Historia turniejów WTA w Polsce

/ Antoni Cichy , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Od Paulus przez Mauresmo, Williams aż do Dulgheru i Vinci – to już 19 lat od czasu pierwszej edycji Warsaw Cup by Heroes. Na polskiej ziemi rozegrano dotychczas 21 turniejów o randze WTA. Ani razu nie triumfowała Polka, a seryjnie zwycięstwa odnosiły Austriaczka, Słowaczka, Hiszpanki, Belgijki i Rumunka. Kibice wierzą, że zmieni się to już w niedzielę za sprawą Agnieszki Radwańskiej.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku. Cykl WTA hulał już od 1968 roku, ale Polska na pierwszy turniej musiała czekać 27 lat. Na korty Warszawianki w drugiej połowie września przyjechały zawodniczki z całego świata. Kiedy 11 września ruszał turniej Warsaw Cup by Heroes, Agnieszka Radwańska miała ledwie sześć lat, a data „11.09” wśród pasażerów linii lotniczych nie budziła jeszcze grozy.

Era Paulus
Pierwszą edycję turnieju z pulą nagród wynoszącą 161 250 dolarów amerykańskich wygrała Barbara Paulus. Austriaczka zapisała się na stałe w historii warszawskich rozgrywek. Rok później uległa tylko Henrietcie Nagyovej ze Słowacji, by w 1997 roku znów sięgnąć po tytuł na stołecznych kortach. Tak jak najwytrwalsi polscy kibice tenisa pamiętają pewnie Paulus, tak ona niewątpliwie pamięta Warszawę. I są to miłe wspomnienia, bo triumf w 1997 roku był jej ostatnim w całej karierze.

Notabene, wiele wspaniałych chwil przeżyła w naszej stolicy również wspomniana Nagyova. Słowaczka, po zwycięstwie w drugiej edycji Warsaw Cup by Heroes, w trzeciej doszła do finału. Sukcesu z 1996 roku nie powtórzyła, jednak dobra passa trwała. Nagyovej przyszło jeszcze raz opuszczać Warszawę w blasku zwycięstwa, ale o tym nieco później.

Hiszpańska corrida
Końcówka tysiąclecia na warszawskiej mączce należała do hiszpańskich tenisistek. Lipcowe zmagania w 1998 roku przyniosły triumf słynnej Conchity Martinez. 26-letnia wówczas zawodniczka przyjechała do Warszawa jako dwukrotna medalista olimpijska i triumfatorka Wimbledonu. A kilka miesięcy przed Warsaw Cup by Heroes grała w finale Australian Open.

Rok 1999 przeszedł do historii polskiego tenisa. Po raz pierwszy w naszym kraju zorganizowano dwa turnieje WTA – jubileuszowy piąty w Warszawie oraz premierowy w Sopocie. W stolicy triumfowała kolejna Hiszpanka – Cristina Torrens Valero. Nadbałtycki klimat najwyraźniej służył zawodniczkom z Półwyspu Iberyjskiego, bowiem pierwszą edycję „Prokom Open” wygrała Martinez, a w 2001 roku królową Trójmiasta była Torrens Valero.

Hiszpanki nie wzięły natomiast żadnej lewy w 2000 roku. Po czterech latach przypomniała o sobie Henriette Nagyova. Słowaczka, która sięgnęła po tytuł w drugiej odsłonie Warsaw Cup by Heroes, ponownie odebrała puchar za zwycięstwo nad Wisłą. A w Sopocie ostatni turniej w karierze wygrała wicemistrzyni Australian Open 1996, Anke Huber.

Po rocznym rozbracie z kalendarzem WTA Warszawa powróciła do kalendarza z J&S Cup w 2002 roku i po raz trzeci Polska gościła uczestniczki dwóch turniejów. Dwukrotnie do pierwszoplanowych bohaterek należała regularnie odwiedzająca nasz kraj Henrietta Nagyova. Słowaczka musiała jednak i w Warszawie i w Sopocie przełknąć gorzką pigułkę porażki. Lepsze okazał się Rosjanki – stołeczne zmagania dla Jeleny Bowiny, Trójmiastem zawładnęła natomiast Dinara Safina.

