Marrakesz: eliminacje już bez Polek

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Zarówno Katarzyna Piter, jak i Sandra Zaniewska, odpadły w drugiej rundzie eliminacji turnieju WTA w Marrakeszu. Szczególnie żałować można porażki poznanianki, która prowadziła z Anastasią Grymalską 7:5, 5:1.

Piter i Zaniewska znalazły się w jednej części eliminacyjnej drabinki i istniała możliwość, że w meczu decydującym o awansie do turnieju głównego zagrają przeciwko sobie. Do polskiego pojedynku jednak nie dojdzie. Ba, w finałowej fazie eliminacji nie zagra ani jedna z naszych tenisistek.

Rywalką rozstawionej z „dwójką” Katarzyny Piter była Anastasia Grymalska. Ranking jednoznacznie wskazywał, że faworytką tego spotkania jest Polka, ale przed przesadną pewnością przestrzegał wynik ostatniego pojedynku – rok temu w Brescii wyraźnie lepsza okazała się Włoszka. Początek niedzielnego spotkania był zacięty, ale gdy Piter wygrała pierwszą partię 7:5 wydawało się, że sytuacja została opanowana. Szczególnie, że 97. w rankingu WTA Polka w drugim secie radziła sobie znakomicie i szybko objęła prowadzenie 5:1. I wówczas naszej tenisistce przytrafił się wyraźny kryzys – najpierw nie była w stanie zamknąć spotkania, pozwoliła Grymalskiej wyrównać, a następnie wygrać seta w tie breaku. Ta zmarnowana szansa odbiła swoje piętno także na trzeciej odsłonie. Piter praktycznie nie nawiązała w niej walki i przegrała z notowaną 223. miejscu Włoszką 0:6.

Mecz Piter z Grymalską trwał 2 godziny i 25 minut. Znacznie krócej z Beatriz Garcią Vidagany walczyła Sandra Zaniewska. Odbudowująca formę po poważnej kontuzji kręgosłupa Polka w pierwszej partii tego spotkania praktycznie nie miała nic do powiedzenia i przegrała 1:6. Lepiej zaczął się drugi set – Zaniewska przełamała Hiszpankę i prowadziła 3:0. Jednak Garcia Vidagany, która w 2010 roku zasłynęła zwycięstwem nad Kim Clijsters, zdołała odrobić tę stratę. Po 69 minutach gry triumfowała 6:1, 6:4 i to ona awansowała do finałowej fazy eliminacji.

Tym samym w eliminacjach turnieju WTA w Marrakeszu nie ma już polskich tenisistek. W Maroku zagra jeszcze Urszula Radwańska, która do turnieju głównego dostała się bezpośrednio na podstawie rankingu. Jej pierwszą rywalką będzie jedna z kwalifikantek. Z kolei Katarzyna Piter zgłosiła się do rywalizacji w grze podwójnej. Jej partnerką będzie Ukrainka Maryna Zanewska, a pierwszymi rywalkami grające z dziką kartą Marokanki, Ghita Benhadi i Zaineb El Houari.