Wimbledon: wspaniały występ Kubota!

/ Tomasz Krasoń , źródło: własne, foto: AFP

Łukasz Kubut awansował do czwartej rundy Wimbledonu! 31-letni Polak po świetnym spotkaniu pokonał rozstawionego z numerem 27 Benoit Paire 6:1, 6:3, 6:4. O ćwierćfinał zagra z Adrianem Mannarino.

Sobotni mecz trzeciej rundy Wimbledonu był chyba jednym z najlepszych w karierze w wykonaniu Łukasza Kubota. 31-letni lubinianin zaczął mecz jak natchniony, a świetny serwis i return otwierały mu drogę do siatki, czyli miejsca, w którym na korcie czuje się najpewniej. Ofensywny tenis Polaka, tak kochany przez londyńskich kibiców, okazał się doskonałą receptą na Benoit Paire. Francuz długimi momentami pozostawał bezradny wobec kreatywnej postawy Polaka i przeważnie ograniczał się do roli przebijającego piłkę statysty. Zwycięstwo nad Paire smakuje szczególnie, gdyż Kubot dotychczas już czterokrotnie przegrywał z Francuzem. Tym razem jednak nie pozostawił złudzeń 24-latkowi z Awinion.

Obawy pojawiły się jedynie w drugiej części trzeciego seta. Pierwsza dawka obaw powstała po tym, jak Kubot po raz pierwszy w meczu stracił podanie. Na szczęście odpowiedział szybkim rebreakiem, a po chwili… poprosił o pomoc medyczną. Skarżący się na uraz uda Polak nie zatrzymał się w drodze czwartej rundy. Świetnie spisał się w końcówce i po 1 godzinie i 54 minutach gry awansował do czwartej rundy. Wyrównał tym samym swój najlepszy wynik w Wielkim Szlemie, który osiągnał 2 lata temu, również w Londynie.

Tym razem Kubot może jednak dojść krok dalej. Jego rywalem w walce o ćwierćfinał będzie Adrian Mannarino, notowany na 111. miejscu 25-letni Francuz. W drodze do czwartej rundy, podobnie jak Kubot, ne stracił on seta, ale jego najgroźniejszy rywal, John Isner, poddał mecz po dwóch gemach.

Awans do najlepszej szesnastki Wimbledonu oznacza, że 31-letni zapewni sobie powrót do czołowej setki rankingu ATP. Gwarantowane ma już miejsce w okolicach 90., a zwycięstwo nad Mannarino dałoby mu szanse na awans w okolico 60. pozycji.

ZAPIS RELACJI NA ŻYWO

6:4 Gem, set, mecz – Kubot!!! Wielkie brawa dla Polaka, który właśnie tańczy kankana na korcie numer 18! Świetny mecz w wykonaniu Łukasza.

Jest meczbol dla Kubota!

5:4 Bardzo ważny gem trafia na konto Kubota. Po polaku nie widać problemów zdrowotnych i gra tak, jak przez całe spotkanie – odważnie i ofensywnie.

14:29 Wznawiamy grę. Oby tylko problemy zdrowotne nie przeszkodziły Łukaszowi w dokończeniu spotkania.

Polak właśnie korzysta z pomocy medycznej. Zabiegowi poddawana jest lewa noga Kubota. Trudno stwierdzić, co dokładnie boli Polaka. Udo? Pachwina?

Łukasz Kubot poprosił o interwencję fizjoterapeuty. Problem chyba tkwi w pachwinie. Obawy może wzbudzać fakt, że cała sytuacja ma miejsce w trakcie gema, przy stanie 0-15.

4:4 I jest przełamanie powrotne! Paire jak mógł pomagał Łukaszowi – nie trafiał pierwszym podaniem i w końcówce gubił się przy slajsowanych zagraniach Polaka. Najważniejsze, że Kubot odrabia straty!

3:4 Niestety Kubot po raz pierwszy w meczu traci podanie. Z uporem maniaka Polaka chodził w tym gemie do siatki, ale przy 30-40 nieznacznie wyrzucił bekhendowy wolej. Oby tylko to nie był punkt zwrotny tego meczu…

3:3 Dwa asy serwisowe Francuza zamykają szóstego gema. A set wkracza powoli w decydującą fazę.

