Porażka polskiego

/ Jarosław Skoczylas , źródło: kghm-atp.pl, foto: atptennis.com

Jerzy Janowicz odpadł w drugiej rundzie challengera KGHM Dialog Polish Indoors, który rozgrywany jest we Wrocławiu (pula nagród 106 500 euro). Siedemnastoletni Polak został dzisiaj wyeliminowany przez reprezentanta Ukrainy, Sergieja Stakhowskiego (199 ATP).

Początek meczu był bardzo wyrównany – obaj zawodnicy w hali Orbita pewnie wygrywali własne gemy serwisowe. Najważniejszy moment tej partii miał miejsce w szóstym gemie. Wtedy to mierzący 202 centymetry Łodzianin przegrał własne podanie.

Ogólnie trzeba przyznać, że Janowicz w dniu dzisiejszym znacznie słabiej serwował, ale mimo to ciągle toczył wyrównaną walkę ze zdecydowanie wyżej notowanym rywalem. Przewaga jaką Stakhowski uzyskał w połowie pierwszego seta, wystarczyła mu to objęcia prowadzenia w meczu.

Druga partię własnym podaniem rozpoczynał czołowy junior świata. Niestety Polak nie czuł się dzisiaj pewnie na korcie w hali Orbita i tym samym został już w pierwszym gemie przełamany. Przewagę Stakhowski utrzymał do końca seta, dzięki czemu triumfował, 6:4.

W całym spotkaniu Janowicz zaserwował siedem asów i popełnił cztery podwójne błędy. W sumie zdobył aż 22 punkty mniej od swojego przeciwnika. Mecz pokazał, że polski junior nie jest jeszcze w stanie rozegrać dwóch z rzędu meczy na bardzo wysokim poziomie.

Sukces jaki Łodzianin odniósł na Dolnym Śląsku jest na pewno bardzo duży, ponieważ „Jerzyk” wyeliminował wczoraj z turnieju rozstawione z numerem drugim Francuza, Nicolasa Mahut (44 ATP). To największy jak do tej pory sukces Polaka w karierze zawodowej. Dotychczas Janowicz niemal wyłącznie występował wśród juniorów.

Za występ w KGHM Dialog Polish Indoors 2008 nasz tenisista otrzyma dziewięć punktów do rankingu ATP, oraz ponad 1800 euro premii finansowej. Zdobyte punkty pozwolą mu się przesunąć na około 960 pozycję na świecie, co oznacza dla niego bardzo duży awans. Kolejne plany startowe Łodzianina nie są jeszcze znane.