Montreal: Janowicz przegrywa z Nadalem

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: Peter Figura

Nie udało się Jerzemu Janowiczowi pierwsze w karierze spotkanie Rafaelem Nadalem. Hiszpan wykorzystał swoje doświadczenie w decydujących momentach i pokonał "Jerzyka" 7:6(6), 6:4.

Już sam początek spotkania zwiastował niezwykle zaciętą rywalizację. Nie brakowało niezwykle wyrównanych gemów i długich wymian, a pierwsze przełamanie, którego autorem był Janowicz, przyszło dopiero w jedenastym gemie. Niestety, "Jerzyk" – prowadząc 6:5 – nie wykorzystał swojego podania.

O wyniku pierwszego seta decydował tie break. Lepiej rozpoczął go Polak, obejmując prowadzenie 5:2. Łodzianin zmarnował jednak wypracowaną przewagę i po czterech punktach zdobytych z rzędu piłkę setową miał Nadal. Hiszpan pierwszej szansy nie zamienił na wygraną, ale po drugim setballu prowadził już 1:0 w setach.

Początek drugiego seta to popisowa gra Janowicza i prowadzenie 3:0. Jak to w sporcie bywa, zmarnowane okazje lubią się mścić i tak też stało się w czwartkowym meczu. Zamiast wyniku 4:0 na tablicy wyświetlającej rezultat pojawiło się 3:1. Nadal złapał wiatr w żagle i doprowadził do remisu po 3. Przełamanie w 9 gemie stworzyło mu komfortową sytuację – gem serwisowy na wagę zwycięstwa. Jak przystało na jednego z najlepszych tenisistów globu, Hiszpan postawił przysłowiową kropkę nad "i", kończąc spotkanie asem.

4:6 Tak doświadczony zawodnik jak Rafael Nadal nie wypuszcza z rąk takiej okazji. Hiszpan przypieczętował swój triumf i awans do ćwierćfinału asem serwisowym. Jerzyk tylko raz błysnął w tym gemie, kiedy znakomity return dał mu punkt na 15:30.

4:5 Niestety, już za chwilę na ekranach telewizorów pojawi się napis "Serving for the match". I nie będzie tu chodziło o Jerzyka. Nadal przełamuje Polaka, który ponownie popełnia podwójny błąd serwisowy. Janowiczowi pozostaje już tylko przełamać Hiszpana. W innym przypadku to Nadal wystąpi w ćwierćfinale.

4:4 Bardzo zacięty gem, walka punkt za punkt, ale detale zadecydowały na korzyść Nadala. Jerzyk dał próbkę swoich możliwości, ale jedno czy dwa genialne zagrania nie wystarczą do przełamania.

4:3 Pojawia się światełko w tunelu. Początek siódmego gema nieudany, ale podwójny błąd serwisowy na 15:30 dał sygnał Jerzykowi. Trzy punkty wygrane z rzędu i łodzianin ponownie obejmuje prowadzenie. Czekamy na odpowiedź Nadala.

3:3 Coś niedobrego dzieje się z Jerzykiem. Oddaje bez walki szóstego gema, popełniając błędy przy returnie i wyrzucając piłki na aut. Nadal wygrywa do 0 i niestety doprowadza do remisu po 3.

3:2 Mogło być już 4:0, a teraz 4:1 bądź 5:0, a zrobiło się 3:2. Nadal przełamuje Janowicza po dwóch podwójnych błędach serwisowych.

3:1 Tego byłoby już za wiele – Nadal wygrywa swoje podanie. Aczkolwiek przez moment zanosiło się na drugie przełamanie w tym secie. Jerzyk grał punkt za punkt, miał break poitna, którego jednak obronił Hiszpan. Nadal wie, że 0:4 byłoby już niezwykle ciężko odrobić.

19:38 Może to tylko złudzenie i pobożne życzenie, ale podczas przerwy po trzeciom gemie Jerzyk sprawiał wrażenie całkiem innego zawodnika. Podbudowany, spokojny i zrelaksowany.

3:0 Ależ tempo narzucił Janowicz! Trzy gemy – trzy wygrane. Jerzyka chyba podrażniła przegrana w tie breaku i całym pierwszym secie. Poprawił pierwszy serwis, popełnia mniej błędów i od razu mamy efekt w postaci wyniku 3:0.

2:0 Znakomite otwarcie drugiej partii w wykonaniu Polaka! Przełamuje Nadala już przy jego pierwszym serwisie i wychodzi na prowadzenie 2:0.

1:0 Janowicz rozpoczyna drugiego seta od własnego serwu. Dobre otwarcie i wygrana w pierwszym gemie.

