Grado: Piter bez tytułu

/ Tomasz Krasoń , źródło: itftennis.com/własne, foto: PZT

Nie udało się Katarzynie Piter sięgnąć po tytuł we włoskim Grado. Polska kwalifikantka po bardzo długim spotkaniu przegrała w finale z najwyżej rozstawioną Yvonne Meusburger, 2:6, 7:6(2), 3:6.

W finale Piter została postawiona przed trudnym zadaniem. Jej rywalką była bowiem notowana na 115. miejscu w rankingu WTA Yvonne Meusburger. Doświadczona, 29-letnia Austriaczka w swojej karierze plasowała się już w pierwszej setce, a do finału w Grado awansowała pewnie, nie tracąc po drodze ani jednego seta.

Początkowa faza finału nie była w wykonaniu Polki najlepsza. Piter nie radziła sobie z bardziej doświadczoną rywalką i przegrała seta otwarcia 2:6. W drugiej odsłonie gra stała się już bardziej zacięta. Meusburger dwukrotnie serwowała po zwycięstwo w meczu, przy stanie 5:4 i 6:5, ale w obu przypadkach 22-letnia poznanianka przełamywała jej podanie i ostatecznie doprowadziła do tie breaka. Decydującą rozgrywkę Polka wygrała zdecydowania i poszła za ciosem na początku trzeciej odsłony. Jednak Meusburger opanowała sytuację na korcie i powstrzymała zapędy Piter. Austriaczka okazała się lepsza w trzeciej odsłonie o jednego breaka i triumfowała 6:3.

Piter i tak ma prawo być zadowolona z występu w Grado. W turnieju z pulą nagród 25 tysięcy dolarów pokonała aż sześć rywalek (zaczynała od eliminacji), wygrywając m.in. z takimi zawodniczkami jak Yurika Sema, Anna Floris czy Alberta Brianti. Polka zdobyła we Włoszech 35 punktów do rankingu WTA, dzięki czemu awansuje do trzeciej setki klasyfikacji singlistek. Ponadto nasza tenisistka zapewniła sobie prawo startu w turnieju w Bresci. Początkowo miała w nim wystartować w eliminacjach, ale w Grado zapracowała na specjalną przepustkę do kolejnej imprezy.