Roland Garros: Kania wyszarpała zwycięstwo

/ Tomasz Krasoń , źródło: rolandgarros.com/własne, foto: Artur Rolak

Paula Kania awansowała do drugiej rundy eliminacji wielkoszlemowego Roland Garros. 21-letnia sosnowiczanka po pełnym emocji spotkaniu pokonała Madison Brengle 6:3, 1:6, 8:6.

Kania ma za sobą już cztery starty w eliminacjach imprez wielkoszlemowych. Najlepiej spisała się przed rokiem, właśnie w Paryżu, gdy w debiucie dotarła do decydującej rundy. Obronę 50 punktów rankingowych rozpoczęła od sukcesu – wygrała z Madison Brengle.

Notowana na 154. miejscu Amerykanka była jednak dla Kani dość wymagającą rywalką. O ile w pierwszej partii, obfitującej w przełamania, lepsza okazała się Polka, triumfując 6:3, tyle w drugim secie to Brengle całkowicie zdominowała przebieg wydarzeń na korcie. 24-letnia Amerykanka zwyciężyła bowiem 6:1. W trzeciej odsłonie Kania na szczęście powróciła do lepszej gry i nawiązała walkę. Przez długi czas jeden break zapewnił Brengle stosunkowo bezpieczną przewagę. Jednak od stanu 3:5 Kania zaczęła się spisywać rewelacyjnie! Najpierw obroniła meczbola i utrzymała podanie, a po chwili broniąc się przed porażką odrobiła stratę przełamania i doprowadziła do wyrównania. W końcówce to nasza tenisistka znajdowała się na fali i to właśnie Kania wywalczyła awans do drugiej rundy eliminacji. Polka ostatecznie wygrała 8:6, po raz pierwszy w karierze odczuwając fakt, iż w Wielkim Szlemie nie gra się tie breaków w decydujących setach.

Na razie Kania wywalczyła w Paryżu 20 punktów do rankingu WTA oraz uczyniła pierwszy krok w kierunku debiutu w głównym turnieju wielkoszlemowym. O kolejne będzie jednak trudno – w drugiej rundzie Polka zmierzy się z Johanną Kontą. 23-letnia Brytyjka zajmuje aktualnie 102. miejsce w rankingu WTA, w eliminacjach jest rozstawiona z "czwórką", a w pierwszej rundzie oddała tylko 5 gemów Sachia Vickery z USA.

Jeszcze dziś swój pierwszy mecz w eliminacjach Roland Garros rozegra Magda Linette. Rywalką rozstawionej z "ósemką" Polki będzie Rosjanka Ksenia Pierwak.