Marsylia: Janowicz w ćwierćfinale!

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Jerzy Janowicz awansował do ćwierćfinału turnieju ATP w Marsylii. 22-letni łodzianin pokonał 7:6(0), 6:3 groźnego Francuza Juliena Benneteau i teraz spotka się z najwyżej rozstawionym Tomasem Berdychem.

Ostatnie spotkanie dnia w marsylskiej hali zapowiadało się na zacięte. Janowicz jest obecnie 26. w rankingu ATP, a jego Benneteau 31. Na dodatek doświadczony Francuz w ostatnim czasie osiągał bardzo dobre wyniki, jak choćby półfinał w Sydney, trzecia runda Australian Open oraz finał w Rotterdamie, w drodze do którego pokonał samego Rogera Federera.

Spore napięcie można było zaobserwować od samego początku meczu. Obaj tenisiści skrupulatnie strzegli własnego podania. Bliżej upragnionego przełamania był Polak. Jednak w trzecim gemie Jerzyk zmarnował dwa break pointy, a w piątym jednego. Do groźnej sytuacji doszło natomiast w dziesiątym gemie. Przy stanie 5:4 dla Francuza i serwisie Polaka Janowicz musiał bronić piłki setowej. Zażegnał jednak zagrożenie i doprowadził do tie breaka, w którym to był klasą sam dla siebie. Nie oddał 31-letniemu rywalowi ani jednego punktu i na tablicy wyników pojawiło się imponujące 7-0.

Uskrzydlony takim finałem pierwszego seta Polak świetnie rozpoczął również drugą partię. Szybko uzyskał przełamanie i wyszedł na 2:0. W kolejnym gemie Benneteau miał szansę na rebreaka, ale nie Jerzyk zdołał się obronić. W dalszej części seta rozstawiony z „siódemką” Polak pilnował wywalczonej przewagi i na dobrą sprawę jego zwycięstwo nie podlegało już dyskusji. Mecz zakończył się po 1 godzinie i 19 minutach, a końcowy wynik drugiej partii to 6:3. Łodzianin odnotował 14 asów.

Janowicz odniósł już w turnieju Open 13 w Marsylii drugie przekonujące zwycięstwo. W pierwszej rundzie gładko ograł Lukasa Rosola. W ćwierćfinale przyjdzie mu się natomiast zmierzyć z najlepszym czeskim tenisistą, Tomasem Berdychem. Szósty zawodnik rankingu ATP jest najwyżej rozstawionym uczestnikiem imprezy, ale w swoim pierwszym i jak dotąd jedynym występie miał spore problemy. Ernestsa Gulbisa pokonał 6:4, 6:7(10), 6:4 po 2 godzinach i 12 minutach walki.

Będzie to pierwsze spotkanie Janowicza z Berdychem. 22-letni Polak za awans do ćwierćfinału i tak zapewnił już sobie 45 punktów rankingowych oraz 15 500 euro. Pojedynek Polaka i Czecha zaplanowano na piątek nie przed godziną 18:30.

Jerzy Janowicz (Polska, 7) – Julien Benneteau (Francja) 7:6(0), 6:3