Katowice: Goerges poza turniejem

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Udział w turnieju w Katowicach już na pierwszej rundzie zakończyły Julia Goerges (nr 4) i Alize Cornet (nr 5). Dalej gra natomiast Shahar Peer – szczęśliwa przegrana z eliminacji po ponad 3 godziny gry pokonała Cwetanę Pironkową.

Mecz z Peer z Pironkową wypełnił praktycznie całe popołudnie w katowickiej hali. Po pierwszym, wygranym przez Bułgarkę 7:5 secie, publiczność zaczęła wyraźnie sprzyjać półfinalistce Wimbledonu z 2010 roku. Wszyscy czekali bowiem na Agnieszkę Radwańską. Polka miała się pojawić na korcie centralnym po zakończeniu spotkania Peer z Pironkową. A Izraelka i Bułgarka jak na złość polskiej publiczności, rozegrały zdecydowanie najdłuższy mecz turnieju. Druga odsłona zakończyła się tie breakiem, w którym Peer triumfowała 7-4. Ten sam scenariusz powtórzył się w trzeciej partii. Izraelka, która do turnieju głównego awansowała po rezygnacji z gry Magdaleny Rybarikovej, awansowała do drugiej rundy po 3 godzinach i 1 minucie gry.

Z turniejem pożegnały się również dwie rozstawione tenisistki. Julia Goerges była jedną z największych gwiazd turnieju, a wielu upatrywało w niej głównej przeszkody Petry Kvitovej na drodze do finału. Urodziwa Niemka potknęła się jednak już w pierwszej rundzie w meczu z Jill Craybas. Bardziej od rutynowanej Amerykanki przeszkodziła jej kontuzja – Goerges skreczowała w trzecim secie przy stanie 4:1 dla Craybas.

Porażka Goerges była wieczorną niespodzianką – Niemka żegnała się z turniejem po godzinie 23. Natomiast Alize Cornet, która w poniedziałek była gwiazdą strefy kibica, odpadła z samego rana. W pierwszym meczu dnia urwała tylko cztery gemy Annie Schmiedlovej.

W środę rozegrane zostaną trzy pozostałe mecze pierwszej rundy (z udziałem Kvitovej, Vinci i Lisicki), a także rozpoczną się zmagania drugiej fazy turnieju. Do ćwierćfinału awansują zwyciężczynie spotkań Petry Martić z Anną Schmiedlovą, Lourdes Dominguez Lino z Anniką Beck, Marii Eleny Camerin z Klarą Zakopalovą oraz Kai Kanepi z Karoliną Pliskovą.

Kaia Kanepi (Estonia, 6) – Sandra Zaniewska (Polska) 6:1, 6:1
Jill Craybas (USA, Q) – Julia Goerges (Niemcy, 4) 6:7(5), 6:3, 4:1 i krecz
Anna Schmiedlova (Słowacja) – Alize Cornet (Francja, 5) 6:3, 6:0
Irina Camelia-Begu (Rumunia) – Mathilde Johansson (Francja) 5:7, 7:6(5), 6:1
Shahar Peer (Izrael, LL) – Cwetana Pironkowa (Bułgaria) 5:7, 7:6(4), 7:6(4)
Mandy Minella (Luksemburg) – Wiesna Dolonc (Serbia) 3:6, 7:6(4), 6:2
Kiki Bertens (Holandia) – Lara Arruabarrena-Vecino (Hiszpania) 6:1, 6:1
Maria Elena Camerin (Włochy) – Jana Cepelova (Słowacja) 7:6(2), 6:3

Pierwsza runda debla:
K. Pliskova, K. Pliskova (Czechy) – A.-L. Groenefeld, J. Husarova (Niemcy, Słowacja, 1) 7:6(3), 2:6, 10-4
R. Voracova, K. Zakopalova (Czechy, 4) – A. Cadantu, S. Klemenschits (Rumunia, Austria) 6:4, 5:7, 10-4