Krzysztof Suski nowym prezesem PZT

/ Michał Jaśniewicz , źródło: Informacja prasowa, foto: PZT

W sobotę, 25 maja, w Warszawie odbyło się Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zgromadzenie Delegatów PZT. Wyłoniono nowe władze na kolejną 4-letnią kadencję. Prezesem PZT został Krzysztof Suski. 50-letni biznesmen z Warszawy (35. miejsce na liście najbogatszych Polaków 2012 wg tygodnika „Wprost”) posiada majątek szacowany na 650 mln zł. Od 2007 roku jest prezesem zarządu spółki Euro Holding, w której wcześniej był szefem rady nadzorczej. Działa w sektorze nieruchomości, elektroniki, energetyki oraz telekomunikacji i nowych technologii.

W wyborach, po raz pierwszy od niepamiętnych czasów, wystartował więcej niż jeden kandydat. Krzysztof Suski zdecydowanie (73:13) pokonał bankowca (prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości), 51-letniego Macieja Stańczuka. Blisko setka delegatów z 16 okręgów opowiedziała się za bardziej konkretną i spójniejszą propozycją funkcjonowania związku.

W wystąpieniu programowym, jeszcze jako kandydat, późniejszy prezes naszkicował 5 głównych kierunków:
1. upowszechnianie tenisa (zwłaszcza dalszy rozwój w Polsce ITF-owskich programów szkolenia dzieci Tenis 10 i dorosłych Tenis Xpress oraz rozgrywek amatorskich „atp”)
2. sport wyczynowy (m.in. odtworzenie Teamu PZT; obie reprezentacje w Grupach Światowych Pucharów Federacji i Davisa; system wsparcia dla klubów szkolących najlepszych zawodników; organizacja i dofinansowanie regionalnych ośrodków szkolenia)
3. inwestycje (wdrożenie programu budowy lekkich hal; stworzenie Narodowego Centrum Tenisowego)
4. marketing i komunikacja (działanie w tym zakresie w oparciu o strategię, opracowaną przez branżową firmę; współpraca-patronat z ogólnopolskimi: gazetą, portalem internetowym i stacją telewizyjną; poprawa współpracy i komunikacji z „terenem” – klubami i WZT)
5. zarządzanie i finanse (źródła finansowania: sponsoring strategiczny, środki z MSiT, środki własne; transparentność finansów związku – szczegóły dostępne dla każdego poprzez stronę www; powołanie 4 koordynatorów regionalnych, którzy pracowaliby poza centralą; weryfikowanie co 6 miesięcy skuteczności działań i przydatności członków Zarządu; powołanie Rady Ekspertów)

Jestem osobą przedsiębiorczą, optymistyczną i dobrze zorganizowaną. Chciałbym, żeby Polski Związek Tenisowy funkcjonował właśnie w ten sposób. Od dawna działam w biznesie i uznałem, że chcę się podzielić tym, co wypracowałem. Dlatego deklaruję dofinansowanie działalności PZT kwotą miliona złotych rocznie – powiedział Suski.

Nowy prezes chce, aby jego prywatne pieniądze wsparły finansowanie wspomnianych programów Tenis 10 i Tennis Xpress, organizację 4 regionalnych ośrodków szkoleniowych oraz umowy stypendialne dla utalentowanych juniorów. Obecnie budżet PZT mieści się w kwocie między 5 a 6 mln zł; ok. 75 procent pochodzi z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz funduszu Totalizatora Sportowego. Po zakończeniu w 2010 r. dekady współpracy z firmą Prokom związek nie ma sponsora strategicznego. – Nie ukrywam, że pewne rozmowy prowadziłem już od momentu kiedy zdecydowałem się kandydować. Moim zdaniem jest szansa na pozyskanie dużych partnerów – stwierdził nowy prezes.

Wyłoniony został także nowy Zarząd PZT, do którego weszło 3 działaczy z poprzedniego: Jacek Muzolf (Wielkopolskie, dotychczasowy prezes PZT; 66 głosów za / 7 przeciw), Magdalena Rejniak-Romer (66/7) i Piotr Szkiełkowski (oboje Mazowieckie; 71/2) oraz 5 nowych: Bartłomiej Białaszczyk (Pomorskie; 66/7), Stanisław Churas (Śląskie; 69/4), Michał Domański (Dolnośląskie; 71/2), Jerzy Janowicz senior (Łódzkie; 65/8) i Janusz Wójcik (Mazowieckie; 70/3).

W skład Komisji Rewizyjnej PZT na lata 2013–17 wchodzić będzie 5 osób: Jerzy Hertel (64/8), Krzysztof Jordan (70/2), Krzysztof Kozioł (71/1), Dariusz Łukaszewski (70/2), Regina Sokołowska (70/2).