Katowice: Jans-Ignacik w półfinale

/ Tomasz Krasoń , źródło: Korespondencja z Katowic, foto: AFP

Klaudia Jans-Ignacik i Raluca Olaru awansowały do półfinału deblowego turnieju WTA w Katowicach. Polka i Rumunka pokonały 3:6, 6:3, 10-6 Evę Hrdinovą i Kristynę Pliskovą.

Walka o półfinał debla toczyła się na korcie numer 1 w cieniu rozgrywanego w tym samym czasue pojedynku Agnieszki Radwańskiej z Francescą Schiavone. Deblistki musiały więc nie tylko zaakceptować puste trybuny, ale także radzić sobie z gromkimi oklaskami, jakimi kibice nagradzali Polkę i Włoszkę.

Na początku lepiej radziły sobie Jans-Ignacik i Olaru. Para grająca w turnieju dzięki dzikiej karcie rozpoczęła mecz od prowadzenia 3:1. Niestety w dalszej części inauguracyjnej partii gra polsko-rumuńskiego duetu kompletnie się rozsypała. Najpierw podanie straciła Jans-Ignacik, Czeszki wyrównały, a w końcówce seryjnie popełniająca błędy Olaru także dała się przełamać i polsko-rumuńska para przegrała 3:6.

Czarną serię pięciu straconych gemów z rzędu „nasz” duet przerwał już na początku drugiej odsłony, kiedy to podanie utrzymała Jans-Ignacik. Po chwili Polka i Rumunka przełamały Hrdinovą i na tablicy wyników znów pojawił się wynik 3:1. Niewiele zabrakło, a mielibyśmy powtórkę z rozrywki –przy podaniu Jans-Ignacik było 0-40, ale Polka i Rumunka zdobyły cztery kolejne punkty i wygrały gema. Wprawdzie po chwili bardzo słaby gem serwisowy przytrafił się Olaru, ale ponowne przełamanie podania Hrdinovej znów dało Polce i Rumunce bezpieczną przewagę. Jans-Ignacik z powodzeniem serwowała po zwycięstwo w secie, co dało „naszym” zwycięstwo 6:3.

Tie break meczowy nie zaczął się najlepiej. Hrdinova i Pliskova prowadziły 2-0. Później jednak świetną passę złapały Jans-Ignacik i Olaru – zdobyły 7 kolejnych punktów i ich sytuacja stała się bardzo komfortowa. Na tyle, że mogły pozwolić sobie na kilka błędów. Ostatecznie wygrały 10-6, a przy piłce meczowej Polka popisała się bardzo dobrym lobem z forhendu.

W półfinale Jans-Ignacik i Olaru zmierzą się z parą ukraińską, Julią Bejgelzimer i Olgą Sawczuk. Ukrainki w ćwierćfinale wyeliminowały rozstawione z „czwórką” Shuko Aoyamę i Renatę Voracovą. Dla 29-letniej Polki to dopiero drugi półfinał osiągnięty w turnieju rangi WTA po przerwie macierzyńskiej. Pierwszy miał miejsce kilka tygodni temu w Acapulco.

Ćwierćfinał debla:
K. Jans-Ignacik, R. Olaru (Polska, Rumunia) – E. Hrdinova, Kr. Pliskova (Czechy) 3:6, 6:3, 10-6