Roland Garros: paryskie przełamanie Janowicza!

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto:

Jerzy Janowicz przerwał fatalną passę w pierwszej rundzie Rolanda Garrosa. "Jerzyk" zgodnie z oczekiwaniami pokonał Victora Estrellę Burgosa, choć zwycięstwo łatwo nie przyszło.

To miał być mecz na przełamanie. Po drugiej stronie siatki 33-letni debiutant z Dominikany – Victor Estrella Burgos. Lepszej okazji ku przerwaniu trwającej od lutego serii porażek Polak nie mógł sobie wymarzyć. I te marzenia nie okazały się mrzonką, a kojącąrzeczywistością. Na tyle kojącą, że po ostatniej piłce "Jerzyk" wykrzyczał swoją radość i cieszył się jak dziecko.

Po pierwszym secie wydawało się, że będzie łatwo, szybko i przyjemnie. Janowicz oddał rywalowi tylko jednego gema, a partia trwała ledwie 22 minuty. Drugiego seta "Jerzyk" wygrał po breaku w piątym gemie. Estrella Burgos nie był w stanie przełamać piekielnie mocno serwującego łodzianina.

Schody zaczeł się w trzeciej partii. Dominikańczyk szybko zaliczył breaka. Janowicz do przełamania powrotnego doprowadził dopiero w siódmym gemie. Kolejne etapy spotkania, co prawda emocjonujące i obfitujące w liczne zwroty, breaka nie przyniosły. Losy seta rozstrzygały się w tie breaku. Dobrze zaczął "Jerzyk", jednak po chwili na fali wznoszącej był Estrello Burgos. Dominikańczyk prowadził 5-2, lecz ponownie obudził się Polak, który miał już meczbola. 33-letni rywal raz jeszcze zebrał się w sobie i zdobył trzy punkty z rzędu. Wszystkie na wagę wygranej w trzeciej partii.

Początek czwartego seta niczym lustrzane odbicie trzeciego. Po trzech gemach 3:0. Tym razem dla Janowicza. Później 4:1, a w siódmym gemie przełamanie powrotne Estrelli Burgosa. Polak kopiować poprzedniego seta jednak nie zamierzał. Z decydującym przełamaniem poczekał do dziesiątego gema. Meczbola nie zmarnował, a kiedy Dominikańczyk wyrzucił piłkę w aut, nad Kortem 7 wybrzmiało głośne "YEAH!".

Zapis relacji live:
4:6 Janowicz! Ależ radość Polaka! Cieszy się jak po awansie do półfinału Wimbledonu! Znakomita wymiana przy piłce meczowej i Estrello Burgos jako pierwszy nie wytrzymał i się pomylił.

4:5 Bardzo ważny gem na koncie Janowicza! Polak "nabuzowany" zaczął od asa, a zakończył dwoma piłkami, po których Dominikańczyk się pomylił. Jerzykowi brakuje teraz jednego gema do zwycięstwa.

4:4 Fatalny gem Janowicza. Polak wyrzuce piłkę za piłką w aut. Estrello Burgos coraz pewniejszy, coraz częściej podchodzi do siatki i zdobywa punkty po smeczach.

3:4 Przełamanie powrotne Estrelli Burgosa. Janowicz prowadził 30:15, ale zaczał popełniać błędy. To było niczym woda na młyn dla Dominikańczyka, który poczuł się znacznie pewniej i nie bał się podchodzić do siatki. Przyniosło efekt – smecz z forhendu na break pointa. Później Jerzyk w aut.

2:4 Estrello Burgos rewanżuje się teraz zwycięstwem na sucho. Ciężko zliczyć błędy Janowicza. Jeden prosty przy smeczu, później piłka wyrzucona w aut.

1:4 Brytyjscy komentatorzy na Eurosport 2 nie mogą wyjść z podziwu. Znakomite serwisy Janowicza. Dwa asy i gem wygrany na sucho. Tego seta Jerzyk chyba już nie odda!

1:3 Drugiego przełamania autorstwa Janowicza nie było. Pojawiła się za to cała seria błędów Polaka. Na szczęście łodzianin wciąż ma przewagę jednego przełamania.

0:3 Kolejny dobry gem Janowicza! Jerzyka chyba podrażniła porażka w trzecim secie, bo od początku czwartego dyktuje tempo i prezentuje się naprawdę korzystnie.

