Wimbledon: niewykorzystana szansa Uli Radwańskiej

/ Tomasz Krasoń , źródło: własne, foto: AFP

Urszula Radwańska zakończyła swój udział w Wimbledonie. Przegrała 6:4, 3:6, 4:6 z Alison Riske, co oznacza, że druga runda turnieju wielkoszlemowego wciąż pozostaje dla Polki barierą nie do pokonania.

Ula Radwańska po raz siódmy w karierze rozgrywała mecz drugiej rundy turnieju wielkoszlemowego. I niestety po raz kolejny poniosła w nim porażkę. Na dodatek, podobnie jak kilka tygodni temu w Paryżu, musiała uznać wyższość rywalki notowanej w drugiej setce rankingu WTA. Pogromczynią Polki została klasyfikowana na 126. pozycji Alison Riske. 22-letnia Amerykanka wprawdzie specjalizuje się w grze na kortach trawiastych, ale przed tegoroczonym Wimbledonem (do którego dostała dziką kartę) nie wygrała ani jednego meczu w Wielkim Szlemie.

Jak to często bywa w meczach Uli Radwańskiej, duże znaczenie odegrało nastawienie. W końcówce spotkania 22-letnia krakowianka wyglądała na strasznie spiętą, niepewną swoich umiejętności. To dziwi, szczególnie, że po tym, jak uzyskała przełamanie na 3:2 w trzecim secie, wydawało się, że łapie rytm. W końcówce to jednak Riske okazała się bardziej odporna i choć przy dwóch pierwszych meczbolach popełniła łatwe błędy, to przy trzeczim wzorowo wytrzymała długą wymianę.

W trzeciej rundzie Riske spotka się z Kaią Kanepi, która wyeliminowała rozstawioną z "siódemką" Angelique Kerber. Ula Radwańska za występ w Wimbledonie otrzyma 100 punktów rankingowych, co i tak jest poprawą wyniku sprzed roku, kiedy to odpadła w pierwszej rundzie.

ZAPIS RELACJI NA ŻYWO:

4:6 Niestety długa wymiana zakończyła się błędem Polki. To koniec turnieju dla Uli Radwańskiej.

Ula w ataku wpadła na piłkę, przez co dała Riske szansę na kontrę. Amerykanka ją wykorzystała i ma trzeciego meczbola.

Bardzo słaby drugi serwis Polki, ale Riske wyrzuca bekhendowy return. Szósta równowaga.

Riske odgrywa skrót po taśmie. Ula zastygła w miejscu. Drugi meczbol dla Amerykanki.

Piąta równowaga w gemie.

Bardzo zacięty gem serwisowy Polki. Radwańska obroniła już jedną piłkę meczową.

4:5 Długi, wymęczony gem dla Riske. Ula miała dwa break pointy, ale przy 30-40 do rywalki uśmiechnęło się szczęście – punkt przyniosło jej zagranie po taśmie. Polka oczywiście nie mogła sie pogodzić z takim zbiegiem okoliczności.

4:4 Radwańska utrzymuje podanie i doprowadza do wyrównania. Teraz czekają nas bardzo ważne piłki.

3:4 I znów się sypie tenis Radwańskiej. Cała masa oddanych za darmo punktów i przede wszystkim negatywne emocje wypisane na twarzy Polki. A szkoda, bo przełamując Riske w piątym gemie, grała naprawdę znakomicie.

3:3 Niestety Radwańska nie zdołała utrzymać podania. Prowadziła 30-0, ale przegrała cztery kolejne akcje. W kluczowym momencie, przy 30-30, Riske wyczuła kierunek bekhendowego ataku Polki i skutecznie ją minęła.

3:2 Świetna postawa Uli! Ambitna postawa w obronie, świetne kontry i bekhend, który zaczyna siać spustoszenie po drugiej stronie siatki. Gema Radwańska zakończyła świetnym krosem. I ma przewagę przełamania.

2:2 Długi gem dla Radwańskiej. Polka była w nim zdecydowanie bardziej regularna, pokazała też kilka świetnych zagrań z końcowej linii, głównie z bekhendu. Zadanie Uli nieco utrudniła błędna decyzja sędziego liniowego – główny arbiter zarządził powtórkę punktu, ale przewagi sytuacyjnej Radwańskiej nikt nie oddał,

1:2 Riske naprawdę jest trudną rywalką. W tym gemie dwukrotnie wygrała długie wymiany, a do tego dołożyła całkiem niezły serwis.

