzykując przy returnie. A przy atomowym podaniu Kanadyjczyka nie jest to łatwa sprawa.

0:1 Podrażniony Kubot zaczyna drugą partię od wygrania swojego gema serwisowe na sucho.

19:40 Ciekawe rzeczy dzieją się również na korcie numer 1. Po wznowieniu Serena Williams błyskawicznie wygrała pierwszego seta z Alize Cornet 6:1, by w drugij partii szybko przegrywać… 0:5. Amerykanka jeszcze walczy – dwa gemy już odrobiła.

19:39 Niestety nasi panowie źle zaczęli. Kubot właśnie przegrał pierwszego seta po tie breaku. Gorzej radzi sobie Janowicz, który dwukrotnie stracił podanie i przegrał inauguracyjną partię z Robredo 2:6.

Tie break:
7-2 Raonic kończy tie breaka asem.
6-2 Kubot zaryzykował przy returnie, ale wyrzucił piłkę na aut. Cztery setbole dla Raonica.
5-2 Kolejny wolejowy błąd Polaka. Robi się bardzo nieciekawie.
4-2 Niestety teraz piłkę w siatkę wpakował Kubot.
3-2 Prosty forhendowy błąd Raonica – minibreak odrobiony!
3-1 Kubot odebrał atomowy serwis Raonica, ale punktu nie zdobył.
2-1 Udany atak przy siatce Kubota.
2-0 Minibreak dla Raonica.
1-0 Raonic zaczyna od wygrywającego serwisu.

6:6 I jest zapowiadany od dłuższeego czasu tie break. Kubot pewnie serwuje, tym razem wygrywa gema do 15. Na koniec gema oczywiście wypad do siatki.

19:33 Gry singlowe toczą się aktualnie aż na 10 kortach.

19:31 Źle się dzieje u Janowicza. Polak przegrywa już z Robredo 1:4 ze stratą podwójnego przełamania. Pierwszy set już jest chyba stracony. Podobnie jak transmisja z tego meczu. Organizatorzy wysłali Polaka i Hiszpana na pozbawiony kamer kort numer 6…

6:5 Znakomity gem Raonica. Kanadyjczyk wygrywa go bez straty punktu.

5:5 Szybki gem dla Kubota. Przy 40-0 Polak stracił punkt, ale nie miał problemu z doprowadzeniem do wyrównania.

19:25 Organizatorzy za wszelką cenę starają się nadrobić zaległości i zachować Middle Sunday jako dzień wolny. Na kort numer 6 wyszli przed chwilą Jerzy Janowicz i Tommy Robredo. Niestety lepiej zaczął doświadczony Hiszpan, który prowadzi 2:1 z przełamaniem.

5:4 Raonic w tym gemie stracił tylko jeden punkt. Niewiele zapowiada przełamanie w tym secie. Wszystko zmierza w kierunku tie breaka.

4:4 Obraz gry po wznowieniu nie uległ zmianie. Dalej liczy się serwis, po którym Kubot od razu przechodzi do ataku. Na razie skutecznie – pewnie wygrany gem zakończony ładnym wolejem.

4:3 Pewny gem serwisowy Raonica.

3:3 Po przerwie Kubot utrzymał podanie i wyrównał.

19:16 Gra na korcie numer 2 została wznowiona. Na razie nie pada.

15:23 Deszcz rozpadał się na dobre. Niebo zasnute jest chmurami, a kibice opuścili trybuny. W takich okolicznościach przerywamy naszą transmisję. Wrócimy do Was, kiedy zawodnicy wrócą na kort.

14:56 Póki co nic nie wskazuje na poprawę sytuacji. Kolejny raport pogodowy za pół godziny.

Lahyani: PLAY SUSPENDED. Pada. Kort zakryty.

3:2 Kolejny pewny gem dla Raonica, chociaż jeśli po tym początku mamy ocenić, kto lepiej sobie radzi z returnem, to jest Polak, który kiedy tylko ma okazję, atakuje serwis rywala. Raz się udało, drugi raz było niezwykle blisko.

2:2 Kubot znakomicie odpowiada rywalowi. As, wygrywający serwis, świetna akcja przy siatce i kolejny as dają mu gema "na sucho". Na razie nie oglądamy wymian – bo ciężko tak nazwać punkty składające się z 1-2 uderzeń. I nic nie wskazuje na to, że miałoby to się zmienić.

2:1 Raonic fantastycznie serwuje. Kolejne cztery akcje wygrał dzięki podaniu, chociaż warto wspomnieć, że Kubot rozpoczął gema od świetnego returnu i jeszcze lepszego woleja.

1:1 Na dzień dobry Kubot został minięty świetnym forhendowym returnem po linii, ale potem było już tylko lepiej. Przy dobieganiu do stop woleja Polaka Raonic się pośliznął i runął na trawę. Wyglądało to niebezpiecznie, ale Kanadyjczyk szybko się pozbierał. Dwie kolejne genialne akcje wolejowe Kubota dają mu wyrównanie.

1:0 Trzy pierwsze akcje były takie, jak można się było spodziewać. Kanadyjczyk wygrał je serwisem. Przy czwartej Kubot zaatakował, potem jeszcze raz, ale przy siatce popełnił błąd.

0:0 Zaczynamy. Podaje Raonic.

14:13 Rozpoczęła się rozgrzewka. Sędzią spotkania jest Mohamed Lahyani.

13:57 Wszystko gotowe. Za chwilę na korcie pojawią się Raonic i Kubot.

13:52 W Londynie nawet pojawiło się słońce, chociaż chmury nie odpuszczają i czają się z tyłu.

13:48 Kolejna próba podjęta. Deszcz ustąpił, kort odkryty, czekamy na pojawienie się zawodników.

13:16 Radość okazała się przedwczesna… Kort znów został zakryty.

13:08 A jednak, zaczynamy! Londyńska trawa już odsłonięta. Lada moment na korcie pojawią się krzesełka, stołek sędziowski i bohaterowie spotkania. Startujemy za 10-15 minut.

12:36 Wygląda na to, że typowy, brytyjski "shower" może dziś mocno namieszać. Deszcz nie jest obfity, ale chmury nad Wimbledonem sugerują, że nie jest też przelotny. Za pół godziny kolejny raport pogodowy.

12:32 Niestety, sprawdzają się czarne prognozy dla Londynu. Na rozpoczęcie pojedynku Raonica z Kubotem będziemy musieli poczekać, bo pada. Korty są zakryte.

12:30 Rozpoczyna się szósty dzień Wimbledonu. Na często w tym roku zajmowanym przez Polaków korcie numer 2 Łukasz Kubot i Milos Raonic będą walczyć o czwartą rundę. Faworytem pojedynku jest Kanadyjczyk, ale dobra postawa serwisowa może pozwolić naszemu tenisiście sprawić niespodziankę. Stać go na to? Zapraszamy na relację z tego spotkania.