19:28 Po pierwszym przegranym secie Jerzyk, by marzyć o ćwierćfinale, nie ma już wyjścia i musi wygrać drugą partię. Niestety, Polak popełnia zbyt dużo niewymuszonych błędów, przez co wielokrotnie "uciekały" mu, zdawałoby się, pewne punkty.

6:7 Rafael Nadal wygrywa pierwszego seta po niezwykle emocjonującym tie breaku i to Hiszpan jest bliżej ćwierćfinału. Niestety, sprawdziło się sportowe przysłowie, że niewykorzystane sytuacje się mszczą. Jerzyk prowadził 5:2, by przegrać cztery punkty z rzędu. Raz naszemu reprezentantowi udało się jeszcze doprowadzić do równowagi, ale drugiej piłki setowej Nadal już nie zmarnował i wygrał 8-6.

6:6 Jak nie było przełamań, tak nie było… ale jak przełamał Jerzyk, odpowiedział przełamaniem Nadal i kolejny remis! Wielka szkoda tego gema, ponieważ Janowicz miał znakomitą okazję, by wyjść na prowadzenie 40:30. Zmarnował jednak idealną okazję przy siatce, z czego skorzystał Hiszpan.

6:5 Mamy pierwsze przełamanie! Jerzyk przegrywał 30:40 i przeprowadził dwie świetne akcje, które dają mu prowadzenie w meczu! Teraz to Polak jest bliżej zwycięstwa w pierwszym secie.

5:5 Coraz większe emocje na Korcie Centralnym! Nadal podkręca tempo i miał już trzy piłki setowe, ale Jerzyk wyszedł cało z opresji, obronił wszystkie trzy i znowu doprowadził do remisu. Coraz bliżej decydujących rozstrzygnięć w pierwszym secie.

4:5 Przez chwilę można było się poczuć jak na karuzeli. Nadal prowadził już 40:0, Jerzyk odrobił straty i kiedy wydawało się, że zaraz obejrzymy pierwsze przełamanie, Janowicz zepsuł dwa returny..

4:4 Zaczęło się źle, ale nie na tyle, by Nadal został autorem pierwszego przełamania w tym meczu. Janowicz zagrywa raz po raz świetnego drop shota i odrzuca Hiszpana atomowym serwem. Przynosi efekt w postaci kolejnego wygranego gema.

3:4 Kolejny zacięty gem, ale znowu nie ma przełamania. Nadal prowadzi już 40:15, Jerzyk po wspaniałej wymianie wyrównuje w końcu na 40:40. W takim momencie Hiszpan pokazał wielką klasę – najpierw posłał asa, a w kolejnej akcji pomógł mu niewymuszony błąd Janowicza.

18:38 Bardzo dobre wiadomości napływają z Toronto. Agnieszka Radwańska wygrała po tie breaku drugiego seta meczu ze Sloane Stephens i awansowała do ćwierćfinału Rogers Cup! Oby w jej ślady poszedł teraz Jerzyk

3:3 Ani Nadal, ani Janowicz nie dają za wygraną. Jerzyk po zaciętej walce wygrywa swój serwis i znowu remis – 3:3.

2:3 Błyskawiczna odpowiedź Nadala i mamy 2:3. Hiszpan jakby pozazdrościł Jerzykowi takiego zwycięstwa w poprzednim gemie i też nie stracił nawet punktu.

2:2 "Łatwo, szybko i przyjemnie!" Jerzyk wykorzystuje swój atomowy serwis, posyła dwa asy i wygrywa czwartego gema do 0!

1:2 Tym razem Hiszpan bez większych kłopotów wygrywa swoje podanie i ponownie wychodzi na prowadzenie. Teraz czas na Janowicza – nie może dać się przełamać.

1:1 Janowicz zwycięża w swoim gemie serwisowym i mamy 1:1. Wydawało się, że Nadal może przełamać. Na całe szczęście Jerzyk zaliczył dwa asy i nie pozwoił Hiszpanowi za bardzo się rozpędzić.

0:1 Nadal wygrywa pierwszego gema meczu. Jerzyk świetnie rozpoczął od prowadzenia 0:30, miał nawet break pointa, ale Hiszpan odpowiedział asem i doprowadził do równowagi. Dwa punkty z rzędu dały mu zwycięstwo przy własnym podaniu.

18:15 Mecz od serwu rozpoczyna Rafael Nadal

18:13
Szybkie doniesienie z Toronto. Agnieszka Radwańska wygrała pierwszego seta ze Sloane Stephens 6:1, a w drugim przegrywa 3:4 (było już 1:4).

18:13 W boksie Jerzyka dziś Radek Szymanik.

18:10 Witamy! Tenisiści już się rozgrzewają, liczymy na duże emocje. Dla Janowicza to trzynasty mecz z zawodnikiem z Top 10. O jego wczesniejszych meczach ze ścisłą czołówką możecie przeczytać tutaj