3:2 Kubot naprawdę gra dzisiaj świetnie. W tym gemie zaskoczył Paire świetnym forhendem po krosie, a na koniec zaserwował asa.

2:2 Przy podaniu Paire było 15-30, ale tym razem to Francuz potrafił zrobić użytek ze swojego podania.

Łukasz Kubot w trakcie meczu z Benoit Paire. Okolice siatki są często odwiedzane przez Polaka – wygrał przy niej 21 z 31 akcji (68 procent skuteczności).

""

2:1 Znany już na scenariusz. Było 0-30, po czym Polak zdobył cztery kolejne punkty. W ostatniej akcji pomogła nieco siatka, ale Kubot przeprosił. Nie wiadomo, czy zdolny do tego byłby Paire. Francuz coraz częściej zgłasza różnego rodzaju pretensje.

Oficjalne statystyki meczowe pokazują po stronie Kubota 17 kończących uderzeń oraz 11 niewymuszonych błędów. W przypadku Paire bilans jest remisowy 17-17.

1:1 Gem serwisowy Francuza trwał znacznie krócej. Ale oczywiście o niczym to nie świadczy. Trzecia partia dopiero się rozkręca.

1:0 Początek trzeciego seta bardzo trudny, ale Kubot utrzymuje podanie w pierwszym gemie trzeciej partii.

Łukasz Kubot właśnie zaczyna trzeciego seta, a my zadajemy drugie pytanie konkursowe (z którego szczegółami można się zapoznać tutaj). Do wygrania m.in. lodówka firmy Amica! A pytanie konkursowe brzmi:

W którym roku Jadwiga Jędrzejowska osiągnęła finał Wimbledonu w grze pojedynczej i z kim grała wówczas w meczu decydującym o tytule?

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres konkurs@tenisklub.pl, w temacie wpisując "Wimbledon w inteligentnym stylu".

13:46 Łukasz Kubot wciąż gra znakomicie i prowadzi już 2-0 w setach z rozstawionym z numerem 27 Benoit Paire. Zaliczka jest naprawdę solidna. A jeśli Polak wciąż będzie grał tak jak dotychczas, to mecz ten nie powinien trwać już zbyt długo.

6:3 Łukasz nie czekał na zakończenie seta do swojego gema serwisowego! Dzięki naprawdę świetnym returnom (chyba kluczowe zagranie w dzisiejszym meczu) wypracował piłkę setową. A przy niej Paire popełnił podwójny błąd serwisowy, po czym… cisnął rakietą o kort, w starciu z którym była ona tak samo bezradna jak Francuz w meczu z Polakiem.

5:3 Znów było groźnie, ale od stanu 0-30 Kubot wygrał cztery kolejne akcje. Już tylko jeden gem dzieli Polaka od zwycięstwa w drugiej partii. A prowadzenie 2-0 w setach byłoby naprawdę solidną zaliczką.

4:3 Paire tym razem utrzymuje serwis, ale szczerze mówiąc najważniejszym dla Kubota zadaniem na drugą część seta, jest wygrywanie gemów przy swoim podaniu.

4:2 Problemy właśnie nadeszły, ale Kubot się z nimi uporał, broniąc oba break pointy. Na koniec pomógł nieco Paire, gdyż wyrzucił odegranie skrótu w aut.

3:2 Break dla Kubota! Dobry początek Paire, a następnie cała seria prostych błędów Francuza. Teraz Łukasz musi być odpowiednio skoncentrowany przy własnym podaniu.

2:2 Zdecydowanie najdłuższy gem meczu. Na szczęście zakończony sukcesem Polaka, na szczęście obyło się bez break pointów. Kubot dalej świetnie przy siatce, ale Paire zaczyna coraz lepiej returnować.

1:2 Paire bez straty punktu wygrywa swoje podanie.

1:1 Gem pewnie wygrany przez Kubota. Zresztą trudno się dziwić. Po pierwszym podaniu zdobył 86 procent punktów, a po drugim 80.