1:1 Jest gem dla Radwańskiej. Ula prowadziła 40-0, ale od tego stanu Riske dwukrotnie zaskoczyła ją z linii końcowej. Na szczęście w kolejnej akcji Amerykanka pomogła Polce i zagrała w siatkę.

0:1 Niestety trzeciego seta Ula Radwańska nie rozpoczęła najlepiej. Przy podaniu Riske nie zdołała zdobyć punktu. Miejmy nadzieję, że Polka znajdzie rytm.

16:17 Właśnie zaczęła się trzecia partia.

16:13 Riske skorzystała z przerwy toaletowej. W naszej relacji również zrobimy krótką przerwę. Wracamy do Was za ok. 10 minut!

16:12 W drugim secie Ula odnotowała zaledwie 5 winnerów, przy 7 niewymuszonych błędach. Polka jest zdecydowanie zbyt pasywna na korcie

3:6 Krótka przerwa fatalnie podziałała na Polkę, która zaczęła od podwójnego błędu. Ula przegrywa gema do 15, kończąc seta zepsutym zagraniem z bekhendu.

16:07 Na korcie centralnym zasuwany jest dach, ale tenisistki wracają do gry!

UWAGA! Deszcz w Londynie! Gra przerwana (na razie tenisistki zostały na korcie)!

3:5 Riske skutecznie pilnuje swoje podania, wygrywając do 30, a kończąc wygrywającym podaniem.

16:02 Na korcie numer pięć rozpoczyna się mecz drugiej rundy debla pomiędzy Tomaszem Bednarkiem i Mateuszem Kowalczykiem a Ivanem Dodigem oraz Marcelo Melo.

3:4 Krakowianka utrzymuje swój serwis, wygrywając przy 40-30 długo (kto wie czy nie najdłuższą w meczu) wymianę z głębi kortu. Wciąż jednak Ula gra trochę zbyt pasywnie.

15:58 Na korcie centralnym są już Jerzy Janowicz i Nicolas Almagro. My rozpoczniemy relację tekstową z tego meczu za ok. 20 minut.

2:4 Od 15-30 Riske w dobrym stylu wygrała trzy kolejne punkty, kończąc gema akcją przy siatce. Radwańska zaczyna prowadzić intensywne dyskusje z samą sobą.

2:3 Ważny gem. Ula wygrywa swoje podanie do 15, dwie ostatnie piłki rozstrzygając serwisem.

1:3 Tenisowej huśtawki ciąg dalszy. Przy 30-40 wspaniałym stop wolejem Riske wybroniła break point. Przy równowadze kolejny skuteczny wypad Amerykanki do siatki. Na koniec wygrywający serwis. Ula jest zdecydowanie zbyt pasywna w tym fragmencie meczu.

1:2 Najdłuższy z dotychczasowych gemów. Ula nie wykorzystała w nim czterech piłek na gema (w tym dwóch przy od 40-15) i została przełamana. Obie tenisistki grają mocno nierówno.

1:1 Precyzyjna gra Amerykanki w tym gemie (wygranym do 15), zakończonym wygrywającym serwisem.

15:32 Laura Robson wygrała z Marianą Duque Marino 6:4, 6:1. Teraz na korcie centralnym zagrają Jerzy Janowicz oraz Nicolas Almagro!

1:0 Ula na fali! Polka wygrywa podanie do 15. Szczególnie przy jednej akcji wprowadziła kibiców w zachwyt, kończąc ją idealnym stop wolejem. Ostatnią piłkę w gemie Polka także zakończyła udanie przy siatce.

To może przypomnijmy nasze pierwsze pytanie konkursowe

Kto był ostatnim mistrzem Wimbledonu z Wielkiej Brytanii w singlu mężczyzn i w którym roku sięgnął po to trofeum?

6:4 Świetna gra Uli i jest pierwszy set. Riske przy swoim podaniu nie wygrała nawet piłki, a przy ostatniej piłce wyrzuciła zagranie z bekhendu w aut.

5:4 Bardzo dobra gra Riske i zdecydowanie zbyt zachowawcza Uli. Polka przy 0-40 jeszcze się wybroniła, ale przy drugim break pointcie Riske zagrała świetny return w linię. Równo pół godziny gry za nami.