Wysyp gwiazd
W stolicy wspomnienie edycji 2003 i 2004 J&S Cup wciąż wywołuje uśmiech na twarzy u miłośników białego tenisa. Bo do Warszawy przyjeżdżały największe gwiazdy światowego tenisa. I to nie gwiazdy powoli gasnące, zbliżające się do końca kariery, lecz czołowe rakiety globu. Rangę turnieju podniosła też rewolucja finansowa. W porównaniu z 2002 roku wysokość nagród wzrosła prawie sześciokrotnie! Cała pula wyniosła w 2002 roku 170 000 dolarów – rok później kwota 103 500 została przelana tylko na konto triumfatorki, a na gratyfikacje przeznaczono w sumie 700 tysięcy.

O tytuł i pokaźną sumę, jak na warunki polskie, w 2003 biły się w finale Amelie Mauresmo i Venus Williams. Górą po kreczu Amerykanki była Francuzka, wówczas siódma rakieta świata. Williams w rankingu WTA zajmowała trzecie miejsce, a z czołowej „10” nad Wisłę przyjechały jeszcze Daniela Hantuchova i Jelena Dokić.

Rok później starsza z sióstr Williams zrekompensowała sobie porażkę z wybitną Francuzką. Przez cały turniej przemknęła gładko i sprawnie, oddając tylko jednego seta. Mauresmo nie powtórzyła sukcesu sprzed dwunastu miesięcy, po tym jak uległa w ćwierćfinale Francesce Schiavone.

""
Venus Williams i Amelie Mauresmo, J&S Cup 2003 (fot. AFP)

Lata 2003-2004 były ostatnimi dwoma w kalendarzu dla sopockiego Idea Prokom Open. Trójmiasto pożegnało się z organizacją imprez WTA całkiem przyjemnie. Obie edycje uświetniła swoją obecnością naprawdę mocna w tamtym okresie Anastazja Myskina. Rosjanka przyjechała w 2004 roku do Sopotu jako urzędująca mistrzyni French Open. Kilka dni po wizycie w Trójmieście uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, gdzie dotarła do półfinału.

Myskina, mimo że przeżywała wtedy najlepszy okres w swojej karierze, tytułu w Sopocie nie wywalczyła. Raz zakończyła rywalizację na ćwierćfinale, za drugim razem doszła do półfinału. Podobnie jak w stolicy Grecji.

Triumf w 2003 roku święciła Izraelka Anna Pistolesi, a w 2004 Flavia Pennetta. Włoszka zapoczątkowała w ten oto sposób piękną karierę i sięgnęła po pierwszy z dziesięciu tytułów. Ostatni wywalczyła nie tak dawno na Indian Wells, gdzie w pamiętnym meczu pokonała Agnieszkę Radwańską.

""Belgijskie czasy, debiut Radwańskiej
Tak się złożyło, że osiem miesięcy po wygranej Pennetty w Sopocie, na J&S Cup zadebiutowała młodziutka „Isia”. Teraz, po dziewięciu latach obie spotkały się finale. Ale wtedy tytuły leżały jedynie w sferze marzeń Agnieszki. 16-latka odpadła w pierwszej rundzie kwalifikacji.

Historia turniejów rozgrywanych na warszawskich kortach dzieli się na pewne etapy. W pierwszych latach dominowały Austriaczka Paulus i Słowaczka Nagyova, później hegemonię przejęły Hiszpanki, a edycje 2005, 2006 i 2007 zakończyły się triumfem Belgijek. Dwa tytuły (2005 i 2007) padły łupem Justine Henin-Hardine, a jeden Kim Clijsters, która godnie zastąpiła swoją rodaczkę w 2006 roku.

Dublet na pożegnanie
O punkty do rankingu WTA tenisistki walczyły na stołecznych kortach jeszcze dwukrotnie. W 2008 roku Warszawa nie gościła turnieju, natomiast powrócił on do kalendarza na sezonu 2009 oraz 2010. Obie imprezy wygrała Alexandra Dulgheru. Rumunka pozostaje jedyną zawodniczką, które udało się obronić tytuł w warszawskim turnieju, rozgrywanym wtedy już pod nazwą Warsaw Open.

