Australian Open: Piter rozbita przez Halep

/ Maciej Pietrasik , źródło: , foto: AFP

Zaledwie 54 minuty trwała przygoda Katarzyny Piter z turniejem głównym Australian Open. Simona Halep nie dała szans naszej reprezentantce, wygrywając 6:0, 6:1.

Ten mecz od początku nie układał się po myśli naszej reprezentantki i będzie raczej chciała jak najszybciej o nim zapomnieć. Halep grała mocno, pod końcową linię, przebijając na stronę Piter niemal każdą piłkę. W pierwszej partii Polka nie mogła znaleźć żadnej recepty na rywalkę. W 20 minut zdołała ugrać zaledwie osiem punktów i przegrała 0:6. W całym secie nie posłała na stronę rywalki ani jednego wygrywającego uderzenia, popełniając przy tym 13 niewymuszonych błędów.

W drugiej odsłonie było już nieco lepiej. Piter zdołała wygrać gema przy swoim podaniu, kilka razy dobrze zaatakowała, miała dwa break pointy, ale na dobrze dysponowaną Rumunkę było to zdecydowanie za mało. Halep triumfowała bardzo pewnie – 6:1 i po niecałej godzinie mogła cieszyć się z pierwszego tegorocznego zwycięstwa. Miejmy nadzieję, że dla Piter nie będzie to koniec przygody z Wielkim Szlemem, a w kolejnych turniejach zaprezentuje się jeszcze lepiej, niż w Melbourne.

Zapis relacji "na żywo":

1:6 Piter miała w tym gemie dwa break pointy, lecz od stanu 15-40 cztery kolejne punkty i cały mecz wygrała Halep. Polka debiutu w Wielkim Szlemie z pewnością nie może zaliczyć do udanych.

1:5 Halep gem od meczu. Piter przegrywała w tym gemie 15-40, obroniła dwa break pointy, ale później popełniła podwójny błąd serwisowy, a kolejną piłkę wyrzuciła w aut.

02:01 Drugi set źle zaczął się dla Przysiężnego. Polak stracił swój serwis i przegrywa z Zeballosem 1:2.

1:4 W tym gemie Halep popełniała błędy, przez co mieliśmy pierwszą w tym meczu równowagę przy jej serwisie. Potem Rumunka wygrała jednak dwa olejne punkty, znacznie przybliżając się do triumfu w całym meczu.

1:3 Niestety, Piter nie zdołała utrzymać swojego serwisu po raz drugi. Po ofensywnej akcji Polki było co prawda 30-30, lecz później popełniła błąd, a przy break poincie to Halep świetnie zaatakowała.

1:2 Przy Podaniu Halep Polka wciąż nie ma nic do powiedzenia. Tym razem rywalka wygrywa do 15.

01:49 Dużo lepiej jest na korcie numer pięć. Michał Przysiężny wywalczył drugiego breaka i w pierwszej partii z Horacio Zeballosem zwyciężył 6:3!

1:1 W końcu jest pierwszy gem dla Piter! Przy stanie 15-15 Polka zaserwowała pierwszego w tym meczu asa, a dobrymi atakami i podaniem i wygrała też dwa kolejne punkty.

0:1 Halep przebija na stronę Polki piłkę za piłką. Gdy Piter ryzykuje – nie trafia. Gdy gra bezpiecznie – winnerem kończy Rumunka. Gem do zera dla turniejowej "jedenastki".

01:42 Zaraz po przegranym secie Polka zeszła na chwilę z kortu. Właśnie wróciła, zaraz zaczynamy drugą odsłonę.

01:40 W pierwszej partii Piter popełniła 13 niewymuszonych błędów i nie zanotowała żadnego "winnera", To chyba nie wymaga komentarza…

0:6 Zaledwie 20 minut zajęło Simonie Halep wygranie pierwszego seta. W tym gemie Polka wyrzuciła w aut trzy kolejne piłki, potem obroniła dwa setbole, lecz przy ostatnim Rumunka dobrze zaatakowała i zakończyła partię.

0:5 Rumunka nieźle serwuje, a Polka popełnia błąd za błędem. Kolejny przegrany gem, a cały mecz może potoczyć się nadzwyczaj szybko, jeśli Piter zaraz się nie obudzi.

0:4 Zaczęło się od podwójnego błędu serwisowego Piter, a potem nie było wcale lepiej. Nerwowa Polka pakuje kolejne piłki w siatkę i przegrywa kolejnego gema – przy własnym podaniu, "na sucho"…

01:27 Z turnieju wycofał się Philipp Kohlschreiber, potencjalny rywal Przysiężnego w drugiej rundzie. "Ołówek" ma naprawdę spore szanse na dobry wynik w Melbourne!

0:3 Jedna bardzo dobra akcja na 30-30 nie wystarczy, by przełamać Halep. Kolejne dwa punkty padły łupem Rumunki, jak i trzeci kolejny gem.

01:24 Nieco lepsze wieści płyną z kortu numer pięć. Michał Przysiężny przełamał Horacio Zeballosa i w pierwszym secie prowadzi 2:1.

0:2 Niestety, bardzo źle zaczyna się ten mecz. Piter miała 30-15, ale potem popełniła trzy błędy – mniej lub bardziej wymuszone przez dość agresywnie grającą rywalkę – i bardzo szybko dała się przełamać.

0:1 Zaczęło się od punktu dla Piter, ale potem Rumunka posłała dwa świetne serwisy, Polka popełniła błąd, a w ostatniej akcji Halep dobrze zaatakowała i wygrała do 15.

01:15 Zaczynamy, jako pierwsza serwować będzie Rumunka.

01:10 Obie tenisistki grają dziś na biało, ale łatwo rozróżnić je po czapkach – Piter w czarnej, Halep w białej.

01:08 Już po losowaniu, tradycyjnym zdjęciu, zaczynamy rozgrzewkę.

01:06 Obie panie pojawiły się właśnie na korcie. Jako pierwsza Piter, tuż za nią Halep.

01:02 Postawa Halep w Melbourne jest sporą niewiadomą. Rumunka ma za sobą nadzwyczajny ubiegłoroczny sezon, okraszony sześcioma wygranymi turniejami WTA, czy czwartą rundą US Open. Na kontynencie australijskim Halep nigdy nie prezentowała się jednak nadzwyczajnie. W ubiegłorocznym Australian Open gładko przegrała w pierwszej rundzie ze Sloane Stephens (1:6, 1:6), a ten sezon rozpoczęła porażką w pierwszej rundzie turnieju w Hobart z inną Amerykanką, Madison Keys (1:6, 4:6).

00:59 Piter i Halep grały ze sobą raz i co ciekawe również w Australian Open. Był to jednak turniej juniorski. Sześć lat temu Rumunka wygrała 7:6(6), 6:0. Warto też nadmienić, iż tenisistki są z tego samego rocznika (1991), a poznanianka jest o siedem miesięcy starsza.

00:55 To będzie polska noc w Melbourne. Już za chwilę na Margaret Court Arena o awans do drugiej rundy Australian Open walczyć będzie Katarzyna Piter, która w wielkoszlemowym debiucie zmierzy się z rozstawioną z numerem 11. zwyciężczynią sześciu turniejów WTA w zeszłym roku, Simoną Halep. To Rumunka jest faworytką tego spotkania, a Polka i tak zanotowała już świetny wynik, przebijając się do drabinki głównej przez eliminacje i dziś nie ma nic do stracenia. Równolegle na korcie numer 5 Michał Przysiężny mierzyć się będzie z Horacio Zeballosem. Bądźcie z nami!