Puchar Davisa: historyczny sukces Polaków, Janowicz bohaterem!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: Korespondencja z Zielonej Góry, foto: Adam Nurkiewicz/ Mediasport

Polscy tenisiści po raz pierwszy w historii zagrają w barażach o Grupę Światową Pucharu Davisa! Pozycję prawdziwego lidera potwierdził Jerzy Janowicz, który pomimo problemów zdrowotnych, zdołał pokonać Ruana Roelofse 4:6, 6:3, 6:1, 6:1.

Pierwsze zaskoczenie miało miejsce jeszcze przed rozpoczęciem meczu. Pierwszą rakietę RPA Rika de Voesta zastąpił 515. w rankingu Ruan Roelofse. Lider drużyny gości miał problemy z plecami.

Niestety z problemami zdrowotnymi na spotkanie wyszedł również Jerzy Janowicz, któremu od kilku dni dokucza silne przeziębienie. Wyraźnie było można to odczuć na korcie. Łodzianin miał problemy z oddychaniem, wolniej niż zazwyczaj poruszał się i głównie ratował go serwis. Ratował do czasu, gdyż w dziewiątym gemie został przełamany, a po zmianie stron Roelofse pewnie przypieczętował zwycięstwo swoim serwisem.

Pomimo tych wszystkich problemów niezwykle gorąco dopingowany Janowicz zdołał się pozbierać, skutecznie bronił w drugim secie własnego podania, a w szóstym gemie wywalczył przełamanie. Partię lider polskiej ekipy zakończył asem!

Taki obrót spraw, a także nieustanny doping publiczności (nie zabrakło również meksykańskiej fali, do której przyłączył się nawet Janowicz!), dodał naszemu reprezentantowi skrzydeł, popisał się on kilkoma perfekcyjnymi skrótami, a po wygranych wymianach zaczął reagować bardziej energicznie. Z drugiej strony Roelofse zaczął popełniać zdecydowanie więcej błędów, w efekcie czego trzykrotnie w secie stracił swój serwis i przegrał 1:6.

W czwartym secie scenariusz był praktycznie identyczny co w trzecim. Tym razem tenisista z RPA dwukrotnie stracił serwis, ale w ostatecznym rozrachunku także zapisał na swoje konto tylko jednego gema. Janowicz zakończył spotkanie wygrywając na sucho swoje podanie, kończąc asem z drugiego podania!

Po meczu Janowicz w emocjonalny sposób zwrócił się do publiczności, mówić, iż to biało-czerwona energia dodała mu sił!

Końcowy wynik meczu 3-1, gdyż kapitanowie obu drużyn zadecydowali, iż piąte spotkanie nie będzie rozgrywane.

Polska – RPA 3-1
Jerzy Janowicz – Ruan Roelofse 4:6, 6:3, 6:1, 6:1