Wyczynu Dulgheru żadna tenisistka nie miała nawet szans powtórzyć. Od 2010 roku nad Wisłą nie organizowano turnieju WTA. Trzyletnią posuchę przerwał w zeszłym roku BNP Paribas Open w Katowicach. Pierwszą zwyciężczynią została Roberta Vinci.

Edycja 2014 będzie dla polskich kibiców wyjątkowa. To pewne. Przed publicznością zgromadzoną w Spodku zaprezentuje się trzecia rakieta świata, Agnieszka Radwańska. A to daje nadzieję na pierwszy tytuł Polki w historii turniejów WTA rozgrywanych w naszym kraju. Najbliżej tej sztuki były jak na razie Magdalena Grzybowska w 1998 roku oraz Marta Domachowska sześć lat później. Obie dotarły do półfinałów. Ale kiedyś musi być ten pierwszy raz…
 


Wyniki

Rok po roku, turniej po turnieju:
1995 Warszawa
Zwyciężczyni: Barbara Paulus (Austria)
Finalistka: Alexandra Fusai (Francja)

1996 Warszawa
Zwyciężczyni: Henriette Nagyova (Słowacja)
Finalistka: Barbara Paulus (Austria)

1997 Warszawa
Zwyciężczyni: Barbara Paulus (Austria)
Finalistka: Henriette Nagyova (Słowacja)

1998 Warszawa
Zwyciężczyni: Conchita Martinez (Hiszpania)
Finalistka: Silvia Farina (Włochy)

1999 Warszawa
Zwyciężczyni: Cristina Torrens Valero (Hiszpania)
Finalistka: Ines Gorrochategui (Argentyna)

1999 Sopot
Zwyciężczyni: Conchita Martinez (Hiszpania)
Finalistka: Karina Habsudova (Słowacja)

2000 Warszawa
Zwyciężczyni: Henriette Nagyova (Słowacja)
Finalistka: Amanda Hopmans (Holandia)

2000 Sopot
Zwyciężczyni: Anke Huber (Niemcy)
Finalistka: Gala Leon Garcia (Hiszpania)

2001 Sopot
Zwyciężczyni: Cristina Torrens Valero (Hiszpania)
Finalistka: Gala Leon Garcia (Hiszpania)

2002 Warszawa
Zwyciężczyni: Jelena Bowina (Rosja)
Finalistka: Henrietta Nagyova (Słowacja)

2002 Sopot
Zwyciężczyni: Dinara Safina (Rosja)
Finalistka: Henrietta Nagyova (Słowacja)

2003 Warszawa
Zwyciężczyni: Amelie Mauresmo (Francja)
Finalistka: Venus Williams (USA)

2003 Sopot
Zwyciężczyni: Anna Pistolesi (Izrael)
Finalistka: Klara Koukalova (Czechy)

2004 Warszawa
Zwyciężczyni: Venus Williams (USA)
Finalistka: Swietłana Kuzniecowa (Rosja)

2004 Sopot
Zwyciężczyni: Flavia Pennetta (Włochy)
Finalistka: Klara Koukalova (Czechy)

2005 Warszawa
Zwyciężczyni: Justine Henin-Hardenne (Belgia)
Finalistka: Swietłana Kuzniecowa (Rosja)

2006 Warszawa
Zwyciężczyni: Kim Clijsters (Belgia)
Finalistka: Swietłana Kuzniecowa (Rosja)

2007 Warszawa
Zwyciężczyni: Justine Henin-Hardenne (Belgia)
Finalistka: Alona Bondarenko (Ukraina)

2009 Warszawa
Zwyciężczyni: Alexandra Dulgheru (Rumunia)
Finalistka: Alona Bondarenko (Ukraina)

2010 Warszawa
Zwyciężczyni: Alexandra Dulgheru (Rumunia)
Finalistka: Jie Zheng (Chiny)

2013 Katowice
Zwyciężczyni: Roberta Vinci (Włochy)
Finalistka: Petra Kvitova (Czechy)