Psychologia dla sportowców

/ Michał Jaśniewicz , źródło: , foto:

Książka w oparciu o najnowszą wiedzę naukową podaje dziesiątki technik, dzięki którym każdy sportowiec, niezależnie od poziomu, poprawi swoje wyniki. Autorzy to naukowcy z wieloletnią praktyką w prowadzeniu drużyn i indywidualnych zawodników.

Podczas rywalizacji sportowej, nieważne w jakiej dyscyplinie i nieistotne, czy jesteś amatorem, czy olimpijczykiem, osiągasz punkt, w którym przestają się liczyć mięśnie, technika, umiejętności, siła. Na pierwszy plan wysuwa się to, co zadecyduje czy swój start zaliczysz do udanych. Zwyciężysz czy przegrasz. Co to takiego?  Gra z własną psychiką.

"Coś poszło nie tak", "To nie był mój dzień" ─ tak sportowcy, amatorzy i zawodowcy, tłumaczą swoje porażki. Dokładają sobie treningów fizycznych i nawet nie pomyślą, że powinni trenować również umysł.

"Psychologia dla sportowców" zawiera kilkadziesiąt technik i ćwiczeń, które pomogą w osiągnięciu i utrzymaniu optymalnego stanu umysłu podczas treningów i startów w zawodach.

Kształtowanie motywacji, pewności siebie i koncentracji. Panowanie nad lękiem, nastrojem i emocjami. Korzystanie z wizualizacji oraz muzyki. To tylko niektóre aspekty psychologii sportu poruszane w książce.

Na najważniejszych zawodach ciała zawodników stających naprzeciwko siebie wytrenowane są na bardzo zbliżonym poziomie. Praktycznie cały świat trenuje na podobnym sprzęcie, stosuje podobne odżywki, metody treningowe są zbliżone. A jednak ktoś zawsze wygrywa i ktoś przegrywa. I to o ułamki sekund, milimetry, ułamki punktów… Co o tym decyduje? Sportowcy mówią: psychika lub łut szczęścia. Naszym zdaniem szanse „na pudło” wzrastają, gdy profesjonalnie trenujemy i ciało i „głowę”.

Każdy, kto ma do czynienia ze sportem wyczynowym na wysokim poziomie, wie, że wygrywa głowa. Książka wypełnia lukę w publikacjach praktycznej psychologii sportu na rynku polskim.

""

 

AUTORZY

Costas I. Karageorghis to znany na całym świecie badacz psychofizjologicznego i poprawiającego wyniki sportowe działania muzyki. Jest autorem ponad setki artykułów związanych z psychologią sportu. Wyniki jego prac przedstawiały gazety z całego świata, m.in. New York Times, Wall Street Journal, Washington Post.

Jest docentem i szefem katedry na wydziale Sportu i Edukacji Uniwersytetu Brunel w Wielkiej Brytanii.

Peter C. Terry to certyfikowany psycholog, wykładowca w Wielkiej Brytanii i Australii. Jako znany międzynarodowy specjalista psychologii sportowej był konsultantem ponad 100 znaczących imprez międzynarodowych, w tym igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, pucharów świata i turniejów wimbledońskich.

Napisał trzy książki z zakresu psychologii sportu i około 150 artykułów naukowych. Obecnie wykłada psychologię na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Południowego Queensland w Australii.

 

Psychologia dla sportowców

Spis treści

Rozdział 1. Praktyka psychologii sportu ─ 25

Rozdział 2. Motywacja ─ 69

Rozdział 3. Pewność siebie ─ 119

Rozdział 4. Lęk ─ 167

Rozdział 5. Nastrój i emocje ─ 213

Rozdział 6. Koncentracja ─ 253

Rozdział 7. Wizualizacja i autohipnoza ─ 295

Rozdział 8. Siła dźwięku ─ 339