Puchar Davisa: dramatyczna porażka Kubota

/ Michał Jaśniewicz , źródło: Korespondencja z Zielonej Góry, foto: Adam Nurkiewicz/ Mediasport

To był niezwykle dramatyczny pojedynek, zakończony bez happy end’u dla polskiej reprezentacji. Łukasz Kubot przegrał z Rikiem de Voestem 3:6, 7:6(4), 5:7, 4:6.

Początek spotkania nie zapowiadał kłopotów drugiej polskiej rakiety. Kubot w trzecim gemie wywalczył przełamanie, po tym jak przy break pointcie de Voest odnotował podwójny błąd. Od prowadzenia 2:1 i własnego podania gra naszego tenisisty całkowicie się posypała. Kubot popełniał błąd za błędem, przegrał cztery kolejne gemy i ostatecznie pierwszego seta 4:6.

W drugim secie role się odwróciły, gdyż tym razem to de Voest rozpoczął od przełamania i prowadzenia 2:0, ale ze zwycięstwa w partii cieszył się Polak. Kubot wygrał w tie breaku 7-3, kończąc piorunującym forhendem po linii.

Trzeci set to niesamowita huśtawka nerwów. Kubot stracił serwis w ósmym gemie i de Voest przy swoim podaniu prowadził 5:3 i 40-0, po czym Polak wygrał pięć kolejnych punktów! W dziesiątym gemie nasz tenisista obronił jeszcze setbola przy sowim serwisie, ale w dwunastym ta sztuka mu się już nie powiodła.

Początek czwartej partii nie zapowiadał tak dramatycznych zdarzeń. Kubot w trzecim gemie wywalczył przełamanie i prowadził już 3:1, a publiczność (ze względu na późną porę nieco mniej liczna niż podczas spotkania „Jerzyka”) już zacierała ręce na piątego seta. De Voest zdołał jednak doprowadzić do stanu 3:3, a Kubot utykając podszedł do krzesełek. Okazało się, że niezbędna jest pomoc medyczna, związana z opuszczeniem kortu. Naszemu tenisiści dokuczał ból prawego uda.

Kubot podjął próbę dalszej rywalizacji, ale okazała się ona daremna. Polak wybronił przy 4:5 i 15-40 dwa meczbole, jednak przegrał dwie kolejne piłki, kończąc mecz podwójnym błędem serwisowym.

Tym samym po pierwszym dniu rywalizacji w Zielonej Górze mamy remis i jutrzejsze spotkanie deblowe nabiera ogromnego znaczenia.

Polska – RPA 1-1
Łukasz Kubot – Rik de Voest 3:6, 7:6(4), 5:7, 4:6