Miami: Kubot w drugiej rundzie

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Łukasz Kubot awansował do drugiej rundy turnieju ATP w Miami. Polak, po trwającym 2 godziny i 16 minut spotkaniu, pokonał 4:6, 6:4, 6:3 Franka Dancevica i teraz spotka się z Samem Querreyem.

Zwycięstwo ze 189. w rankingu ATP Dancevicem nie przyszło Kubotowi łatwo. Nasz tenisista mimo dobrego początku oddał inicjatywę w pierwszej odsłonie i musiał gonić Kanadyjczyka. Wiele zastrzeżeń można mieć do dyspozycji serwisowej Polaka. 30-letni lubinianin popełnił aż 9 podwójnych błędów i dał się przełamać pięciokrotnie. Na szczęście w kluczowych momentach grał lepiej od swojego rywala – zarówno w drugiej i trzeciej odsłonie wychodził ze stanu 0:2.

W drugiej rundzie rywalem Kubota będzie rozstawiony z "siedemnastką" Sam Querrey. Polak ma dobre wspomnienia związane z rywalizacją z rosłym Amerykaninen. 2 lata temu sprawił bowiem sporą niespodziankę, eliminując Querreya w pierwszej rundzie Australian Open.

W Sony Open Tennis w Miami Kubot zapewnił już sobie 13 660 dolarów oraz 25 punktów do rankingu. Poprawi to nieco sytuację sklasyfikowanego na 94. pozycji Polaka, gdyż przed rokiem odpadł z turnieju na Florydzie już po pierwszym meczu. Kubot startuje również w grze podwójnej. Wraz z Janko Tipsareviciem spotkają się w pierwszej rundzie z Colinem Flemingiem i Jonathanem Marrayem.

Przeczytaj zapis naszej relacji NA ŻYWO ze spotkania Łukasza Kubota z Frankiem Dancevicem.

6:3 Gem, set i mecz – Kubot! Polak wypracował piłkę meczową asem serwisowym, a następnie zakończył spotkanie!

5:3 I jest break dla Kubota! Od 30:15 dla Dancevica Polak zdobył trzy kolejne punkty i jest o krok od awansu do drugiej rundy. Teraz wystarczy utrzymać własne podanie. Trzeba jednak pamiętać, że w całym meczu Kubotowi ta sztuka nie udała się aż pięć razy.

4:3 Kubot wygrywa własne podanie, serwując po drodze czwartego asa w meczu. Jesteśmy coraz bliżej ostatecznego rozstrzygnięcia. Idealny moment na przełamanie – do boju Łukasz!

3:3 Ekspresowy gem dla Dancevica i mamy remis w trzeciej partii. Tenisiści grają już ponad dwie godziny.

3:2 Trzeci gem z rzędu dla Kubota. Łukasz zakończył go asem z drugiego podania.

2:2
Tak jest! Kolejny zacięty gem przy podaniu Kanadyjczyka, ale tym razem zwycięsko zakończył go Polak. Przy drugiej okazji (trzeciej w secie) przełamał Dancevica i odrobił stratę breaka.

1:2 Kubot utrzymuje własne podanie, tracąc w gemie dwa punkty. Czy będzie powtórka z drugiego seta i marsz od 0:2 do 5:2?

0:2 Wyrównany gem, ale ostatecznie trafił na konto Dancevica. Kubot nie wykorzystał jednego break pointa. Jest 0:2, dokładnie od takiego samego wyniku rozpoczęła się druga partia. Ale trzeba gonić.

0:1 I niestety również w trzeciej odsłonie Kubot będzie musiał gonić rywala. Polak dał się przełamać już w pierwszym gemie.

W drugim secie obaj tenisiści nie zachwycali przy swoim podaniu, zwłaszcza pierwszym – zarówno Kubot, jak i Dancevic, wygrali po nim zaledwie 50 procent akcji.

6:4 Co nie udało się przy swoim podaniu, udało się w gemie serwisowym rywala! Kubot gładko przełamał Kanadyjczyka i wygrał drugiego seta.

5:4 Niestety nie udało się zakończyć seta. Od początku było nerwowo – 0:30, podwójny błąd przy 30:30 i zmarnowane dwie piłki setowe. Następnie break pointa wykorzystał Dancevic i od naszego tenisisty dzieli go już tylko jeden gem.

5:3 Dancevic utrzymuje pewnie własne podanie, ale teraz celem nadrzędnym dla Kubota jest wygranie gema przy swoim serwisie i zakończenie drugiego seta.

5:2 Wprawdzie Kubot zaczął od podwójnego błędu, ale i tak pewnie utrzymał podanie. Zwycięstwo w secie i wyrównanie stanu meczu coraz bliżej.

