Hamburg: Fyrstenberg i Matkowski w finale

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski zagrają w finale turnieju ATP rozgrywanego w Hamburgu. W trwającym blisko półtorej godziny półfinale Polacy pokonali duet Lukas Dlouhy i Martin Klizan.

Polski eksportowy debel w Hamburgu występuje wspólnie po raz pierwszy od czasu kontuzji Matkowskiego. Powrót okazał się nadzwyczaj okazały, bowiem nasi reprezentanci osiągnęli drugi w tym sezonie finał. Tym samym zapewnili sobie utrzymanie w czołowej „10” i zrobili kolejny krok w kierunku występu w mistrzostwach ATP. Fyrstenberg i Matkowski w sobotę wzięli jednocześnie rewanż na czesko-słowackiej parze Dlouhy-Klizan, która wcześniej wyeliminowała inny polski duet Janowicz i Bednarek.

Pierwszy set półfinałowej konfrontacji rozkręcał się z każdym gemem. Jako pierwsi pewien impas przełamali rywale Polaków, którzy w piątym gemie doprowadzili do breaka. Nasz eksportowy debel z decydującym ruchem czekał do ostatniej chwili. Dlouhy i Klizan prowadzili 5:4 i mieli atut w postaci własnego podania. Nie zdeprymowało to Fyrstenberga i Matkowskiego, którzy wygrali trzy gemy z rzędu – w tym dwa serwisowe rywali – i przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę.

W drugim secie sytuacja powtórzyła się, a w dziewiątym gemie czesko-słowacki debel miał już piłkę setową. Polacy zdołali ją obronić, ale „egzekucja” została tylko odłożona w czasie, do kolejnego gema.

O tym, kto dostąpi zaszczytu gry w niedzielnym finale turnieju w Hamburgu, decydował super tie break. Lepiej rozpoczęli go Dlouhy i Klizan, wychodząc na prowadzenie 4-1. „Frytka” i „Matka” odrobili straty i do samego końca kontrolowali sytuację. Od stanu 7-7 polski debel nie stracił już punktu i wygrał 10-7.

W finale Fyrstenberg i Matkowski powalczą o pierwszy w tym sezonie triumf w turnieju ATP z rozstawionymi z „dwójką” Alexandrem Peyą i Bruno Soaresem.

Półfinał debla:
M. Matkowski, M. Fyrstenberg (Polska) – L. Dlouhy, M. Klizan (Czechy, Słowacja) 7:5, 4:6, 10-7