Puchar Davisa: Janowicz nie zawiódł

/ Michał Jaśniewicz , źródło: Korespondencja z Zielonej Góry, foto: Adam Nurkiewicz/ Mediasport

Nie było sensacji i przesadnych nerwów w pierwszym spotkaniu Pucharu Davisa w Zielonej Górze. Jerzy Janowicz pewnie wygrał z Jeanem Andersenem 6:4, 6:3, 6:3. W drugim piątkowym meczu Łukasz Kubot zagra z Rikiem de Voestem.

Nim o samym spotkaniu to warto podkreślić, iż kibice w Zielonej Górze dopisali, zarówno jeżeli chodzi frekwencje, jak i atmosferę na trybunach.

788. Andersen zaczął spotkanie naprawdę zmobilizowany i bez wielkiej tremy. Pierwszego gema tenisista z RPA wygrał na sucho. Do stanu 3:3 obaj zawodnicy pilnowali swojego serwisu, aż w końcu do przełamania zdołał doprowadzić Janowicz. Wydawało się, że przesądza to sprawę pierwszego seta, ale niespodziewanie w ósmym gemie zrobiło się 15-40. W tym momencie pomógł serwis, najpierw Polak wygrał punkt pierwszym podaniem, a za moment bezpośrednio drugim. Andersen jeszcze raz w partii zdołał utrzymać swój serwis, ale następnie, już bez problemów, Janowicz przypieczętował zwycięstwo w pierwszej odsłonie

W drugiej partii również mieliśmy sporo zaciętych gemów, ale jednak przewaga Janowicza była bardziej wyraźna. Co prawda Andersen wygrał gem otwarcia przy swoim podaniu, a w drugim miał break point, ale łodzianin zdołał wyjść z opresji, a następnie on sam zdobył przełamanie. Przy stanie 3:5, 0-40 tenisista z RPA zdołał wybronić setbola, jednak drugą okazję nasz tenisista wykorzystał, kwitując ten fakt głośnym „c’mon!”

Już na początku trzeciego seta Janowicz znów musiał bronić break pointy (tym razem dwa), ale poradził sobie z tym znakomicie, grając widowiskowo z głębi kortu. Dalej walka również była zacięta, w końcu łodzianin zdołał zdobyć breaka w ósmym gemie, a po chwili już bez problemów przypieczętował triumf własnym serwisem.

Polska – RPA 1-0
Jerzy Janowicz – Jean Andersen 6:4, 6:3, 6:3