0:1 Pierwszy gem trafia na konto Francuza, ale po polaku widać, że jest nakręcony. Zdobył w gemie tylko jeden punkt, ale za to po świetnej akcji. Głęboki return – dojście do siatki- krótki bekhendowy wolej. Majstersztyk.

13:05 Pierwszy set wygrany przez Łukasza Kubota 6:1. Oby tak dalej!

6:1 Set dla Kubota! W ciągu zaledwie 21 minut! Polak gra wspaniale, niczym najwięksi mistrzowie wimbledońskiej trawy. Ostatni punkt wywalczył po akcji serve&volley. Bez ryzyka, mając pełną kontrolę.

5:1 Aż miło patrzeć na to, co się dzieje na korcie numer 18. Wymarzony początek Kubota. Znakomite returny naszego tenisisty i drugie przełamanie! Pierwszy set już naprawdę blisko!

4:1 W piątym gemie dobiegając do woleja zagranego przez Polaka Paire się poślizgnął i wyłożył się na korcie. Na szczęście nic mu się nie stało i może normalnie kontynuować grę. Natomiast Kubot kontynuuje serię wspaniałych zagrań. Serwis i return Polaka jak na razie na bardzo wysokim poziomie. A przecież o to chodzi na lonyńskiej trawie.

3:1 Brawo Kubot – jest przełamanie! Było 0-40, kiedy Paire się obudził zagrał świetną akcję z głębi kortu, a następnie dwukrotnie popisał się świetnym serwisem. Na szczęście później Polak zrobił użytek ze swojej najmocniejszej broni – returnu. Gema zakończył ładną akcję przy siatce.

2:1 Gem na sucho dla Kubota. Polak na razie gra bardzo dobrze. Ale oczywiście prawdziwa walka się jeszcze nie rozpoczęła.

1:1 Paire również bez problemów utrzymuje podanie.

1:0 Kubot wygrywa swoje podanie. Oby tak pewnie serwował przez całe spotkanie.

Kubot walczy o wyrównanie swojego najlepszego wyniku w Wimbledonie (a zarazem w ogólnie w Wielkim Szlemie). Zwycięstwo dałoby mu awans do najlepszej szesnastki imprezy, tak jak w 2011 roku. Paire natomiast nigdy nie przekroczył trzeciej rundy londyńskiego turnieju. Przed rokiem przegrał w niej z Brianem Bakerem.

12:43 Rozgrzewka właśnie się zakończyła i już za moment Kubot rozpocznie mecz swoim podaniem.

Dla Kubota będzie to dopiero drugi mecz w tegorocznym Wimbledonie. W pierwszej rundzie Kubot pokonał 6:1, 7:5, 6:2 Igora Andriejewa, a w drugiej otrzymał walkower od Steve’a Darcisa. Pogromca Rafaela Nadala wycofał się z turnieju z powodu kontuzji ramienia. Natomiast rozstawiony z numerem 25 Paire rozegrał już dwa spotkania, tracąc w nich łącznie jednego seta. W pierwszej rundzie wygrał 6:4, 4:6, 6:3, 6:1 z Adrianem Ungurem, a w drugiej 6:4, 7:5, 6:4 ze Stephane Robert.

Kubot i Paire spotykali się dotychczas czterokrotnie. Niestety za każdym razem lepszy był 24-letni Francuz. Paire triumfował w poprzednim roku na trawie w 's-Hertogenbosch oraz w hali w Bazylei, a w tym sezonie był lepszy w Indian Wells i Roland Garros. W Paryżu Kubot przegrał 6:7(2), 2:6, 4:6 w drugiej rundzie. Teraz nadarza się więc znakomita okazja do rewanżu.

12:39 Na korice trwa rozgrzewka. My w tym czasie przypomnijmy sobie kilka szczegółów dotyczących rywalizacji Polaka z Francuzem.

12:35 Dziś pogoda w Londynie dobra, co oznacza, że za chwilę rozpocznie się mecz Łukasza Kubota z Benoit Paire.