5:3 Tym razem szybki gem Riske (do 15), po tym jak Ula odnotowała szereg błędów.

15:16 W rozpoczętym wczoraj, a kończonym dzisiaj mecz Grega Żemlją wygrał z Grigorem Dimitrowem 3:6, 7:6(4), 3:6, 6:4, 11:9. Utalentowany Bułgar dołączył do długiej listy tenisistów, którzy odnotowali wywrotki na korcie.

5:2 Pewny gem serwisowy Uli, wygrany na sucho. Warto odnotować pierwszy as w meczu Polki, a na koniec udany wypad do siatki (Riske przy próbie minięcia zagrała w aut).

4:2 Trzeci kolejny gem dla Polki! Przy 15-30 Ula zagrała wspaniały lob wprost w końcową linię. Pierwszy break point Riske wybronił ofensywną akcją (ponownie drajw wolej z bekhendu), ale następnie przegrała wymianę z głębi kortu (minimalnie przestrzelony odwrotny kros bekhendowy).

3:2 Nie było wiele efektownego tenisa w tym gemie, ale najważniejsze, że wygrywa go Ula (do 30). Polka na razie skoncentrowana głównie na grze z głębi kortu i oczekiwaniu tego co zrobi rywalka.

2:2 Strata przełamania odrobiona. Ula popisała się w tym gemie ładną akcją przy siatce Przy 15-40 Ula wyrzuciła zagranie z forhendu w aut, ale przy drugim break pointcie błąd przy siatce popełniła Amerykanka.

15:00 Na korcie centralnym Laura Robson wygrała z Marianą Duque Marino pierwszego seta 6:4. Po tym spotkaniu na kort centralny wyjdą Jerzy Janowicz oraz Nicolas Almagro.

1:2 Dwa błędy z głębi kortu Uli, a przy 15-40 wygrywający return Riske.

1:1 Sporo błędów za obu stron na początku. Riske wygrywa gema do 30, przy ostatnie piłce popisując się drajw wolejem z bekhendu.

1:0 Od 0-30 Ula wygrała cztery kolejne punkty, kończąc gema ładnym odwrotnym krosem z forhendu.

14:51 Mecz od serwisu zaczyna Polka.

14:47 Ula Radwańska walczy o pierwszy w karierze awans do trzeciej rundy turnieju wielkoszlemowego. Zwyciężczyni tego meczu zagra następnie z Angelique Keber lub Kaią Kanepi.

14:45 Była chwila dyskusji z supervisorem, ale jest decyzja, że zaczynamy rozgrzewkę.

14:42 Niestety zaczynają pojawiać się parasole na trybunach…

14:40 Ula w dobrym nastroju, w pogadance z sędzią tego meczu:

""

14:39 Polka i Amerykanka są już na korcie! Wkrótce rozpocznie się rozgrzewka.

14:34 Tenisistek nie ma jeszcze na korcie, więc może jest to dobry moment, by zadać pierwsze pytanie konkursowe (więcej temat konkursu możecie przeczytać tutaj). Przypomnijmy, że do wygrania jest m.in. lodówka marki Amica! Pytanie brzmi:

Odpowiedzi proszę przesyłać na adres konkurs@tenisklub.pl, w tytule wpisując "Wimbledon w inteligentnym stylu".

14:29 Alison Riske sklasyfikowana jest na 126. miejscu rankingu, a w turnieju gra dzięki dzikiej karcie. 23-letnia Amerykanka po raz trzeci gra w Wimbledonie, a po raz pierwszy w drugiej rundzie. W pierwszym meczu Riske prowadziła z Rominą Oprandi 6:7(5), 7:5, 3:1, gdy Szwajcarka skreczowała.

14:25 Niebo wciąż jest zachmurzone i niestety jest ryzyko kolejnych przelotnych opadów.

14:16 Deszcz nareszcie ustąpił. Nie ma już plandeki na korcie, przygotowywana jest siatka. Wkrótce powinny pojawić się tenisistki!

""

12:36 Doniesienia pogodowe z Londynu nie są korzystne. Pada. I w najbliższym czasie raczej nie przestanie.

Mecz Uli Radwańskiej z Alison Riske miał się początkowo odbyć w czwartkowy wieczór, ale z powodu opadów deszczu został przełożony na piątek. Miejmy nadzieję, że dziś lonyńska aura nie sprawi już tenisistkom i kibicom podobnego psikusa.