Wimbledon: świetny Kubot w drugiej rundzie

/ Tomasz Krasoń , źródło: wimbledon.org/własne, foto: AFP

Łukasz Kubot awansował do drugiej rundy Wimbledonu. Doświadczony Polak ani razu nie stracił podania i pokonał Jana-Lennarda Struffa 7:6(6), 6:4, 6:4.

Już przed meczem było wiadomo, ze młodszy o 8 lat Niemiec będzie groźnym rywalem dla naszego tenisisty. W rankingu ATP zajmuje bowiem 66. miejsce, czyli wyprzedza Kubota dokładnie o 6 pozycji. Ponadto Kubot w ostatnim czasie borykał się z kontuzją kostki, która wykluczyła go z turnieju w 's-Hertogenbosch.

Na szczęście wydarzenia na korcie numer 4 udowodniły, że na londyńskiej trawie Kubot jest groźniejszy niż gdziekolwiek indziej. Wprawdzie polsko-niemiecki pojedynek rozgrywano na korcie pozbawionym kamer i telewizyjnego przekazu, ale już na podstawie samych statystyk można stwierdzić, że Polak rozegrał bardzo dobre spotkanie. Dość powiedzieć, że w całym meczu nasz tenisista ani razu nie dał się przełamać i obronił wszystkie 7 break pointów!

W pierwszym secie obaj tenisiści serwowali równie skutecznie. Doszło do tie breaka, także bardzo wyrównanego. W nim Kubot serwował przy stanie 6-5, ale setbola nie wykorzystał. Na szczęście wywalczył sobie kolejną szansę i już jej nie zmarnował, wygrywając 8-6. A później było jeszcze lepiej, gdyż 32-letni Polak dał radę zagrozić serwisowi Struffa. Przełamał Niemca, dzięki czemu triumfował w drugim secie 6:4. Równie korzystny przebieg miała trzecia partia. Kubot przełamał Struffa w siódmym gemie i wywalczoną przewagę breaka utrzymał do końca seta. Po blisko 2 i pół godzinie gry Kubot triumfował 7:6(6), 6:4, 6:4. W całym meczu Polak odnotował aż 25 asów serwisowych. Statystycy zapisali po jego stronie 50 kończących uderzeń oraz 26 niewymuszonych błędów.

W drugiej rundzie rywalem Kubota będzie Dusan Lajović. 23-letni Serb ostatnio odniósł życiowy sukces na kortach Roland Garros, gdzie dotarł do czwartej rundy. Wimbledon także zaczął od nieoczekiwanego zwycięstwa. Pokonał rozstawionego z numerem 28 Guillermo Garcię-Lopeza 7:6(5), 6:2, 3:6, 3:6, 6:3. Z Kubotem jeszcze nigdy nie grał, ale faworytem polsko-serbskiego pojedynku powinien być nasz tenisista, ubiegłoroczny ćwierćfinalista.

Łukasz Kubot (Polska) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 7:6(6), 6:4, 6:4