0:2 Przełamanie! Bardzo dobry początek czwartej partii dla Jerzyka. Polak znów zmusza rywala do błędów, podchodzi do siatki i gra agresywnie. Nie przeszkodził mu nawet as Estrelli Burgosa.

0:1 O takie otwarcie chodziło. Janowicz wygrywa do 0. Co ważne, punkty zdobywał nie tylko po błędach rywala, ale również po uderzeniach kończących.

Przed nami czwarta partia. Wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Janowicz odrobił straty w tie breaku i miał już piłkę meczową. Miejmy nadzieję, iż nie ostatnią.

8-6 Podwójny błąd Janowicza…

7-6 Nieudany forhend Janowicza daje Estrelli Burgosowi piłkę setową.

6-6 Estrello Burgos broni meczbola. Piękna wymiana przy siatce. Sprytniejszy okazuje się Dominikańczyk.

5-6 Znakomity serwis! Janowicz ma piłke meczową!

5-5 Zmienia się to wszystko jak w kalejdoskopie. Potężny serwis i Janowicz wyrównuje!

5-4 Znakomity drajw Janowicza na 5-4!

5-3 Jest światełko w tunelu. Janowicz wreszcie przerywa serię Dominikańczyka.

5-2 Trwa koszmar Jerzyka. Od 2-0 do 2-5. Znów niewymuszony błąd.

4-2 Nie jest dobrze. Kolejne podwójny błąd Janowicza i Estrello Burgos prowadzi 4-2.

3-2 Trzecia z rzędu akcja przegrana przez Polaka.

2-2 Tym razem Jerzyk zmuszony do błędu.

1-2 Podwójny błąd serwisowy Janowicza i mini break dla Dominikańczyka.

0-2
Janowicz zmusza do błędu Estrellę Burgosa i prowadzi 2-0.

0-1 Udany forhend Polaka i na samym początku mini break.

6:6 Tie break! Janowicz znowu zafundował widzom sporo emocji. Wydawało się, że wygraną w gemie ma już w kieszeni, ale uderzył w siatkę na 40-40. Kolejne dwie piłki wygrał jednak pewnie i w swoim stylu, doprowadzając do remisu po 6.

6:5 Szkoda tego gema. Była szansa na przełamanie, ale Janowicz w kluczowych momentach popełniał proste błędy. To już 50 niewymuszonych błędów Polaka. Pozostaje liczyć na jego serwis w dwunastym gemie.

5:5 Przez chwilę można było się poczuć jak na serwisowej karuzeli. Najpierw dwa podwójne błędy serwisowe, a po chwili as na wagę remisu 5:5. Obaj tenisiści bardzo nierówni. Mniej kończących piłek, więcej pomyłek.

5:4 Dominkańczyk tanio skóry nie sprzeda. Utrzymuje teraz własne podanie i stawia Janowicza pod ścianą. Wóz albo przewóz. Polak, jeśli chce rozstrzygnąć sprawę awansu do drugiej rundy, musi wygrać swojego gema serwisowego.

4:4 Janowicz już dogonił rywala. Jerzyk dyktuje teraz warunki na korcie i zmusza Estrellę Burgosa do pomyłek. Taka gra dała łodzianinowi zwycięstwo w pierwszym i drugim secie.

4:3 Jest przełamanie powrotne! W ważnym momencie Janowicz doprowadza do breaka i już za chwilę będzie serwował na po 4. Polak zagrał teraz bardzo agresywnie i widać, że wraca na właściwe tory.

4:2
Świetnie serwował teraz Janowicz. Polak nie dał najmniejszych szans rywalowi. Oddał tylko punkt, kiedy pomylił się z forhendu przy pierwszej piłce gema.

4:1 Nie na długo przerwał Janowicz dominację Estrelli Burgosa. Dominikańczyk spisuje się coraz lepiej i jest coraz groźniejszy. Kolejny gem wygrany na sucho.

3:1 Garstka optymizmu z Kortu 7. Jerzyk utrzymuje podanie i zapisuje na swoim koncie pierwszego gema w trzecim secie. Polak prezentował się już lepiej i grał agresywniej.

3:0 Fatalny fragment gry Janowicza. Dominikańczyk znów wygrywa do 0. Znów po błędach Jerzyka. Miejmy nadzieję, że to tylko chwilowy przestój.

2:0 Bardzo źle zaczyna się trzeci set dla Janowicza. Polak zostaje przełamany do 0 po kolejnej serii błędów. Estrella Burgos zaczyna czuć się coraz pewniej na korcie.