4:2 Kubot idzie za ciosem! Jest kolejny break i teraz to nasz tenisista jest na prostej drodze do triumfu w drugiej odsłonie.

3:2 Kolejny gem trafia na konto naszego tenisisty, a dodatkowa porcja optymizmu w serca kibiców polskiego tenisisty.

2:2 Kubot wraca do gry w wielkim stylu! Przełamuje Dancevica "na sucho" i mamy już remis w drugim secie.

1:2 Polak przełamuje złą passę i w końcu otwiera zdobycz punktową w drugim secie. Jeśli jednak chce marzyć o awansie do drugiej rundy, musi jak najszybciej odrobić stratę breaka.

0:2 Tym razem Kubot starał się gonić, ale zakończył na równowadze. Kolejny gem dla Dancevica.

0:1 Kryzys Kubota trwa. Czwarty gem z rzędu przegrany przez naszego tenisistę i Dancevic zaczyna drugą partię od breaka.

Garść statystyk pierwszego seta: Kubot wygrał 60 procent punktów po pierwszym i 36 po drugim drugim. Lepszy w obu aspektach był Dancevic – odpowiednio 71 i 50. Polak na dodatek popełnił 5 podwójnych błędów. Obaj mieli słabą skuteczność przy break pointach – Kubot wykorzystał 1 z 5, a Dancevic 2 z 6.

4:6 Będący na fali Dancevic nie miał żadnych problemów z zamknięciem seta. Wygrał gema "na sucho" i prowadzi w całym spotkaniu 1-0.

4:5 Czego nie zrobił w poprzednim gemie Kubot, zrobił w tym Dancevic. Polak prowadził 40:30, ale popełnił podwójny błąd. Później obronił trzy break pointy, ale przy czwartym skapitulował i Kanadyjczyk będzie serwować po zwycięstwo w pierwszym secie.

4:4 Niewykorzystana szansa Łukasza. Było w tym gemie 15:40, ale niestety nie doszło do przełamania, które mogło roztrzygnąć losy seta. Dancevic utrzymał podanie i jest remis.

4:3 Zapowiadał się łatwy gem, ale Łukasz znów popełnił podwójny błąd i doszło do równowagi. Na szczęście w grze na przewagi lepszy był Polak. Set powoli wchodzi w decydującą fazę.

3:3 Pierwszy gem serwisowy Dancevica, w którym obyło się bez break pointów.

3:2 Znacznie lepszy gem Łukasza! Wygrał go do zera i na dodatek zakończył asem.

2:2 Kubot miał kolejne break pointy, ale tym razem nie przełamał słabo jak dotychczas serwującego Dancevica. Jest remis.

2:1 Niestety szybki rebreak dla Dancevica. Kubot na razie ne serwuje zbyt pewnie. Znów zdarzył mu się podwójny błąd.

2:0 I jest break dla Kubota! Kanadyjczykowi nie udało się wyjść z opresji i Polak zdobywa zaliczkę na dalszą część seta.

1:0 Początek był nerwowy. Podwójny błąd Kubota i za chwilę dwa break pointy dla Kanadyjczyka. Polak na szczęście wygrał cztery kolejne akcje i utrzymał podanie.

18:33 Spotkanie się właśnie zaczęło. Od swojego serwisu rozpoczyna Kubot.

Dla Polaka obecny sezon nie jest zbyt udany. W rozgrywkach ATP wygrał tylko dwa mecze – w Doha z Feliciano Lopezem i w Memphis z Ryanem Harrisonem. W konsekwencji spadł na 94, pozycję w rankingu. W Miami nie broni jednak żadnych punktów, gdyż przed rokiem odpadł w pierwszej rundzie z Ivo Karloviciem.

Będzie to pierwsze spotkanie pomiędzy Łukaszem Kubotem i Frankiem Dancevicem.

Dancevic był już niegdyś klasyfikowany na 65. pozycji w rankingu ATP. Ma również na koncie dwa finały zawodowych imprez – w 2007 w Indianapolis i w 2009 roku w Eastbourne.

Frank Dancevic zajmuje aktualnie 189. miejsce w rankingu ATP. W tym sezonie nie udało mu się wygrać ani jednego spotkania rozgrywanego w ramach turnieju głównego zawodowego cyklu. Może się poszczycić jedynie półfinałem challengera w Dallas oraz znacznym wkładem w zwycięstwo daviscupowej reprezentacji Kanady nad Hiszpanią. W Miami przedzierał się przez eliminacje, w których pokonał Kenny De Scheppera oraz Rogerio Dutra Silvę.

18:20 Na korcie numer 4 zakończyło się już spotkanie poprzedzające mecz Kubota z Dancevicem. Guillaume Rufin pokonał w trzech setach Mariusa Copila.