Rzym: ze Schiavone o ćwierćfinał

/ Krzysztof Sawala , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Francesca Schiavone będzie jutro rywalką Agnieszki Radwańskiej w 1/8 finału turnieju w Rzymie. W trzeciej rundzie Włoszka po zaciętym meczu pokonała Gabrine Muguruzę 3:6 6:1 7:6(5).

Dokładnie w tym samym czasie, w którym Radwańska spokojnie pokonywała Paulę Ormacheę, Schiavone musiała stoczyć ciężki bój o awans do kolejnej fazy Internazionali BNL d’Italia. By zapewnić sobie miejsce w najlepszej szestnastce turnieju potrzebowała aż dwóch godzin i 40 minut, podczas gdy Polka zakończyła swój pojedynek z Argentynką po zaledwie 85 minutach gry.

Reprezentantka gospodarzy pokazała, po raz kolejny w swojej karierze, jak bardzo waleczną jest tenisistką. W pierwszym secie uległa dość gładko Hiszpance, ale od początku drugiej partii potrafiła znacznie poprawić poziom swojej gry, dzięki czemu wygrała ją błyskawicznie 6:1. Decydujący set był bardzo wyrównany – ani jedna, ani druga z zawodniczek nie zdołały odebrać rywalce serwisu i o wszystkim rozstrzygnąć musiał tie break. W nim bardziej doświadczona Schiavone wygrała pierwsze trzy punkty, a później dowiozła przewagę do końca rozgrywki.

Awans do 1/8 finału w stolicy Włoch to dla Schiavone spore osiągnięcie, zważywszy, że od początku sezonu w żadnej z imprez cyklu WTA Tour nie udało jej się wygrać dwóch spotkań. Przed turniejem w Wiecznym Mieście miała w 2014 roku bilans zaledwie trzech zwycięstw i 12 porażek. W pierwszej rundzie w Rzymie wyeliminowała Eugenie Bouchard.

Agnieszka Radwańska grała dotąd z Włoszką dziewięć razy – pięć razy wygrała i poniosła cztery porażki. Od trzech meczów ze Schiavone jest jednak niepokonana, a ich ostatnie starcie – miesiąc temu w Katowicach – wygrała pewnie 6:3 6:4

***

Francesca Schiavone

Włoszka jest doświadczoną zawodniczką – ma 34 lata, a obecny sezon jest już 16. w jej zawodowej karierze. Aktualnie zajmuje 61. miejsce w rankingu WTA, była jednak nawet czwartą tenisistką świata w styczniu 2011 roku. Największym sukcesem Schiavone jest niewątpliwie wielkoszlemowy tytuł zdobyty na kortach im. Rolanda Garrosa przed czterema laty. Łącznie ma w dorobku sześć turniejowych zwycięstw. Przez 16 lat kariery zarobiła na korcie prawie 10 milionów dolarów.