1:0 Estrella Burgos znów rozpoczyna set od utrzymanego podania. Szkoda, bo było naprawdę blisko przełamania. Janowicz roztrwonił przewagę 40-15 serią niewymuszonych błędów.

4:6 Janowicz wygrywa drugiego seta! Polak znakomicie spisuje się przy serwisie, którym odrzuca Estrellę Burgosa i ustawia sobie całe akcje. Dominikańczyk pokazał w tym secie po raz kolejny, że ma problem z równą i solidną grą. Większość punktów Janowicz zdobył po jego niewymuszonych błędach.

4:5 Sporo błędów po obu stronach siatki. Mniej popełnił jednak Estrella Burgos, który utrzymał serwis na 4:5. Jeśli Janowicz wygra teraz swojego gema serwisowego, będzie prowadził 2:0 w całym meczu.

3:5 Bardzo zacięty gem wygrany przez Janowicza. Polak ponownie popełnił kilka niewymuszonych błędów i podarował Estrelli Burgosowi punkty. Na szczęście w końcówce popisał się pięknym wolejem, po którym Dominikańczyk nie wyprowadził skutecznej kontry.

3:4 Dominikańczyk nie pozostaje dłużny – wygrywa do 0. Sporo błędów wkradło się w poczynania Janowicza, który znacznie ułatwił zadanie rywalowi.

2:4 Kapitalny serwis Janowicza! Trzy asy i pewna wygrana. Estrella Burgos nie miał zbyt wiele do powiedzenia.

2:3 Pierwsze przełamanie! Estrella Burgos fatalnie rozpoczął tego gema od dwóch podwójnych błędów serwisowych. Janowicz prowadził 40:0, Dominikańczyk zmniejszył stratę do 30:40, jednak kolejna piłka należała do Polaka.

2:2 Janowicz po raz kolejny zalicza dwa asy serwisowe. Estrella Burgos sprawiał Polakowi trochę problemów, choć w dużej mierze było to zasługą błędów samego Jerzyka.

2:1 Estrella Burgos po raz drugi wygrywa swojego gema serwisowego. Pomaga mu w tym Janowicz, który w prezencie oddał dwie ostatnie piłki gema.

1:1 Janowicz chciał pokazać, kto tu rządzi. Gem wygrany również bez straty punktu. Potężny serwis Polaka przynosi efekt w postraci dwóch wymuszonych błędów Estrelli Burgosa i jednego asa.

1:0 Początek drugiej partii nieudany ze strony Polaka. Aż trzy niewymuszone błędy Janowicza na cztery akcje to trochę za dużo. Estrella Burgos wygrywa do 0.

1:6 Pierwszy set dla Janowicza! Polak ponownie miał kłopoty przy swoim serwisie i musiał bronić break pointa. W końcówce zaczął jednak lepiej serwować i zmuszać do błędów Estrellę Burgosa. Dominikańczyk ma już na koncie 12 wymuszonych błędów.

1:5 Kolejny błyskawiczny gem. Spotkanie trwa na razie 18 minut, a za nami już 6 gemów. Janowicz ponownie przełamuje popełniającego sporo błędów Estrellę Burgosa i potrzebuje utrzymanego podana do wygranej w tym secie.

1:4 Trudny gem. Estrella Burgos miał już break pointa. Na szczęście Polak dobrą akcją przy siatce odparł ataki rywala i zmusił go do błędu w kolejnej akcji. Gem zakończony kolejnym już asem Jerzyka.

1:3
Jest przełamanie i to do 0. Świetny gem w wykonaniu agresywnie grającego Janowicza.

1:2 Jerzyk utrzymuje podanie. Mocny serwis Polaka przynosi efekt. Co prawda przytrafił się Janowiczowi jeden podwójny błąd, ale zrekompensowały to dwa asy.

1:1 Szybka i konkretna odpowiedź Estrelli Burgosa. Janowicz popełnia dwa niewymuszone błędy i przegrywa do 15.

0:1 Świetny początek Janowicza! Polak od razu prezentuje w pełnej krasie swój serwis i nie daje większych szans Estrelli Burgosowi.

14:50 Zakończył się już pojedynek Radka Stepanka z Facundo Arguello. Na Korcie 7 zagrają teraz Jerzy Janowicz z Victorem Estrellą Burgosem.