Puchar Davisa: obrońcy tytułu grają dalej

/ Michał Jaśniewicz , źródło: davicsup.com/własne, foto: AFP

Tomas Berdych zapewnił reprezentacji Czech miejsce w ćwierćfinale Pucharu Davisa, wygrywając z Thiemo De Bakkerem 6:1, 6:4, 6:3. W niedzielę awans zapewnili sobie także Argentyńczycy, Japończycy i Kazachowie.

W Ostrawie sensacji nie było. Berdych w niespełna dwie godziny uporał się z De Bakkerem, który w składzie Holandii zastąpił Robina Haase. Gwiazda czeskiego tenisa odnotowała 28. wygrany mecz singlowy w Pucharze Davisa (przy trzynastu porażkach).

""

Naprawdę chcieliśmy to wygrać – przyznał Berdych, który wraz z drużyną Czech wygrywał dwie ostatnie edycje Pucharu Davisa. – Zawsze pierwsza runda ma duże znaczenie. Porażka oznacza grę w barażach, które są niezwykle trudne. Przeszliśmy przez to, mamy pierwsze zwycięstwo na koncie.

Obrońcy tytuł w ćwierćfinale czeka wyjazd do Japonii. Zespół „kwitnącej wiśni” przypieczętował dziś zwycięstwo nad Japonią. Kei Nishikori prowadził z Frankiem Danceviciem 6:2, 1:0, gdy reprezentant gości skreczował.

Naciągnąłem sobie mięśnie brzucha. Poczułem to, gdy serwowałem w drugim secie – relacjonował po meczu Kanadyjczyk. – Nie było możliwości abym w takim stanie mógł kontynuować grę z Kei.

""

Także czwarty mecz rozstrzygnął rywalizację w Mar Del Plata. Bohaterem tych zmagań został Fabio Fognini, który odnotował dwa zwycięstwa singlowe, a także udanie wystąpił w deblu. Dziś pierwsza rakieta Włoch pokonała Carlosa Berlocqa 7:6(5), 6:4, 1:6, 6:4.

""

Sporo emocji miało miejsce w Astanie. David Goffin w piątek przegrał pięciosetową batalię z Andriejem Gołubiewem (8:10 w decydującej partii), a dziś w pięciu zdołał pokonać Michaiła Kukuszkina. Mecz trwał trzy godziny oraz 16 minut, a Belg wygrał 4:6, 6:3, 3:6, 4:6, 6:0.

Tym samym Belgowie odrobili stratę 0-2, ale ostatnie słowo tej rywalizacji bezapelacyjnie należało do gospodarzy. Andriej Gołubiew, w godzinę i 39 minut, wygrał z Rubenem Bemelmansem 6:2, 6:3, 6:1. Kazachowie po raz trzeci na przestrzeni czterech lat zagrają w ćwierćfinale Pucharu Davisa. Zmierzą się w nim na wyjeździe ze Szwajcarią.

Jestem bardzo zadowolony z wyniku – stwierdził po meczu Gołubiew. – To był pierwszy raz, gdy grałem w decydującym meczu, więc starałem się skoncentrować na każdym punkcie i grać swój tenis. Zagrałem najlepiej jak potrafiłem, starałem się nie dawać rywali żadnych szans i plan zadziałał perfekcyjnie.

Czechy – Holandia (Cez Arena, Ostrawa, kort twardy, hala) 3-2
R1: Radek Stepanek – Robin Haase 6:3, 4:6, 7:6(4), 2:6, 1:6
R2: Tomas Berdych – Igor Sijsling 6:3, 6:3, 6:0
R3: T. Berdych, R. Stepanek – R. Haase, J. Rojer 7:5, 1:6, 7:6(2), 7:6(4)

R2: Florian Mayer – Feliciano Lopez 7:6(6), 7:6(4), 1:6, 5:7, 6:3
R3: T. Haas, P. Kolhschreiber – D. Marrero, F. Verdasco 7:6(5), 6:7(9), 7:6(7), 6:3
R4: Philipp Kohlschreiber – Feliciano Lopez walkower dla Lopeza
R5: Daniel Brands – Roberto Bautista Agut 7:6(5), 6:4

Francja – Australia (Vendespace, La Roche sur Yon, kort ziemny, hala) 5-0
R1: Richard Gasquet – Nick Kyrgios 7:6(3), 6:2, 6:2
R2: Jo-Wilfried Tsonga – Lleyton Hewitta 6:2, 6:2, 7:6(2)
R3: R. Gasquet, J. Tsonga – C. Guccione, L. Hewitt 5:7, 7:6(4), 6:2, 7:5
R4: Julien Benneteau – Thanasi Kokkinakis 6:4, 6:1
R5: Gael Monfils – Nick Kyrgios 7:6(5), 6:4

Argentyna – Włochy (Patinodromo Municipal „Adalberto Lugea”, Mar del Plata, kort ziemny, otwarty) 1-3
R1: Carlos Berlocq – Andreas Seppi 4:6, 6:0, 6:2, 6:1
R2: Juan Monaco – Fabio Fognini 5:7, 2:6, 2:6
R3: E. Schwank, H. Zeballos – S. Bolelli, F. Fognini 7:6(6), 6:7(8), 6:7(3), 4:6
R4: Carlos Berlocq – Fabio Fognini 6:7(5), 6:4, 1:6, 4:6
R5: Juan Monaco – Andreas Seppi nierozegrany

Kazachstan – Belgia (National Tennis Centre, Astana, kort twardy, hala) 3:2
R1: Michaił Kukuszkin – Ruben Bemelmans 6:4, 6:7(3), 6:2, 6:3
R2: Andriej Gołubiew – David Goff 7:6(9), 3:6, 4:6, 6:2, 12:10
R3: M. Kukuszkin, J. Koroliew, – R. Bemelmans, O. Rochus 2:6, 7:6(4), 3:6, 6:7(4)
R4: Michaił Kukuszkin – David Goffin 6:4, 3:6, 6:3, 4:6, 0:6
R5: Andriej Gołubiew – Ruben Bemelmans 6:2, 6:3, 6:1

Serbia – Szwajcaria (Spens Sport Centre, Nowy Sad, kort twardy, hala) 2-3
R1: Ilja Bozoljać – Roger Federer 4:6, 5:7, 2:6
R2: Dusan Lajović – Stanislas Wawrinka 4:6, 6:4, 1:6, 6:7(7)
R3: F. Karjinović, N. Zimonjić – M. Chiudinelli, M. Lammer 6:7(3), 6:3, 6:7(2), 2:6
R4: Dusan Lajović – Michael Lammer 6:3, 3:6, 6:4
R5: Filip Karjinović – Marco Chiudinelli 6:4, 6:4