Puchar Davisa: bardzo cenne zwycięstwo Polaków!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: Piotr Hawalej / Mediasport

Polska reprezentacja uczyniła znaczący krok w kierunku baraży o Grupę Światową Pucharu Davisa. Wszystko za sprawą Mariusz Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego, którzy dziś w Zielonej Górze pokonali Jeana Andersena i Rika de Voesta 7:5, 7:6(2), 7:5

Jeszcze przed rozpoczęciem meczu wszyscy polscy reprezentanci (oczywiście bez Fyrstenberga i Matkowskiego) na stojąco zaintonowali chóralne „Polska, Polska!”, co znakomicie podchwyciła publiczność w Zielonej Górze. Podobne sytuacje powtarzały się przez cały mecz wielokrotnie.

Początek meczu był bardzo nerwowy dla Polaków, gdyż jako pierwsi stracili swój serwis (dokładnie Fyrstenberg) i przegrywali już 2:4. Od tego momentu nasi debliści wygrali jednak pięć z kolejnych sześciu gemów, a partia zakończyła się podwójnym błędem Andersena.

Drugi set miał jeszcze bardziej zacięty przebieg, gdyż zakończył się dopiero w tie breaku. Polacy zagrali w nim „koncertowo”, wygrali wszystkie punkty przy własnym podaniu i dwa przy serwisie rywali. Rozgrywka zakończyła się asem Marcina Matkowskiego i wynikiem 7-2.

Trzeci set, podobnie jak dwa wcześniejsze, również rozstrzygnął się w końcówce. Przez dziesięć pierwszych gemów obie pary zgodnie utrzymywały własne podanie. W końcu breaka zdołali wywalczyć biało-czerwoni, co wywołało prawdziwą euforię. W ostatnim gemie również nie brakowało nerwowych momentów. Przy serwisie Fyrstenberga i prowadzeniu 40-30 nie wykorzystaliśmy meczbol, ale udało się doprowadzić do drugiej próby, która tym razem zakończyła się wiktorią Polaków.

Jutro o godzinie 12 początek meczu pierwszych rakiet. Jerzy Janowicz zagra z Rikiem de Voestem, a w przypadku zwycięstwa łodzianina nasza reprezentacja zapewni sobie awans do wrześniowych barażów. Jeżeli zwycięstwo odniesie tenisista z RPA wszystko rozstrzygnie się w piątym meczu.

Polska – RPA 2-1
M. Fyrstenberg, M. Matkowski – J. Andersen, R. de Voest 7:5, 7:6(2), 7:5